پنج مدل ترنسجندر سد شکن در صنعت مد

مقدمه:  

در جامعه کنونی ما، احتمالا نحوه رفتار افراد با ترنسجندرها غیر منصفانه است که از دلایل آن میتوان عدم آگاهی و درک درست از عواطف انسانی و تعصبات دینی و فرهنگی کورکورانه  را نام برد. صنعت مد هم از این قاعده مستثنا نبوده است و راه بسیار طولانی برای پذیرفتن این افراد در قلب دنیای مد و فشن وجود دارد. البته از سال ۲۰۱۸ اتفاقات جالبی به جریان افتاد و جامعه ترنسجندرها کم کم در کنار سایرین قرار گرفتند، از رای گیری های انتخاباتی مقامات مهم کشوری بگیرید تا صدور گواهی تولد یک جنسیت بی طرف در کالیفرنیا که مشخصا نوشته نشده است دختر یا پسر. حتی در بسیاری از کشور های آسیایی از جمله ژاپن هم  در فرودگاه ها و سایر اماکن عمومی از کلمات خانم ها و آقایان دیگر استفاده نمیشود و به جای آن ها از کلمه کلی و جامع مسافران برای پیج کردن افراد استفاده میکنند. تصور کنید در جامعه ای زندگی کنید که آزادانه بتوانید در مورد جنسیت انتخابی خودتان و عواطف و احساسات درونیتان صحبت کنید، بله بالاخره این اتفاق در صنعت مد افتاد که مدل های ترنسجندر بسیاری بتوانند به صورت علنی در مورد جنسیت و عواطف خود صحبت کنند. در سال ۲۰۱۹ چهره اصلی ۲ برند بزرگ  Victoria’s Secret و Chanel ترنسجندر بودند و این یعنی بالاخره جزر و مد نتیجه بخش بوده است اگر چه به آهستگی. در این مقاله در مورد ۵ مدلی صحبت میکنیم که علیرغم سالها تبعیض در جامعه و عدم پذیرش و استقبال عموم مردم، مقاومت کردند تا هم اکنون از آیکون های مهم در صنعت مد شناخته شوند.   

۱.والنتیا سمپایو – Valentina Sampaio 

این مدل و بازیگر ۲۳ ساله برزیلی اولین مدل ترنسجندر برند ویکتوریا سیکرت را در آگست ۲۰۱۹ به نام خود ثبت کرد. چهره دلنشین و توانایی مدلینگ او در تمام مدتی که تغییر جنسیت داده بود سبب شد تا علاوه بر افتخارات قبلی یک <اولین> دیگر هم به نام خود بزند و در سال ۲۰۲۰ مجددا اولین مدل ترانسجندر خانم در لباس شنا برای Sports Illustrated Swimsuit Issue’s شود.  در سال ۲۰۱۶ با اولین runway خود در هفته مد São Paulo دیده شد و در ۲۰۱۷ با قرار گرفتن روی جلد مجله Vogue Paris تبدیل به اولین بانوی ترنسجندر روی جلد مجلات شد. در اواخر همان سال هم دوباره روی جلد مجلات Vogue Brasil و Vogue Germany رفت و صدای خود را به گوش جهانیان رساند. او کمپین های مختلفی علیه تبعیض جنستیتی ونژادی در کشور خود دارد و برای آن بسیار مبارزه کرده است. ولنتینا زمانی که ۸ ساله بود توسط روانشناس خود به عنوان یک ترنسجندر شناخته شد اما تا ۱۲ سالگی هرگز خودش را ولنتینا صدا نمیکرد. خوشبختانه از سمت خانواده و حتی دوستان خود بسیار حمایت میشد که مسیر دلخواه خود را در پیش گیرد ، او در این زمینه میگوید: <کسی با دختر بودن من مشکل نداشت و همکلاسیهایم من را پذیرفتند زیرا آن ها همان من واقعی را به شکل یک دختر کوچولو دیده بودند>.  

۲.تئودورا ‘تدی’ کوئینلیون – Theodora ‘Teddy’ Quinlivan 

تدی مدل ۲۶ ساله امریکایی در یک اقدام تاریخ ساز به عنوان اولین مدل ترنسجندر چهره برایChanel Beauty معرفی شد. او در سال ۲۰۱۵ توسط مدیر خلاق Louis Vuitton، Nicholas Ghesquière کشف شد اما تا سال ۲۰۱۷ به عنوان یک مدل ترنسجندر ظاهر نشد و بعد از تغییر جنسیت رسمی برای برند های مشهور زیادی از جمله Carolina Herrera ، Jeremy Scott ، Dior,  Louis Vuitton,  و  Saint Laurent کار مدلینگ را ادامه داد. جالب است بدانید که او هم اکنون جز ۵۰ تاپ مدل برتری است که توسط models.com معرفی شده اند. او در راستای اعلام علنی تغییر جنسیت خود دچار مشکلات فراوانی شد و این خبر حاشیه های زیادی به دنبال داشت، حتی در یکی از مصاحبه هایش گفته است که  متهد میشود تا آخرین روزی که در این صنعت ماندگار است، هرگز برای برند ها و طراحانی که به سوء رفتار جنسیتی متهم شده اند کار نکند زیرا تجربیاتش به او میگوید که نباید دوباره اشتباه کند و باید آنها متوقف سازد.  

۳.لینا بلوم – Leyna Bloom 

بلوم مدل، بازیگر، رقصنده و فعال اجتماعی، ۲۶ ساله و امریکایی است. او در صنعت مدلینگ به عنوان یک مدل پیشگام شناخته میشود و کار خود را از سال ۲۰۱۴ با ظاهر شدن در جلد یک مجله با عنوان زنان پیشگام ترنس، از حباب شیشه ای خود خارج شد و خواست در مورد انتخاب و جنسیت خود آزادانه صحبت کند تا راه را برای سایر زنان هم باز کند. او از معدود زنانی بود که آشکارا در این صنعت از ترنسجندر بودن خود صحبت کرد و به فعالیت ادامه داد. در اکتبر ۲۰۱۷ روی جلد مجله Vogue India رفت و در سال ۲۰۱۸ یک کمپین در توییتر به راه انداخت تا به عنوان اولین خانم ترنسجندری که در فشن شو ویکتوریا سکرت راه میرود و باشد و نتیجه ی آن حمایت بسیاری از زنان در انتقاد به همین برند و سایر طراحان برای عدم استفاده از مدل های ترنسجندر بود و سر و صدای زیادی به پا کرد. در اواخر همان سال یکی از چهره های اصلی کالکشن پاییز\زمستان H&M x Moschino  انتخاب شد و تصاویرش در جای جای شهر ها پخش شد. او در شماره اکتبر ۲۰۱۸ مجله Glamour عنوان <یکی از ۶ بانویی که آینده دنیای مد را شکل میدهند> گرفت. او در مصاحبه هایش گفته است که پدرش از حامیان تغییر جنسیت او بوده است و هرگز او را مورد سرزنش قرار نداده است. در سال ۲۰۱۹ اوتنها بانوی رنگین پوست ترنسجندر در هفته مد پاریس بود و همچنین یکبار دیگر عنوان <اولین> را برای بازیگر خانم رنگین پوست ترنسجندر در نقش اصلی فیلم Port Authority را در جشنواره بزرگ فیلم کن ازان خود کرد.  

۴.ایسس کینگ – Isis King 

کینگ ۳۵ ساله ، مدل ، بازیگر و طراح مد امریکایی است. او چندین بار اظهار کرده است با اینکه در زمان تولد از نظر فیزیکی مرد بوذه است اما از نظر روحی و عواطف همیشه یک خانم بوده است و فقط در بدن اشتباهی متولد شده است. با توجه به مخالفت شدید خانواده به تغییر جنسیت او ، به نیویورک نقل مکان کرد تا کارهای انتقال جنسیت را انجام دهد ولی از آنجا که هزینه اجاره کافی نداشت مجبور شد به مرکز Ali Forney برای جوانان بی سرپرست LGBTQ نقل مکان کرد. در سال ۲۰۰۷ در یک ویژه برنامه با عنوان Born in the Wrong Body ظاهر شد که به صورت مستندی از زندگی جوانان ترنسجندر امریکایی بود. در همان سال ۲۰۰۷ درمان انتقال هورمون را آغاز کرد و در سال ۲۰۰۹ عمل تایید تغییر جنسیت را انجام داد. او در سال ۲۰۰۸ اولین خانم ترنسجندری بود که در America’s Next Top Model ظاهر شد و از همانجا شهرت پیدا کرد. این اقدام او باعث شد او به مشهودترین عضو جامعه ترنس ها تبدیل شود. در آن سال ها کینگ اولین چهره ی ترنس American Apparel شناخته شد و لاین طراحی لباس با برند خود را افتتاح کرد. در حال حاضر تمرکز او به صورت حرفه ای روی بازیگری است و چهره او در فیلم و سریال های مشهور زیادی در تلویزیون و پرده سینما دیده میشود.  

۵.آندره ی پجک – Andreja Pejić 

آندره ۲۹ ساله مدل اهل بوسنی هرزگوین و استرالیا است. او در دوران کودکی خود روزگار بسیار سختی را گذرانده است، پدر و مادر او بعد از تولد از هم جدا شدند و در جریانات جنگ بوسنی او همراه مادر به صربستان گریختند در اردوگاه پناهندگان مستقر شدند و پس از بمب گذاری سال ۱۹۹۹ تصمیم به مهاجرت به استرالیا گرفتند، او ۸ ساله بود که به ملبورن رسیدند. او به سختی وارد دنیای مد شد و سالهاست که در این صنعت فعالیت میکند. او در سال ۲۰۱۱ به دلیل androgynous look خود شهرت یافت و برای لباس های زنانه و مردانه هرو باهم در Jean-Paul Gaultier   وMarc Jacobs مدلینگ میکرد اما تا قبل از سال ۲۰۱۳ هیچ جا به عنوان ترنسجندر ظاهر نشد. در سال ۲۰۱۱ نفر ۱۸ در ۵۰ مدل برتر Models.com معرفی شد و به تدریج تصاویرش روی جلد تمام مجلات معتبر و مشهور ظاهر شد. در شماره می ۲۰۱۵ مجله Vogue به عنوان اولین خانم ترنس که برای مدلینگ لوازم آرایشی قرارداد امضا کرده است عنوان شد و در ۲۰۱۶ لقب بهترین مدل خانم بین المللی را در GQ پرتغال به خود اختصاص داد. حتی در سال ۲۰۱۹ نیز او به یک اولین دیگر دست یافت و اولین خانم استرالیایی ترنسجندری که چهره آیکونیک برند لباس زیر Bonds بود، شناخته شد.  

منابع:  

www.harpersbazaars.com.au 

www.rediff.com 

www.insider.com 

www.crfashionbook.com 

www.nytimes.com 

مهشاد / Mahshad

نویسنده و تولید کننده محتوا برای یوتیوب و اینستاگرام / Author

کیم کارداشیان

کیم و معشوقه هایش

کیم کاداشیان در ابتدا به عنوان استایلیست و دستیار وارد دنیای هالیوود شد و توسر پاریس هیلتون استخدام شد اما به سرعت پس از پخش شدن یک ویدیو جنسی از او، توانست توجه‌ها را به خود جلب کند. در این میان با کمی خوش‌شانسی به او خانواده‌اش، ساخت یک نمایشی به نام keeping up with Kardashians پیشنهاد شد. اکنون او یکی از مشهور ترین و ثروتمندترین زنان جهان با 1.6 میلیارد دلار دارایی است و مالک برندهایی در حوزه پوشاک و لوازم آرایشی نیز می‌باشد. در این مقاله نگاهی به روابط شخصی او انداخته‌ایم.

<<< ادامه
کایلی جنر و جوردین وودز

بزرگترین خیانتکارها

دنیای هالیوود همیشه پر از داستان‌های خیانت بوده. خیانت اعضای خانواده، دوستای صمیمی و یا عشق‌های سابق داستان همیشگی صنعت پرستاره آمریکا است. اما برخی از این خیانت‌ها قلب طرفداران را شکست و احساسات آن‌ها را جریحه دار کرده است. در این مقاله به تعدادی از آن‌ها خواهیم پرداخت.

<<< ادامه

گرانترین عروسی‌های تاریخ

همه ما می‌دانیم عروسی‌ها ارزان نیستند، اما می‌دانید هزینه عروسی برخی افراد مشهور با درامد ناخالص برخی کشورها برابر است؟ چه کسانی در دنیا می‌توانند در دنیا چنین هزینه‌ای پرداخت کنند؟ در این مطلب به معرفی آن‌ها خواهیم پرداخت.

<<< ادامه