پنج راه آسان برای استفاده‌ی دوباره از لباس‌های قدیمی

امروزه دسترسی به خیلی از لباس‌ها مانند تی‌شرت یا شلوار جین چنان آسان شده است که هرکدام از ما می‌توانیم به راحتی یک لباس نو داشته باشیم. خیلی از ما ممکن است به دلایل کوچکی دیگر لباس‌های قدیمی خود را مورد استفاده قرار ندهیم. حتی گاهی لباس‌ها قبل از اینکه کاملا خراب شوند راهی زباله‌دان می‌شوند. از آنجا که برای تولید هر کدام از این لباس‌ها مقدار زیادی آب، وقت و انرژی صرف شده است دور ریختنشان با توجه به آلودگی‌های موجود در محیط‌زیست کار درستی به نظر نمی‌رسد. علاوه بر آن از نظر اقتصادی هم صرف کردن هزینه و وقت زیاد برای خرید چندین لباس نو در صورتی که لباس‌های قدیمی‌تر هنوز قابل استفاده هستند صرفه ندارد. در این مطلب می‌خواهیم پنج روش آسان برای استفاده‌ی دوباره از لباس‌های قدیمی را بیان کنیم.

کمد نونوار با لباس‌های قدیمی 

همیشه این امکان وجود دارد که بخش بزرگی از لباس‌های قدیمی ما به افراد دیگر داده شود یا حتی به فروش برسد. اما خودمان هم می‌توانیم با تغییراتی دوباره از آنها استفاده کنیم. با کمی خلاقیت لباسی که قبلا دلمان را زده یا ایراد کوچکی پیدا کرده است دوباره قابل استفاده می‌شود. به لباس‌های قدیمی خود که دیگر از آنها استفاده نمی‌کنید نگاه کنید آیا واقعا دیگر قابل استفاده نیستند؟ یا با کمی تغییر می‌توانید دوباره از پوشیدن آنها لذت ببرید؟ تعویض چند دکمه، زیپ یا اضافه کردن چند تزیین ساده مثل کمربند می‌تواند به لباس‌های قدیمی شما یک استایل کاملا جدید بدهد و حتی ظاهر قدیمی آنها را کاملا تغییر دهد. برای مثال کفش‌های قدیمی خود که دیگر برایتان تکراری شده یا رویش لکه‌ای افتاده که دیگر پاک نمی‌شود را بردارید و با مقداری رنگ، پولک یا نگین دوباره آن را تزیین کنید. لازم نیست که طرح شما حتما بی‌نقص باشد کافی است با خلاقیت و علاقه هر آنچه را که دوست دارید انجام دهید. در این صورت شما نه تنها صاحب یک جفت کفش با طرحی متفاوت شده‌اید بلکه می‌توانید از مسیر انجام این کار نیز نهایت لذت را ببرید. 

C:\Users\Parastoo\OneDrive\Desktop\fd53be8ed823fbc9c876f1d2ed6b258b.jpg
C:\Users\Parastoo\OneDrive\Desktop\Picture317.jpg

ساختن یک لباس جدید

تغییر لباس به روشی که دوباره مورد استفاده قرار گیرد راه بسیار خوبی برای استفاده‌ی مجدد از یک لباس است اما از آنجایی که بسیاری از لباس‌ها از پارچه‌های یکسان تولید می‌شوند، گاهی این تغییرات می‌تواند آنقدر خلاقانه باشد که لباس قدیمی را به یک لباس کاملا جدید تبدیل کند. تغییر دادن کاربری یک لباس چندان هم کار پیچیده و پرزحمتی نیست. شما می‌توانید با یک قیچی به سادگی شلوار جین خود را که قدیمی شده یا از مد افتاده به یک شلوارک زیبا تبدیل کنید. زیاد پیش می‌آید که یک شلوار جین را تنها به این خاطر اینکه زانو انداخته یا قسمت پایین پاچه‌ی آن بر اثر ساییده شدن خراب شده دور می‌اندازیم. کافی است شلوار قدیمی خود را بردارید و با یک قیچی تا اندازه‌ای که دلتان می‌خواهد کوتاهش کنید و صاحب یک شلوارک جین جدید شوید. فرض کنید یکی از اعضای خانواده تی‌شرت بزرگ قدیمی دارد که می‌خواهد از شر آن خلاص شود؛ برای یک آدم خلاق این می‌تواند فرصت فوق‌العاده‌ای باشد. تی‌شرت‌های قدیمی کاربردهای فراوانی دارند با توجه به مدلشان می‌توانید آنها را به تاپ و یا حتی یک پیراهن تبدیل کنید . در این راه تنها به کش و نخ و سوزن نیاز دارید. 

C:\Users\Parastoo\OneDrive\Desktop\b7ea7df825227353db0c27cca407381b.jpg
C:\Users\Parastoo\OneDrive\Desktop\XXl-t-shirt-remodel.jpg

تزیین خانه با کمترین هزینه 

هرچیزی که ما با دستان خود بسازیم خود به خود ارزش بیشتری پیدا می‌کند. نه تنها چون برای داشتنش زحمت و تلاش بیشتری به خرج دادیم بلکه چون می‌تواند کاملا با سلیقه‌ی ما هماهنگ باشد. اگر طرح پارچه‌ی لباسی را خیلی دوست داشتیم و حالا به دلیلی آن لباس دیگر برای ما کارایی قبلی را ندارد می‌توانیم از آن پارچه برای تزیین یا درست کردن وسایل دکوری در خانه استفاده کنیم. برای مثال پارچه‌های مختلف می‌توانند یک روتختی چند تکه‌ی معرکه برای تخت ما باشند. اگر به آن تعداد لباس قدیمی ندارید باز با کمی سلیقه می‌توانید کوسن‌های خانه را متفاوت با هرآنچه در بازار است نونوار کنید. حتی قاب‌عکس قدیمی خود را با روکشی از پارچه‌ی زیبا تزیین کنید و از داشتن یک قاب تازه و زیبا لذت ببرید. برای استفاده از پارچه بی‌شمار راه وجود دارد فقط کافی است کمی به آن فکر کنید مطمئنا روش خود را پیدا خواهید کرد. 

C:\Users\Parastoo\OneDrive\Desktop\DIY-jumper-pillow.jpg

زیورآلات جدید با لباس‌های قدیمی 

بسیاری از زیورآلاتی که ما در اطراف خود می‌بینیم از پارچه، تور یا با دوخت تولید شده‌اند. می‌توانید از مدل‌های موجود الهام بگیرید و لباس‌های قدیمی خود را به اکسسوری‌های جذاب تبدیل کنید. شاید باورتان نشود که لباس‌های قدیمی شما می‌توانند به چند مدل اکسسوری متفاوت تبدیل شوند. از گل‌سر، کش، تل و دستبند گرفته تا حتی کیف. یکی از مهم‌ترین وسیله‌هایی که در این مدت همگی باید همیشه استفاده کنیم ماسک است و چه بهتر اگر بتوانیم ماسک خود را با سایر لباس‌هایمان ست کنیم. می‌تونید به‌سادگی پارچه‌ی لباس‌های قدیمی خود را برای تولید ماسک‌های جذاب مورد استفاده قرار دهید. علاوه‌بر استفاده‌ی مجدد از پارچه‌های قدیمی این کار می‌تواند به ایجاد استایل بهتر برای شما هم کمک کند. چه بهتر اگر بتوانید از یک لباس چند زیورآلات ست ایجاد کنید. با هماهنگ کردن طرح یا رنگ پارچه می‌توانید یک ست عالی داشته باشید. 

C:\Users\Parastoo\OneDrive\Desktop\merlin_171755022_8bb11362-259c-464f-92bb-8b1ff1d69d4b-superJumbo.jpg
C:\Users\Parastoo\OneDrive\Desktop\1fd0cba8f99aca710eadc73a06999145.jpg

عروسک، بهترین یادگاری برای کودکان 

لباس‌های بچه‌ها هم خیلی زود خراب می‌شوند و هم برایشان کوچک می‌شوند. یک ایده‌ی خوب می‌تواند این باشد که از لباس‌های دوران نوزادی کودکانتان یک عروسک برایشان بسازید. این عروسک علاوه بر اینکه وسیله‌ی بازی کودک شما خواهد بود می‌تواند یک یادگاری از دوران کودکی او نیز باشد. می‌توانید از الگوهای آماده در اینترنت استفاده کنید و برای چشم و دماغ عروسک هم از دکمه‌های لباس استفاده کنید. داخل عروسک را نیز با سایر پارچه‌های دورریز لباس‌ها پر کنید. حتی اگر فرزندتان بزرگتر است می‌تواند در انجام این مراحل به شما کمک کند تا با هم لذت انجام کار تیمی و داشتن خلاقیت را تجربه کنید. حتی می‌توانید برای حیوانات خانگی خود هم وسایل بازی بسازید. با این کار از هزینه‌های خود نیز کم می‌کنید و حیوان خانگیتان را هم بسیار خوشحال خواهید کرد. 

C:\Users\Parastoo\OneDrive\Desktop\7e247a5cf51bd052083ac5679a359776.jpg

تمام ترفندهایی که در این مقاله بیان کردیم تنها بخشی از استفاده‌هایی است که می‌توانید از لباس‌های قدیمی خود داشته باشید. قطعا شما می‌توانید با خلاقیت خود چندین مورد به این لیست اضافه کنید. با انجام این ترفندها می‌توانید به مقدار زیادی از مصرف خود کم کنید، به محیط‌زیست کمک کنید و لذت ببرید. 

https://www.wikihow.com/Reuse-Old-Clothes

https://www.savethestudent.org/shopping/fashion/how-to-up-cycle-your-old-clothing.html

https://www.lifehack.org/453113/27-creative-ways-to-reuse-old-clothing

پرستو / Parastoo

نویسنده و تولید کننده محتوا برای یوتیوب و اینستاگرام / Author

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کیم کارداشیان

کیم و معشوقه هایش

کیم کاداشیان در ابتدا به عنوان استایلیست و دستیار وارد دنیای هالیوود شد و توسر پاریس هیلتون استخدام شد اما به سرعت پس از پخش شدن یک ویدیو جنسی از او، توانست توجه‌ها را به خود جلب کند. در این میان با کمی خوش‌شانسی به او خانواده‌اش، ساخت یک نمایشی به نام keeping up with Kardashians پیشنهاد شد. اکنون او یکی از مشهور ترین و ثروتمندترین زنان جهان با 1.6 میلیارد دلار دارایی است و مالک برندهایی در حوزه پوشاک و لوازم آرایشی نیز می‌باشد. در این مقاله نگاهی به روابط شخصی او انداخته‌ایم.

<<< ادامه
کایلی جنر و جوردین وودز

بزرگترین خیانتکارها

دنیای هالیوود همیشه پر از داستان‌های خیانت بوده. خیانت اعضای خانواده، دوستای صمیمی و یا عشق‌های سابق داستان همیشگی صنعت پرستاره آمریکا است. اما برخی از این خیانت‌ها قلب طرفداران را شکست و احساسات آن‌ها را جریحه دار کرده است. در این مقاله به تعدادی از آن‌ها خواهیم پرداخت.

<<< ادامه

گرانترین عروسی‌های تاریخ

همه ما می‌دانیم عروسی‌ها ارزان نیستند، اما می‌دانید هزینه عروسی برخی افراد مشهور با درامد ناخالص برخی کشورها برابر است؟ چه کسانی در دنیا می‌توانند در دنیا چنین هزینه‌ای پرداخت کنند؟ در این مطلب به معرفی آن‌ها خواهیم پرداخت.

<<< ادامه