پنج نکته که هر خانمی قبل از خریدن لباس عروس خود، باید بداند.

مقدمه: 

آیا اخیرا وارد یک رابطه ی جدی شده اید و قصد ازدواج دارید؟ اگر جواب “بله” باشد، مطمئنا شما در حال شنیدن “تبریک” از هر آشنا و غریبه ای هستید که به سرعت با مشاوره های ناخواسته مربوط به مراسم عروسی اخبار برنامه ی شما را دنبال می کنند. به طور کلی باید بدانید که هر مشاوره ای برگرفته از تجربیات شخصی است و تجربه ی هیچ فردی با دیگری یکسان نیست. شاید مادر شما لباس عروس شما را برای پوشیدن در این روز مهم، از گذشته نگه داری کرده باشند اما در واقع آن لباس، سبک شما نیست. شاید خواهر، دوستان و اطرافیان شما نظرات بسیار قاطعی در مورد شکل لباس عروس شما داشته باشد که خب مشخصا با نظرات خود شما متفاوت خواهد بود. به هر حال هیچ چیز مهمتر از این نیست که مطمئن شوید این لباس همان لباسی است که همیشه آرزو داشته اید بپوشید. در اینجا برای شما چند نکته را بیان میکنیم که ممکن است به انتخاب لباس دلخواه شما در این روز بزرگ کمک کند. 

نکته اول: ذهن خود را باز نگه دارید، از امتحان کردن هیچ چیز نترسید و از ناحیه امن خود خارج شوید. 

همه چیز را امتحان کنید! میدانید که وقتی همه نگاه ها به شماست باید از ظاهر خود بیش از حد آگاه باشید. نکته ی مهمی که سبب زیباتر به نظر رسیدن شما میشود این است که در لباسی که انتخاب میکنید احساس خوبی داشته باشید.  مثلا اگر همیشه یک لباس فریبنده و تجملی با دامن پفی و پرچین برای خود تصور میکردید، از امتحان کردن لباس های ساده و کشیده و کم زرق و برق نترسید. به شما قول می دهیم که امتحان کردن موارد مختلفی که احساس خوبی به شما میدهند اصلا اتلاف وقت نیست. گاهی ممکن است یک عنصر دیگری در یک لباس دیگر مانند جنس پارچه و یا کار لبه ی خط گردن لباس و سر آستین ها که به نظر جزئی هستند، شما را مجذوب خود کند، پس اگر این لباس با لباسی که همیشه برای این روز بزرگ برای خود در نظر گرفته بودید متفاوت است حتما آن را بپوشید، شاید خودتان را غافلگیر کنید و عاشق ظاهری شوید که پیش بینی نکرده اید.  حتی اگر در حال حاضر قصد کاهش وزن از این روز تا روز مراسم را دارید ، نوع بدن شما کاملاً تغییر نمی کند. اما به خودتان لطف کنید و برای کاهش وزن دیوانه وار فشار بیش از اندازه به خود وارد نکنید. هنگام امتحان کردن لباس ها، کمتر بر وزن خود تمرکز کنید و بیشتر به شکل و اندام بدن خود بپردازید. وزن شما ممکن است دائماً در حال نوسان باشد به خصوص در همچین موقعیت های استرس زا، بنابراین اجازه ندهید که این عامل در انتخاب لباس شما تعیین کننده باشد. تمرکز خود را در یافتن مواردی هرچند جزئی بگذارید که ویژگی هایی را که دوست دارید داشته باشد واحساس رضایت شگفت انگیزی در شما ایجاد کند. بنابراین آنچه اکنون به نظر شما خوب می رسد را امتحان کنید و خرید کنید. هرگز اجازه ندهید سایز های لباس عروس شما را بترساند. این اعداد، سایز عادی شما نخواهد بود. اگر لباسی که دوست دارید امتحان کنید سایز خیلی کوچکی دارد، این اصلا مشکل شما نیست بلکه مشکل لباس است. رنگ پوست و شکل بدن خود را بشناسید و با خیال راحت هرچیزی که دوست دارید را امتحان کنید.  

نکته دوم: مکان برگزاری مراسم خود را قبل از خرید لباس عروس ببینید و بشناسید. 

باید بدانید و توجه کنید که چقدر در طول راه برای رسیدن به مراسم هستید و مکان برگزاری مراسم را چه طور ارزیابی میکنید. چرا؟ زیرا لباس باید مکمل محیط اطراف شما در مراسم باشد. به عنوان مثال ، یک لباس تجملاتی با کار دست بسیار زیاد و دامن بسیار پفی و دست کش های مروارید دوزی بلند، احتمالا برای مراسم عروسی در ساحل ایده آل نیست. شاید یک لباس براق و آزاد برای راه رفتن با پای برهنه در شن و ماسه و غیره بهتر باشد. میدانم که خرید کردن لباس عروس با دوستان و عزیزانمان برای ما بسیار لذت بخش خواهد بود، اما در چنین مواردی اگر ندانیم که ممکن است مراسم کجا و به چه شکلی باشد قطعا انتخاب های درستی نخواهیم داشت و صرفا ممکن است با توجه به نظرات بقیه یک خرید نادرست کنیم. مثلا ممکن است در روز مراسم یک مسیری را با هواپیما بخواهیم سفر کنیم و یا سوار کالسکه شویم و یا ماشینی که برای سوار شدن به آن به یک چهار پایه نیاز داشته باشیم، باید بدانیم که آیا این لباس مناسب تمام طول راه هست یا خیر. چون اگر احساس بد و موارد آزار دهنده ی اینچنینی در این روز مهم به درون ما راه پیدا کنند، در ظاهر و زیبایی و سرزندگی ما اثر خواهند گذاشت و نمیتوانیم آن احساس راحتی و آرامش را به سایرین هم منتقل کنیم. فراموش نکنید که آن روز، روز شماست پس باید حسابی راحت باشید و خوش بگذرانید.  

نکته سوم: دایره کسانی که برای خرید از آنها کمک میگیرید کوچک نگه دارید.  

همانطور که اشاره کردیم ، نظرات اطرافیان می توانند اصلا برای ما مفید واقع نشوند و باعث ناامیدی شوند. مطمئن باشید که آوردن یک گروه بزرگ به سالن خرید لباس عروسی، اصلا کار درستی نیست. یک یا دو نفر از نزدیکترین دوستان یا اعضای خانواده خود را برای کمک در نظر بگیرید تا بتوانید سبک خود را پیدا کنید و از نظرات زیادی که برای خرید لباس عروس دریافت میکنید، تحت فشار قرار نگیرید. به یاد داشته باشید که تجربه هر عروس با عروس دیگر متفاوت است. پس مثلا اگر خواهر شما در اولین قرار خرید خود لباس رویایی خود را انتخاب کرده است، به این معنی نیست که  شما هم خودتان را تحت فشار بگذارید تا همان کار را انجام دهید. اگر خرید کردن خیلی بیشتر از زمان انتظار شما طول می کشد اشکالی ندارد مانع آن نشوید، اما اگر در نگاه اول هم عاشق یک لباس شدید، از آن دور نشوید. اصلا لازم نیست برای خرید لباس مورد علاقه ی خودتان کل شهر را زیر پا بگذارید، میتوانید در وهله ی اول از عکس هایی که تیم مورد نظر شما برای خرید انتخاب کردند ایده بگیرید و وب سایت و صفحه های مرتبط با فروش انواع لباس های عروس را ببینید و متوجه شوید که به چه نوع لباسی احساس بهتری خواهید داشت تا بتوانید دایره ی سالن هایی که برای پرو لباس میروید هم کوچک تر کنید. قطعاً قبل از خرید، به اندازه کافی لباس های مختلفی نگاه می کنیم، اما باید مراقب دنیای افسانه ای که وبسایت ها به تصویر می کشند هم باشیم.  

نکته چهارم: یک سقف بودجه برای خود تعیین کنید و به آن پایبند باشید.  

شما باید یک مبلغ مشخصی را برای خرید خود مشخص کنید چون دنیای لباس ها از هر نوعی انقدر متنوع و متفاوت هست که نمیتوان بدون در نظر گرفتن سقف بودجه به سمت انتخاب های درست رفت. فراموش نکنید که همیشه هزینه های اضافی را برای موارد پیش بینی نشده در نظر بگیرید، برای نواسانات قیمت خرید پارچه لباس برای مزد دوخت لباس برای کار دست که روی لباس انجام میشود، برای تاج و تور و کیف و کفش و سایر موارد. هیچ چیز ناامید کننده تر از یافتن لباس رویاهای خود با قیمتی چند برابر بیش از آنچه که می خواستید خرج کنید، وجود ندارد. پس اطمینان حاصل کنید که هنگام مراجعه به یک سالن، از رنج قیمت لباس های آنجا آگاهی دارید و دقیقا در همان رنج بودجه ای هست که شما در نظر گرفته اید. در یاد داشته باشید که از خرید لباس مورد علاقه خودتان در روزی که تمامی کارهای یک سالن در حراجی هستند،  بپرهیزید و صرفا به دلیل کاهش قیمت در آن روز به سالن مراجعه نکنید چرا که ازدحام جمعیت سبب ایجاد عدم تمرکز کافی برای انتخاب درست شما خواهد شد و ممکن است پس از خرید پشیمان شوید.  

نکته پنجم: سبک لباس و نوع پارچه و جواهراتی که دوست دارید در روز مراسم استفاده کنید را بشناسید. 

بهترین زمان برای خرید لباس عروس بین ۳ تا ۶ ماه قبل از مراسم عروسی است اما نکته ی مهمی که باید در خرید و انتخاب آن دقت کنید این است که شما باید با جنس پارچه و کار دست و جواهراتی که استفاده میکنید ارتباط برقرار کنید. یعنی صرفا اگر مشاور خرید شما به شما میگوید این جنس پارچه در کنار این گردنبند بهتر است، شما ملزم به انتخاب همان جنس نیستید، شما باید جنس و رنگ و زیورآلاتی را استفاده کنید که با شما حرف بزند. وقتی لباس را انتخاب می کنید کل روند کار خرید تمام نمی شود. هنگامی که سایز لباس شما را میگیرند، در مورد هر جزئیاتی در لباس خود از هر نوع تغییر رنگ پارچه و قد تور و شکل تاج تا قد پاشنه ی کفشی که قصد دارید در روز عروسی خود بپوشید، برای شما سوال است. اگر با یک برنامه ریزی ایده آل خرید کنید، ممکن است شش ماه یا بیشتر طول بکشد تا لباس خود را دوباره ببینید پس به خاطر داشته باشید که لباس موجود در عکسی که انتخاب کرده اید یا در روزی خرید پوشیده اید، لباس شما نیست چون ممکن است همه جای آن تغییر کند و حتی ممکن است عنصری را دوست داشته باشید اضافه کنید که همه قسمت های دیگر را تحت تاثیر قرار دهد. پس جنس و رنگ و شکل پارچه ای که دوست دارید در لباس عروسی شما استفاده شود  از ساتن و تافته گرفته تا پارچه های خامه دوزی شده و گیپور و اورگانرا ، یا نوع مروارید وپولک و منجق هایی که دوست دارید در کنار جواهرات شما چشم نواز باشد را با آرامش خیال و البته دقت کافی انتخاب کنید و به یاد داشته باشید که لباس شما به معنای واقعی کلمه متناسب با بدن و روحیات شما ساخته خواهد شد. 

منابع:

www.loverly.com 

www.timeout.com 

www.david’sbridal.com 

www.Margoandme.com 

www.Theeverygirl.com 

www.Southernliving.com 

www.Theeverylastdetail.com 

www.Theknote.com  

مهشاد / Mahshad

نویسنده و تولید کننده محتوا برای یوتیوب و اینستاگرام / Author

بهترین کتاب‌ها برای یادگیری مد و فشن

کتاب برای فشن دوست‌ها

برای آنکه در صنعت مد پیشرفت کنید باید مدام اطلاعات خود را تکمیل کنید. یک روش عالی برای دسترسی به اطلاعات درست و مناسب خواندن کتاب است. در این مطلب 5 کتاب برای فشن‌دست‌ها معرفی کردیم.

<<< ادامه

روز جهانی پرستار

امروز 12 می روز جهانی پرستار است و به همین مناسبت تصمیم گرفتیم نگاهی به فشن‌شوهایی بیندازیم که در آنها از لباس‌های پرستارها برای طراحی لباس الهام گرفته شده است.

<<< ادامه

روز مطبوعات

سوم می روز مطبوعات است. مجلات مد از جمله محبوب‌ترین مجلات در سراسر دنیا هستند. این مجلات چه تابوشکنی‌هایی داشتند و چه طور از جامعه تاثیر گرفتند و بر آن تاثیر گذاشتند؟

<<< ادامه