۵ تا از بهترین موزیک ویدیو های مایکل جکسون

مقدمه:  

احتمالا با وجود ظهور چهره‌های با استعداد و پیشرفت تکنولوژی، هنوز کسی به شهرت  و اثرگذاری مایکل جکسون در تاریخ موسیقی پاپ به ویژه موزیک ویدیو ها نرسیده است. موزیک ویدیو های جکسون تقریبا به اندازه ی تمام تک آهنگ هایش شهرت دارد و متخصصان این زمینه بسیاری از آن ها را به عنوان یک فیلم کوتاه بی نظیر با قصه پردازی و کارگردانی های  فوق حرفه ای، میشناسند. اگر چه این کلیپ ها بدون حضور خود مایکل جکسون، یک مجری متخصص در حرکات رقص خارق العاده که به خط مشی بسیاری از افراد تبدیل شد، چندان حرفی برای گفتن نداشتند. با ما تا آخر این مقاله همراه باشید تا باهم ۵ موزیک ویدیو برتر او را ببینیم و در مورد آن ها صحبت کنیم. 

۵. Billie Jeans 

این موزیک ویدیو در ۱۰ مارچ ۱۹۸۳ از MTV پخش شد و از اولین کلیپ هایی بود که به طور منظم آن هم حضور هنرمندان رنگین پوست امریکایی-آفریقایی تبار از این کانال پخش میشد. در آن زمان مدیران شبکه احساس میکردند بلک موزیک ها به اندازه ی کافی راک نیستند که قابلیت پخش داشته باشند. موزیک ویدئو بیلی ژان به صورت سیاه و سفید آغاز می شود اما با ورود مایکل جکسون، به تدریج هرکجا قدم میگذارد کاشی های یکی یکی رنگی میشوند و کلیپ با دنبال کردن او توسط یک عکاس پیش میرود که موفق به گرفتن او نمیشود و پلیس عکاس را به جرم جاسوسی بیلی ژان دستگیر میکند. این کلیپ باعث فروش ۱۰ میلیون نسخه دیگر از آلبوم  Thriller شد و به طرز معجزه آسایی به فروش این آلبوم کمک کرد. این کلیپ راه را برای ورود تعداد بیشتری از هنرمندان آمریکایی-آفریقایی در MTV گشود. در سال ۱۹۹۲ این موزیک ویدئو به تالار مشاهیر تولیدکنندگان موزیک ویدئو ها راه یافت و در سال ۲۰۰۵ در رتبه پنجم نظرسنجی ها از ۲۰ موزیک ویدئوهمیشه برتر قرار گرفت. گفته میشود که شخصیت بیلی ژان هرگز وجود خارجی نداشته است. و به گفته ی J. Randy Taraborrelli زندگینامه نویس مایکل جکسون، این کلیپ از نامه ای که خانمی در سال ۱۹۸۱ برای جکسون فرستاده بوده است و ادعا کرده است که پدر یکی از فرزندانش است الهام گرفته شده است اما جکسون هرگز آن خانم را ملاقات نکرده بود و این ادعاها را رد کرد چون از قبیل نامه ها زیاد دریافت میکرد. لباسهای جکسون در این کلیپ کت و شلوار چرمی مشکی با پیراهن صورتی و پاپیون قرمز بود که به شدت توسط کودکان در سراسر ایالات متحده کپی شد. تا اندازه ای که در بسیاری از دبیرستان ها این شکل لباس پوشیدن و استفاده از دستکش های سفید مایکل جکسونی را ممنوع کرده بودند.  

۴. Beat it  

میتوان گفت که این موزیک ویدیو یکی از کارهایی بود که در سال ۱۹۸۳، مایکل جکسون را به عنوان یک آیکون تمام عیار پاپ به صحنه های بین المللی کشاند. این کلیپ از اولین موزیک ویدیو هایی بود که کوریاگرافی (طراحی حرکات رقص هماهنگ با موزیک) جمعی رقصندگان را در خود به نمایش گذاشت و باعث محبوبیت و شهرت آن شد. این ویدیو به نوعی اولین برخورد مایکل جکسون با جوانان رنگین پوست در خیابان بود و مس کوریاگرافی را به نوعی از علائم تجاری مایکل جکسون تبدیل کرد. بعد از آنکه تامین هزینه های ساخت این کلیپ توسط شرکت ضبط آن متوقف شد،  MJ تهیه کنندگی این کلیپ را بر عهده گرفت که خوشبختانه این موزیک ویدیو موفق به کسب جوایز متعددی شد و اولین قدم ها برای تغییر چهره کلیپ های موسیقی را در برداشت. این ویدئو با خبر درگیری در یک نهارخوری پخش می شود. در حالی که پخش آهنگ تیتراژ ویدیو آغاز می شود، جکسون را میبینیم که روی تخت دراز کشیده است و در مورد خشونت های بی معنی فکر می کند و به نوعی پیام این موزیک ویدیو پایان دادن به تمام خشونت های خیابانی و مافیایی بین باند های مختلف است. به گفته ی Jermaine Jackson این آهنگ از (تفسیر غم انگیز ذات آدمی) الهام میگیرد. البته که استایل جکسون با آن کاپشن قرمز چرم را هرگز نیمتوان در این کلیپ نادیده گرفت.  

۳. Remember the time 

این کلیپ، یک فیلم کوتاه شاهکار دیگر مایکل جکسون است که در سال ۱۹۹۲ منتشر شد و بیش از ۹ دقیقه است. ادی مورفی و ایمان (مدل) در آن بازی می کنند. مورفی در نقش یک فرعون است که میخواهد همسرش (ایمان) را سرگرم کند. به دنبال چند اجرا کننده ناموفق در ایجاد سرگرمی ها، مایکل جکسون با یک شنل جادوگر کلاه دار سیاه وارد آنجا می شود. او ترفندی را اجرا می کند که او را ناگهان به یک فرد طلایی پوش تبدیل میکند و در همینجا است که رقص و آوازها آغاز می شود و البته همسر فرعون بسیار تحت تأثیر قرار می گیرد، اما خود فرعون چنین نیست و همین امر منجر به تعقیب و گریز القا شده در داستان می شود. صحنه های رقص و چهره های مصری و فضا سازی های این کلیپ به سبک برجسته ای بینظیر ساخته و اجرا شده است. بسیاری از منتقدان در مورد این کلیپ گفته اند که انتهایی ترین صحنه این ویدیو به ما یادآوری میکند که باید پاپ را مانند زمان به خاطر سپرد.  

۲. Smooth Criminal 

این موزیک ویدیو در ۱۳ اکتبر ۱۹۸۸ در MTV منتشر شد که محور اصلی فیلم moonwalker در سال ۱۹۸۸ است. بسیاری از آهنگ هایی که خود مایکل جکسون مینوشت از جمله همین آهنگ، یک ماهیت کاملا شخصی داشت اما این یکی یک داستان خیالی از یک گانگستر بسیار ماهر را توصیف میکند که خیلی از تجربیات شخصی او دور بود. جکسون در این کلیپ نقش یک راوی را ایفا میکند که بارها با قربانی داستان روبرو میشود و از او میپرسد: آنی خوب هستی؟ این موزیک ویدیو از برجسته ترین های مایکل جکسون است به ویژه در رقص ها جایی که حرکت ۴۵ درجه را اجرا میکرد و بو نوعی از قانون جاذبه زمین سرپیچی میکرد. حال و هوای این کلیپ در حدود دهه ۱۹۳۰ است که کت و شلوار سفید جکسون و فدورای روی سرش به خوبی نمایش گر همان فضاست. چهار نسخه از این موزیک ویدیو وجود دارد که نسخه اصلی آن در فیلم moonwalker است. مشهورترین جنبه ی این ویدیو در همان حرکت موازی شدن با سطح زمین در زاویه ۴۵ درجه بدون هیچ طناب و آهنربایی شکل گرفته بود که رقصندگان کفش های خاصی پوشیده بودند تا روی زمین لنگر بندازد و  بتوانند با خیال راحت با همان قلاب ها درون میخ های کف صحنه قرار بگیرند و خیلی سریع از آنها جدا شوند تا دوباره حرکت را از سر بگیرند. این روش مطابق با قانون ثبت اختراعات ایالات متحده توسط جکسون و دو نفر از همکارانش در سال 1993 ثبت شد اما این حق اختراع در سال 2005 منقضی شد.  

۱. Thriller 

زامبی ها، گرگینه ها و هیولا ها! بله هنگامی که نماهنگ نمادین مایکل جکسون برای “Thriller” در ۲ دسامبر ۱۹۸۳ در MTV پخش شد، صنعت ساخت موزیک ویدیو را برای همیشه تغییر داد. بدون شک این کلیپ از محبوب ترین و شناخته شده ترین کارهای جکسون است و احتمالا از بزرگترین و بهترین موزیک ویدیو هایی است که در تمام دوران ها از زمان پخش تا به امروز شناخته شده است. thriller یک حماسه ی ۱۳ دقیقه ای است که آلبوم آن با همین نام در سال ۱۹۸۲ منتشر شد. این موزیک ویدیو به علت تلفیق موسیقی و فیلم سازی اعتبار دارد و یکی از تأثیرگذارترین قطعات فرهنگ پاپ است که تا به امروز جایگاه ویژه ای داشته است. تصویر سازی و ساخت این کلیپ متناسب با فضای دهه ۱۹۵۰ تنظیم شده است، مایکل جکسون را نشان می دهد در یک کاپشن شلوار قرمز جذاب که وقتی در نیمه های شب به همراه دوست دخترش در حال قدم زدن است به طور ناگهانی به گرگینه تبدیل میشود. ایده این کلیپ زمانی مطرح شد که جکسون به کارگردان گفت اگرچه که از ترساندن و ترسیدن بیزار است اما فقط برای سرگرمی میخواهد در شکل یک هیولا دیده شود تا هیجان انگیزتر به نظر بیاید. ریشه این موضوع به دوران کودکی او و زمانی که پدرش جوزف جکسون با یک ماسک روی صورتش از بیرون پنجره اتاق مایکل او را ترسانده است میرسد. البته مقصود پدرش این بوده است که به او آموزش دهد کودکان باید پنجره های اتاق خود را ببندند اما اثر معکوس روی مایکل داشته است و تا مدت ها کابوس میدیده و از پدر خود وحشت داشته است. این شاهکار هنری تقریبا تمام جوایز معتبر آن زمان را با توجه به کوریاگرافی های بسیار جذاب و رقص های گروهی هماهنگ و زیبا درو کرد.  

منابع

https://discover.ticketmaster.com.au/music/3093-3093

https://www.biography.com/news/michael-jackson-thriller-music-video-facts

https://www.songfacts.com/facts/michael-jackson/smooth-criminal

https://djrobblog.com/archives/6340

https://en.wikipedia.org/wiki/Remember_the_Time

مهشاد / Mahshad

نویسنده و تولید کننده محتوا برای یوتیوب و اینستاگرام / Author

One thought on “۵ تا از بهترین موزیک ویدیو های مایکل جکسون”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

گرانترین عروسی‌های تاریخ

همه ما می‌دانیم عروسی‌ها ارزان نیستند، اما می‌دانید هزینه عروسی برخی افراد مشهور با درامد ناخالص برخی کشورها برابر است؟ چه کسانی در دنیا می‌توانند در دنیا چنین هزینه‌ای پرداخت کنند؟ در این مطلب به معرفی آن‌ها خواهیم پرداخت.

<<< ادامه

آریانا گرانده در عشقی جدید

زوج‌های هالیوود همیشه حاشیه دارند. حتی اگر این زوج، آریانا و دالتونی باشند. آن‌ها که به دور از فضای مجازی در یک رابطه خصوصی داشتند، خبر طلاقشان مانند بمب صدا کرد. صبر کنید، سوپرایز تمام نشده…

<<< ادامه

پیش‌نمایش باربی

فیلم باربی به کارگردانی گرتا گرویگ پس از مدت‌ها انتظار، شب گذشته در لس‌آنجلس به نمایش درامد و بینندگان را تحت تاثیر قرار داد. در این مطلب به بررسی حواشی این پیش نمایش فیلم خواهیم پرداخت.

<<< ادامه