پنج نکته برای ساختن استایل وینتیج

مقدمه: 

استایل وینتیج با اصالت ویژه ای که دارد دائما این جمله را تداعی میکند که مد پیوسته تکرار خواهد شد و ظاهر آراسته به مکان و زمان خاصی تعلق ندارد، به همین دلیل در سال های اخیر پوشیدن ظاهری الهام گرفته از استایل وینتیج به یک وسواس در سبک لباس پوشیدن تبدیل شده است اما برهیچکس پوشیده نیست که در دوران مدرن امروزی استفاده از وینتیج و ترکیب آن با مدرنیته، برای انتخاب لباس هایمان می تواند کاملا چالش برانگیز باشد. علت علاقه نشان دادن طراحان به این سبک لباس ها برگرفته از تمایل طبیعی آدمی به گذشته، تاریخ، خانواده و هر آنچه که در حال حاضر فقط تصاویری از آنها را میبینیم، بوده است و هروز بیشتر و بهتر خود را در دل دنیای مدرن ما  جا کرده است. من در این مقاله سعی میکنم نمونه های مرتبطی که در سال ۲۰۲۰ هم همچنان از بهترین های استایل هستند را به شما یادآور شوم، پس اگر میخواهید استایل وینتیج را در دنیای امروزی بگنجانید، چرا که لیاقت آن را دارد که در استانداردهای سبک طراحی های امروزی -شیک- قلمداد شود، این نکات را در مورد نحوه ایجاد یک جلوه وینتیج مدرن از خودتان رعایت کنید. 

۱-یک آیتم از سبک لباس پوشیدن قدیمی را در استایل خود قرار دهید. 

برای ساختن استایل وینتیج اساسی ترین نکته استفاده از یک آیتم از مد دهه های گذشته است. به طور مثال لباس های گلدار، بلوز های یقه ایستاده با یقه چین دار که شاهزادگان انگلیسی در دهه ۱۸۰۰ استفاده میکردند و یا یقه های کراواتی و آستین های پفدار، پیراهن و بلوز های با یقه های خشتی باز که به زمان امپراتوری ناپلئون و حتی قبلتر از آن میرسد، بلوزهای با یقه ی دلبری که به دوران عثمانی و لباس خانم های دربار میرسد،  شلوارهای فاق بلند و پاچه گشاد، بلوز های راه راه با یقه کوچک انگلیسی، کمربند های پهن، دامن شلواری های پاچه گشاد با قد تا وسط ساق پا، آیتم های چهارخانه، کفش های آکسفورد، دامن های تا زانو کلوش یا به اصطلاح میدی، کت های کوتاه ۳ دکمه با یقه انگلیسی، بلوزهای آستین کوتاه یقه ب-ب، اپل های بزرگ سر شانه ها, ، کلاه های بزرگ و زیور آلات موها مانند سنجاق و تل سر و بسیاری از همین دست که در واقعا به مد گذشته برمیگردند. با استفاده از حداقل یکی از این آیتم ها در استایل خودتان نکته ی اصلی در استایل وینتیج را رعایت کرده اید.  

۲-یک آیتم مدرن را با آیتم وینتیج استایل خود ترکیب کنید وتناسب لباس های وینتیج را رعایت کنید. (بسیار مهم است) 

اگر نمی خواهید منسوخ شده و قدیمی به نظر برسید، بنابراین من به شما توصیه می کنم تمام لباس های خود را به سبک وینتیج نپوشید. به اصطلاح از فرق سر تا نوک پا را وینتیج نکنید. مطمئناً ترکیب این لباس ها با همان وسایل ضروری سبک مد قدیمی که در نکته ی اول گفته شد، بسیار آسان است. اما اگر سر تا پا وینتیج بپوشید، نتیجه کار شما را ناامید خواهد کرد، زیرا ظاهراً قدیمی و مربوط به دهه های گذشته هستید. اطمینان حاصل کنید که ازبرخی آیتم های مدرن در کنار لباس های وینتیج خود استفاده کنید. استفاده از زیور آلات و اکسسوری هایی مثل عینک ها ی مدرن و یا کمربند و کیف های مدرن نیز به شما در رعایت این نکته بسیار کمک میکنند، مثلا میتوانید یک بلوز سفید پرچین را با یک عینک آفتابی مدرن و گرد ترکیب کنید و جذابیت خود چند برابر کنید. این ممکن است سخت ترین نکته برای به دست آوردن زیبایی لباس وینتیج باشد. بله، ترکیب کردن دهه های مختلف  و سفر در زمان می تواند سخت ترین قسمت کار باشد. توصیه شخصی من این است که با تمرین و استفاده از ترکیب های مختلف، لباس خود را امتحان کنید. همیشه با ترکیب سبک ها بهترین نتیجه ی بصری را در ظاهر آراسته ی خود میبینید. بدانید که ترکیب وینتیج و مدرن دقیقا به اندازه ترکیب سبک مینیمال و ماکسیمال مهم و البته زیباست و هیچ یک به تنهایی به اندازه ترکیب دوتایی جذاب نخواهند بود. در رعایت همین نکته باید دقت داشته باشید که تناسب ظاهری شما به شدت مهم است و مثلا اگر لباس وینتیجی که انتخاب میکنید برای شما اندازه و متناسب نباشند شلخته و نامرتب به نظر میرسید، پس تناسب آن ها با آیتم های مدرن را رعایت کنید.  

۳-اگر از انتخاب هایتان برای وینتیج مطمئن نیستید همیشه از یک آیتم  کلاسیک مثل کت در استایل خود استفاده کنید. 

گاهی ممکن است لباس های زیادی را امتحان کنیم و آیتم های مختلفی را با هم بپوشیم اما در آخر باز هم ۱۰۰٪ به طور مطمئن ندانیم که با این لباس ها استایل وینتیج جالبی داریم یا خیر. اگر در این دوراهی گیر افتادید حتما و قطعا یک آیتم کلاسیک به استایل خود اضافه کنید و آن آیتم چیزی نیست جز یک کت مشکی بدون یقه، یا یک آیتم چهارخانه چه شلوارچه کت، یا یک کت کلاسیک با سرشانه های پهن، یا پالتو ها و کت های با آستین کیمونو و یا آستین های آزاد و گشاد ، اما در آخر مطمئن ترین آیتم کلاه، کلاه و کلاه است، یک کلاه لبه دار بزرگ  یا یک کلاه کوچک، بسته به اینکه چه سبک و چه استایلی دارید، بزرگترین کمک به شماست. کافیست یکی از همین موارد را در انتخاب خود بگنجانید، خواهید دید که در انتها با اطمینان از استایل خود و اعتماد به نفس بالا از وینتیج راضی میشوید.  

۴-از طرح پارچه های سبک مد قدیمی و رترو استفاده کنید.  

اگر هنوز نمی دانید چگونه یک مدرن خاص را در مقابل جلوه گری یک وینتیج ایجاد کنید، چرا به سراغ پارچه های خال خال و یا تمام گلدار و یا حتی جملات معروف قابل چاپ شده روی تیشرت ها در سبک مد گذشته و رترو و یا بلوز های لمه ی دیسکو و جوراب شلواری های نازک نمیروید؟ این ساده ترین راه برای دستیابی به آن است چراکه این نگاه بسیار خاص است و شما را منحصر به فرد نشان می دهد. یک تی شرت خنک به سبک وینتیج با یک جمله از یک سال به خصوص، همراه با یک شلوار جین فاق بلند و یا دامن های تا زانو و کمرچین مثل یک دامن راه راه دکمه دار با لبه های دالبور یکی از بهترین گزینه هاییست که میتوانید برای استایل های راحت و اسپورت انتخاب کنید.  یک پیراهن کلوش خالدار با یقه ی باز و یا یقه بسته و یا یک بلوز یا پیراهن آستین سه ربع با آستین های گشاد و یقه انگلیسی از بهترین آیتم هایی هستند که میتوانند بدون شک در انتخاب استایل درست وینتیج شما را مطمئن کنند. این ها را بردارید و با نکات قبلی و ترکیبشان با آیتم های مدرن دیگر یک استایل جذاب بسازید.  

۵-از آیتم های جین و دنیم استفاده کنید.  

کنتراست با جین و دنیم یک روش عالی برای زیبا نشان دادن سبک وینتیج است. همه آنچه شما نیاز دارید این است که لباس های منتخب خود را با برخی از جین های با مدل های متفاوت ترکیب کنید، انواع جین می تواند یک کت جین، یک دامن جین، یک سرهمی جین، یک شلوار فاق بلند جین، شلوار پاچه گشاد جین، بلوز های خنک جین که روی شکم گره میشوند و تمامی موارد مشابه باشد. اگر از شلوار های فاق بلند در استایل خود استفاده کردید حتما آیتم کمربند پهن را روی آن امتحان کنید تا زیبایی آن را ببینید. استایل وینتیج به کمک جین یک استایل کژوال و غیر رسمی است و شما برای حفظ استایل خود احتیاجی به دامن های کلوش و بلوزها و کت های رسمی ندارید. جالب است بدانید در تبلیغات شلوار جین های برند رنگلر هم دقیقا از ترکیب شلوار جین کمربند پهن قهوه ای و بلوز های چهارخانه استفاده شده است. در کلمه ی رنگلر (wrangler) حرف دابلیو خوانده  نمیشود به همین دلیل در پوستر تبلیغاتی این برند برای شلوار اشاره شده است که شما باید دنبال حرف دابلیو بگردید چون ساکت است.(این حرف که علامت همین برند است در جیب پشتی شلوار نوشته شده است). راحت باشید آن را بپوشید و با اعتماد به نفس بالا به خودتان ۱۰۰ از ۱۰۰ بدهید.  

منابع:

www.glamour.com 

www.ladyfashioniser.com 

www.40plusstyle.com 

www.lindizima.com 

www.1950sglam.com 

www.thehouseoffoxy.com 

www.mymodernwet.com 

www.retrowaste.com 

www.pintrest.com 

www.womans60sfashion.weebly.com 

مهشاد / Mahshad

نویسنده و تولید کننده محتوا برای یوتیوب و اینستاگرام / Author

کیم کارداشیان

کیم و معشوقه هایش

کیم کاداشیان در ابتدا به عنوان استایلیست و دستیار وارد دنیای هالیوود شد و توسر پاریس هیلتون استخدام شد اما به سرعت پس از پخش شدن یک ویدیو جنسی از او، توانست توجه‌ها را به خود جلب کند. در این میان با کمی خوش‌شانسی به او خانواده‌اش، ساخت یک نمایشی به نام keeping up with Kardashians پیشنهاد شد. اکنون او یکی از مشهور ترین و ثروتمندترین زنان جهان با 1.6 میلیارد دلار دارایی است و مالک برندهایی در حوزه پوشاک و لوازم آرایشی نیز می‌باشد. در این مقاله نگاهی به روابط شخصی او انداخته‌ایم.

<<< ادامه
کایلی جنر و جوردین وودز

بزرگترین خیانتکارها

دنیای هالیوود همیشه پر از داستان‌های خیانت بوده. خیانت اعضای خانواده، دوستای صمیمی و یا عشق‌های سابق داستان همیشگی صنعت پرستاره آمریکا است. اما برخی از این خیانت‌ها قلب طرفداران را شکست و احساسات آن‌ها را جریحه دار کرده است. در این مقاله به تعدادی از آن‌ها خواهیم پرداخت.

<<< ادامه

گرانترین عروسی‌های تاریخ

همه ما می‌دانیم عروسی‌ها ارزان نیستند، اما می‌دانید هزینه عروسی برخی افراد مشهور با درامد ناخالص برخی کشورها برابر است؟ چه کسانی در دنیا می‌توانند در دنیا چنین هزینه‌ای پرداخت کنند؟ در این مطلب به معرفی آن‌ها خواهیم پرداخت.

<<< ادامه