پنج نکته‌ی فنگ‌شویی برای کمد لباستان

مقدمه 

فنگ شویی یک فلسفه و فن باستانی چینی است به معنای باد و آب . این علم که بر پایه نجوم نهاده شده از 4000 سال پیش از میلاد مسیح رواج داشته و برای پیدا کردن دکوراسیون مناسب و چیدمان درست اشیا در ساختمان‌های مسکونی، تجاری، باغ و غیره استفاده می‌شده.  

برای معتقدان به این فلسفه مفهومی بنیادی به نام “چی” یا “کی” وجود دارد، “چی” نوعی انرژی است که اگر در حالت مثبت باشد شنگ چی (Sheng chi) یا (انرژی حیاتی) نامیده می‌شود و شانس خوب را به انرژی فیزیکی، روابط عاطفی و رفاه مادی تبدیل می‌کند، به همین دلیل جریان داشتن درست و مناسب ”چی“ در خانه بسیار مهم است. 

اما اگر ”چی“ راکد بماند و نتواند جریان آزادانه‌ای داشته باشد به انرژی مخربی تبدیل می‌شود که شا چی (Sha Chi) یا همان ”شا” نامیده می‌شود. انباشتگی و بی نظمی (مثلا اتاق نامرتب، یا وسایل بی ‌مصرف در کیف) موجب می‌شوند ”چی“ نتواند آزادانه به حرکت درآید و به شا چی تبدیل می‌شود. 

عناصر و فلسفه‌های زیادی در فنگ شویی مورد استفاده قرار می‌گیرد، از جمله یین و یانگ، عناصر پنج گانه چینی، هشت جهت و مربع لوشو، همچنین رنگ یکی از مهم‌ترین عناصر در فنگ‌شویی است، در این فلسفه بیان شده که رنگ‌ها اثر قوی و قابل توجهی روی افراد و عملکرد مغزی آن‌ها می‌گذارد. 

استفاده از این اصول در دکوراسیون خانه و زندگی فردی یک تصمیم شخصی‌ست، اما باید بدانید که متخصصان حوزه دکوراسیون معتقدند که لازم نیست که در تمامی موارد از فنگ شویی پیروی کنید و تنها برخی نکات آن هم می‌تواند به شما در نظم و آرامش کمک کند. 

ما هم امروز تصمیم گرفتیم تا پنج مورد از قوانین فنگ شویی در مورد کمد لباس را برایتان بازگو کنیم. 

کمد لباستان را  تمیز کنید 

اکثر مردم گمان می‌کنند مکان‌هایی که دور از ناحیه دیدشان است، از افکار و درونشان هم دور خواهد بود. اما این یک تصور کاملا اشتباه است، بخصوص در فنگ شویی که جریان داشتن انرژی یک امر مهم است و به هم ریختگی کمد باعث توقف جریان انرژی شده و  بر عمیق ترین افکار و احساسات اثر می‌گذارد.  

اولین قدم در مرتب کردن کمد این است که تمام محتویات آن را خالی کنید. فضای کمد را تمیز کرده و در صورت نیاز رنگی تازه و ترجیحا روشن به دیوار آن بزنید. اگر کمد راهرویی دارید حتما از چراغ‌های پرنور با نور مناسب استفاده کنید و اگر کمد دیواری دارید می‌توانید لامپ‌هایی را که با باز شدن در کمد روشن می‌شوند تهیه کنید. 

اگر میخواهید از آینه استفاده کنید، فنگ شویی، آینه‌های قدی و بزرگ را پیشنهاد می‌کند. باید بدانید که در این فن استفاده از آینه‌هایی که اشیا را شکسته نشان می‌دهند ممنوع است. همچنین توصیه می‌شود که آینه در قسمت پشتی در کمد نصب شود و اگر آینه روی در نصب شده حتما هنگامی که استفاده نمی‌کنید آن را با یک پرده بپوشانید.  چرا که در این فلسفه وجود آینه در اتاق موجب انعکاس انرژی در کل محیط شده و می‌تواند باعث نگرانی و بی خوابی شود. 

اضافه‌ها را شناسایی کنید 

به طور میانگین مردم تنها از 20 درصد لباس‌هایشان استفاده می‌کنند، پس قدم بعدی در مرتب کردن کمدتان این است که بتوانید لباس‌ها را در سه دسته کلی قرار دهید، اگر تصمیم گیری برایتان سخت است می‌توانید با پوشیدن آنها و کمک گرفتن از دیگران این کار را انجام دهید. لباس‌هایی که مرتبا استفاده می‌کنید، دوستشان دارید و سالم هستند را در دسته اول، لباس‌هایی که اندازه‌تان نیستند، دوستشان ندارید و یا مدت طولانی‌ای از آخرین استفاده شان میگذرد در دسته دوم و لباس‌هایی که کهنه شده‌اند، پارگی یا خرابی ترمیم نشدنی و یا لک مقاومی دارند هم در دسته سوم قرار دهید. حال می‌دانید که لباس‌های دسته اول به کمدتان باز خواهند گشت، لباس‌های دسته دوم را میبخشید یا میفروشید و لباس های دسته سوم را دور خواهید ریخت. 

باید بدانید که هرچقدر وسایل کمتری داشته باشید انرژی بیشتری در خانه‌تان جریان پیدا می‌یابد و آرامتر خواهید بود. 

برای تغییرات آماده شوید 

قبل از اینکه به سراغ چیدمان کمد برویم لازم است تا چند وسیله را به درستی مهیا کنید. ابتدا چوب لباسی‌های پلاستیکی و فلزی را از کمدتان خارج کرده و برای تمام لباس‌هایتان چوب لباسی چوبی با شکل و رنگ یکسان تهیه کنید.  

سپس جعبه‌های مرتب کننده و ترجیحا شفاف برای قرار گرفتن کفش‌ها آماده کنید. همچنین بهتر است که پشتِ درِ کمد از صفحه‌های مشبک استفاده کنید تا کمربند و سایر اکسسوری‌ها را آنجا بیاویزید. در آخر هم حتما به لیست خریدتان عودهای دست پیچ با رایحه‌ای که دوست دارید و اسانس طبیعی اسطوخدوس اضافه کنید. توجه کنید که در فلسفه فنگ شویی بهتر است که همه چیز در جای خود، مرتب  و پیدا کردنش آسان باشد بنابراین اگر به وسایل بیشتری برای نظم دهی لازم دارید حتما آن را تهیه کنید. برای مثال اگر لباس‌های زیرتان را هم در کمد نگه میدارید حتما برایشان یک جعبه جداگانه در نظر بگیرید. 

کمدتان را مرتب کنید 

بعد از اینکه کمدتان را تمیز کردید و از وسایل اضافه‌ هم راحت شدید نوبت به مرتب کردن می‌رسد.  

برای مرتب کردن لباس‌هایتان، مرحله به مرحله به این شکل عمل کنید: 

ابتدا از سمت چپ به راست به ترتیب: لباس‌های اداری و رسمی، لباس‌های روزمره، لباس‌هایی که هنگام کارهایی مثل باغبانی، آشپزی و نظافت به تن می‌کنید و در نهایت لباس‌های مهمانی 

حال که لباس‌ها به چهار بخش تقسیم شده‌اند در هر کدام از بخش‌ها لباس ها را به ترتیب رنگ، از چپ به راست، به این شکل مرتب کنید: مشکی-قهوه‌ای-آبی-بنفش-قرمز-نارنجی-صورتی-زرد-سفید-متالیک و طوسی 

و در نهایت در هر بخش رنگی، لباس‌ها را از چپ به راست از آستین کوتاه به بلند و قد کوتاه به بلند مرتب کنید. 

لباس‌های زیر را هم به صورت رول شده و به ترتیب رنگ در جعبه مناسب قرار دهید.  

دقت کنید لباس‌ها با پارچه‌هایی که به راحتی کش می‌آیند، مانند تیشرت و سوییشرت را بهتر است بجای آویزان کردن تا کنید تا بیشتر دوام بیاورند. 

در نهایت هم حواستان باشد که برای ظاهر بهتر تمام چوب لباسی‌ها را از یک جهت قرار دهید. 

مرتب بمانید 

در دنیای پر مشغله و شلوغ امروز داشتن یک کمد به هم ریخته هنگام لباس پوشیدن، وقتی مجبورید برای پیدا کردن هر چیزی همه جا را زیر و رو کنید یک عامل مهم استرس به شمار می‌رود، بنابراین مهم است که کمد خود را مرتب نگه دارید. 

 طبق قوانین فنگ شویی همیشه باید 50 درصد از فضای کمدتان خالی باشد تا هوا به خوبی جریان یابد و پیدا کردن وسایل برایتان راحت باشد. روغن اسطخودوس را روی گلوله‌های پنبه ای ریخته و در چند نقطه از کمدتان قرار دهید، همچنین هفته‌ای 2-3 بار در اتاقتان یک عود را بسوزانید.  

به یاد داشته باشید که زیبایی مهم ترین انرژی در فنگ شویی محسوب می‌شود بنابراین از گل‌های زیبا، نقاشی و عکس کسانی که دوستشان دارید برای تزئین فضای اتاق و کمدتان استفاده کنید. 

سخن آخر 

فنگ شویی یک مبحث بسیار گسترده است و دوستداران و معتقدان فراوانی در سرتاسر جهان دارد، حتی اگر به این فلسفه معتقد هم نباشید، گاهی برخی از نکات آن برای زندگی سالم تر و منظم تر به کارتان خواهد آمد، همچنین به یاد داشته باشید که نظم کمد لباس، رابطه مستقیمی با آرامش ذهنی شما دارد، بنابراین به هر روشی که می‌پسندید کمدتان را مرتب و از نتیجه آن لذت ببرید.

Ala

منابع 

https://homeguides.sfgate.com/dos-donts-feng-shui-closets-104598.html

https://www.closetworksinc.com/blog/feng-shui-closet-organized-life/

https://www.californiaclosets.com/blog/how-feng-shui-your-closet/

https://www.metropolitanorganizing.com/life/home-organizing/bedroom-bathroom-closet/feng-shui-your-closet-makeover/

https://www.awakeningcharlotte.com/2009/10/02/283701/feeling-cluttered-feng-shui-your-closet

آلا / Ala

نویسنده و تولید کننده محتوا برای یوتیوب و اینستاگرام / Author

کیم کارداشیان

کیم و معشوقه هایش

کیم کاداشیان در ابتدا به عنوان استایلیست و دستیار وارد دنیای هالیوود شد و توسر پاریس هیلتون استخدام شد اما به سرعت پس از پخش شدن یک ویدیو جنسی از او، توانست توجه‌ها را به خود جلب کند. در این میان با کمی خوش‌شانسی به او خانواده‌اش، ساخت یک نمایشی به نام keeping up with Kardashians پیشنهاد شد. اکنون او یکی از مشهور ترین و ثروتمندترین زنان جهان با 1.6 میلیارد دلار دارایی است و مالک برندهایی در حوزه پوشاک و لوازم آرایشی نیز می‌باشد. در این مقاله نگاهی به روابط شخصی او انداخته‌ایم.

<<< ادامه
کایلی جنر و جوردین وودز

بزرگترین خیانتکارها

دنیای هالیوود همیشه پر از داستان‌های خیانت بوده. خیانت اعضای خانواده، دوستای صمیمی و یا عشق‌های سابق داستان همیشگی صنعت پرستاره آمریکا است. اما برخی از این خیانت‌ها قلب طرفداران را شکست و احساسات آن‌ها را جریحه دار کرده است. در این مقاله به تعدادی از آن‌ها خواهیم پرداخت.

<<< ادامه

گرانترین عروسی‌های تاریخ

همه ما می‌دانیم عروسی‌ها ارزان نیستند، اما می‌دانید هزینه عروسی برخی افراد مشهور با درامد ناخالص برخی کشورها برابر است؟ چه کسانی در دنیا می‌توانند در دنیا چنین هزینه‌ای پرداخت کنند؟ در این مطلب به معرفی آن‌ها خواهیم پرداخت.

<<< ادامه