پنج نکته برای مراقبت از موهای فر در زمستان

مقدمه:  

ما در فصول مختلف سال برای حفظ سلامت موها، به تکنیک‌های متفاوتی نیاز داریم. در بهار و تابستان وقتی هوا گرم‌تر است، نگه‌داری موهای فر دغدغه کمتری دارد و یکی از ساده‌ترین دلایل آن این است که بعد از شستن موها می‌توانند به راحتی در هوای آزاد و گرم، خشک شوند. به طور کلی موهای فر در مقایسه با سایر موها خشکترهستند و در بیشتر مواقع باید در حالت مرطوب نگه‌داری شوند اما هوای سرد و خشک زمستان کمکی به  برطرف کردن خشکی موهای فر نمی‌کند. ما در این ویدیو برای شما از پنج نکته‌ای صحبت می‌کنیم که به کمک آن‌ها می‌توانید با خشکی و خارش پوست سرتان مقابله کنید و از موهای فر خود به درستی مراقبت کنید. 

۱.آن ها را مرتب و مرطوب و نرم نگه دارید. 

همانطور که گفتیم، در زمستان خشکی هوا برای حفظ سلامت موهای فر دردسر ساز است، بنابراین آن‌ها را مطابق یک برنامه ی منظم ۲ هفته‌ای کوتاه کنید در حدی که فقط شکستگی‌ها و موخوره‌های انتهای ساقه مو از بین برود و موخوره به قسمت های بالاتر از مو نرسد. استفاده از روغن‌های سبک بعد از حمام هم می‌تواند به مرطوب نگه داشتن موهای شما کمک کند. ممکن است تصور کنید گلیسرین و تمامی روغن های بر پایه آن احتمالا محصول مناسبی برای موهای فر خواهند بود، اما باید بدانید که گلیسرین به شدت تمایل دارد به طور شیمیایی به مولکول های آب متصل شود و به نحوی جاذب رطوبت است بنابراین برای حفظ میزان کافی رطوبت، استفاده از روغن های طبیعی را در برنامه مراقبتی خود بگنجانید. به عنوان مثال روغن نارگیل از روغن های بسیار مناسب موهای فر در زمستان هستند که میتوانید بعد از حمام از آن ها استفاده کنید و موها را در حالت مرطوب نگه دارید تا از خشکی و سردی هوا آزار نبینند. سعی کنید در زمان شستشو از نرم کننده های قوی و مناسب موهای خشک و ماسک های آبرسان با کیفیت استفاده کنید تا به این طریق هم از شکنندگی موهای خود جلوگیری کنید و هم با نفوذ عمقی مواد مغذی در فولیکول های مو به سلامت و درخشندگی موها کمک کنید. معمولا زمان مورد نیاز برای تغذیه موهای فر توسط ماسک و آبرسان ها در حمام حدود ۵ دقیقه و به صورت دوره ای و خارج از حمام حدود حدود ۲۰ دقیقه است.  

۲.موها را کمتر بشویید و کمتر تحت حرارت و تنش قرار دهید.  

بسیاری از ما در صبح روز های بهار و تابستان از حمام بیرون میاییم و با همان موهای خیس از خانه خارج میشویم اما بدانید که بیرون رفتن از خانه با موهای خیس برای موهای فر که به یک رطوبت همیشگی نیاز دارند به هیچ عنوان توصیه نمیشود. موهای خیس و فر شما در زمستان، یخ میزند و بعد می شکند. از طرفی بیش از حد شستن موها به سلامت آن ها به شدت آسیب میزند چون pH موها را از حالت طبیعی خارج میکند. موها در حالت طبیعی دارای pH اسیدی هستند عددی بین ۴.۵ تا ۵.۵ اما با شستن مداوم و هر روزه این عدد تغییر میکند و به خشکی بیش از اندازه آن ها کمک میکند. سعی کنید هر ۴ روز یکبار موها را با شامپو بشویید. در زمستان از اتو موها و وسایل حرارتی کمتر استفاده کنید تا حرارت مستقیم کمتری به موها به خصوص ساقه ها و قسمت انتهایی موها وارد شود و رطوبت داخلی موها را از بین نبرند. حتی اگر با سشوار موها را خشک میکنید از سر دیفیوزر که یک سر پهن است و با داشتن منافذ بسیار زیاد روی سطح خود به پخش شدن و انتشار باد سشوار برای خشک کردن موها کمک میکند استفاده کنید تا حرارت به صورت نقطه ای به موها وارد نشود و سبب تمرکز تنش حرارتی به ساقه موها نشود تا از همان نقطه دچار شکنندگی نشوند. بهتر است حرارت پخش شود و تا حد امکان کمتر موها حرارت ببینند. 

۳.آن ها را با اسکراب مو و بخار، درمان و تقویت کنید.  

تا به حال فکر کرده اید چرا استفاده از سونا بخار و بعد پریدن در حوضچه آب سرد برای سلامت پوست بدن و موهای سر توصیه میشود؟ چون در دماهای بالاتر منافذ پوست بدن و سر باز هستند و در بهترین حالت ممکنه پوست بدن و کف سر آبرسانی میشوند و بعد با قرار گرفتن در محیط سرد منافذ بسته میشوند. بنابراین در دماهای بالاتر، فولیکول های مو باز هستند و آماده هستند تا هرآنچه که برای رشد و تغذیه لازم است جذب کنند. دقت کنید که وقتی فولیکول های مو باز هستند ریزش بیشتری نسبت به زمانی که بسته هستند دارند بنابراین یکی از روش های بسیار مطلوب برای تقویت ریشه های مو باز کردن فولیکول ها با بخار و سپس استفاده از مواد مغذی برای ریشه موها و تقوین آن هاست. ماده ای که میتواند از ریزش مو و رشد شوره سر جلوگیری کند اسکراب مو است. همانطور که برای از بین بردن سلول های مرده بدن از اسکراب بدن استفاده میکنیم، قبل از حمام هم میتوانید از اسکراب مو به کمک بخار استفاده کنید و بعد با آب سرد و خنک بشویید تا فولیکول ها بسته شوند و سبب ریزش موها نشود. بهترین حالت این است یک بار در هفته از اسکراب ها استفاده کنید و بعد از ۱ دقیقه با آب خنک و ولرم موها را بشویید. اگر هم از ماسک و آبرسان های دیگری استفاده میکنید میتوانید برای عملکرد بهتر آن ها حدود ۲۰ دقیقه زیر دستگاه بخار بنشینید تا به خوبی جذب ریشه های مو شوند و بعد حمام بروید و با آب سرد موها را بشویید. اگر هم توانایی اجرای این روش را نداشتید زمانی که در حمام هستید با باز کردن آب داغ، فضا را از بخار اشباع کنید و از مواد مغذی مو استفاده کنید سپس موها را به آهستگی با آب سرد و خنک بشویید تا رطوبت در منافذ باز پوست سر حبس شود.  

۴.با کلاه از جنس ساتن بخوابید. 

اگر روبالشی های نخی و کتان دارید حتما برای نرم ماندن و حفظ رطوبت در موهای فر خود از یک کلاه ساتن استفاده کنید و یا روبالشی خود را از جنس ساتن و یا ابریشم انتخاب کنید تا هم خواب آرام تر و عمیق تری را تجربه کنید و هم از شکنندگی موهای خود جلوگیری کنید. این کار سبب عدم اصطکاک ناخواسته موها با کتان میشود بنابراین فردا که از خواب بیدار شدید به جای موهای وز و شکسته، موهای فر سلامت و نرم دارید. همچنین برای بیرون از خانه اگر از کلاه ها و روسری های پشمی در زمستان استفاده میکنید سعی کنید یک لایه درونی آن ها را با ساتن یا ابریشم بپوشانید تا قسمتی که در تماس با موهایتان است از جنس ضخیم و پر تنشی برای موهای ظریف و فر شما نباشد. اگر هم مجبور شدید کلاه پشمی سر کنید مطمئن باشید موهایتان از حالت طبیعی خارج شده است پس تا قبل از رسیدن به خانه آن را برندارید چون موهای فر منظمی روی سر شما نخواهد بود.  

۵.خوردن آب کافی و منابع سرشار از ویتامین ها را فراموش نکنید.  

متخصصان میگویند: you are what you eat به این معنی که شما دقیقا همان چیزی هستید که میخورید. مجموعه بدن ما از قسمت های خارجی مثل پوست و موها گرفته تا ارگان های درونی مثل کبد و کلیه و قلب و ریه همگی به طور مستقیم از غذایی که میخوریم تاثیر میگیرند. بنابراین، هرچه سالم تر غذا بخوریم و عادات غذایی درست‌تر و اصولی تری داشته باشیم، ارگان های سالم تری داریم و موها هم از این قائده مستثنا نیستند به ویژه موهای فر که به مراقبت بیشتری نیاز دارند. مطمئن شوید که در وعده های غذایی شما به میزان کافی  میوه و سبزیجات تازه گنجانیده شده است، سعی کنید حتی در میان وعده های غذایی هم از میوه و سبزیجات استفاده کنید. فرفری ها روی سر شما دقیقا از همین مواد تغذیه و رشد میکنند. اگر گیاه خوار نیستید سعی کنید در وعده های غذایی خود از غذاهای دریایی استفاده کنید که  منبعی سرشار از ویتامین های مربوط به اسیدهای چرب امگا۳،۶ و۹ هستند. از خوردن سبزیجاتی که برگ های سبز دارند و منبع مهم آهن، پتاسیم و سایر ویتامین ها هستند غافل نشوید، به اسفناج و تمام غذاهایی که با اسفناج درست میشود ایمان آورید تا فرهای خود را تقویت کنید. روزانه ۸ لیوان آب بنوشید تا آبرسانی بدن شما به تمام ارگان ها تامین شود و اگر تمایل دارید نوشیدنی های کمی شیرین تر در کنار وعده های غذایی خود استفاده کنید از نوشابه های گازدار تا حد امکان استفاده نکنید و از اسموتی و یا آب میوه های تازه استفاده کنید.  

منابع:  

https://www.byrdie.com/winter-hair-care-tips-for-black-hair-400110

https://curlsunderstood.com/winter-hair-care-tips-for-curly-hair/

مهشاد / Mahshad

نویسنده و تولید کننده محتوا برای یوتیوب و اینستاگرام / Author

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آینده فشن: نقش تکنولوژی و هوش مصنوعی در تغییر دنیای مد و لباس

همواره صنعت مد همگام با صنایع دیگر و حتی جلوتر از آن‌ها، از فناوری‌های جدید استقبال می‌کند، پیشرفت‌هایی که می‌تواند به  این صنعت در ایجاد طرح‌های خلاقانه و هیجان‌انگیز کمک کند. با ظهور هوش مصنوعی (AI) و سایر فناوری های پیشرفته، امکانات پیش رو برای دنیای مد بی پایان به نظر می رسد؛ از نمایش های […]

<<< ادامه
طراحان لباسی که از معماری الهام گرفته اند

طراحی با الهام از معماری

طراحان لباس مشهور زیادی از معماری شاخص برای طراحی لباس الهام گرفته‌اند. ریزبینی و جذابیت کار آنها بسیار قابل توجه است. در این مطلب برخی از این طرح‌ها را معرفی کرده‌ایم.

<<< ادامه
تاریخ پوشاک ایران در دوران قاجار و پهلوی

تاریخ پوشاک ایران معاصر، از دریچه عکاسی

با توجه به فرهنگ، اقتصاد و سیاست پوشاک مردمان ایران در دوران‌های مختلف تغییر زیادی کرده است. در این مقاله نگاهی به تاریخ پوشاک ایران معاصر کرده‌ایم.

<<< ادامه