پنج لحظه تاریخ ساز در کارنامه کاری گلشیفته

مقدمه: 

گلشیفته فراهانی از هنرمندان بسیار با استعداد ایرانی است که در زمینه بازیگری تاتر و سینما، خوانندگی و موسیقی حرف های زیادی برای گفتن دارد. او در بیش از ۳۰ فیلم سینمایی بازی کرده است که بسیاری از آن ها مورد توجه جشنواره های بین المللی قرار گرفته است. از بوتیک و میم مثل مادر گرفته تا سنگ صبور. او با چهره ی دلنشین خود در دسامبر۲۰۱۴ مقام ششم در لیست زیباترین چهره های سال را دریافت کرد. آخرین فیلم او در ایران درباره الی به کارگردانی اصغر فرهادی بود. از او لحظه های تاریخ ساز بسیاری دیده ایم که در سال های اخیر باعث افتخار ایرانیان شده است. با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید تا با هم به پنج لحظه تاریخ ساز در کارنامه هنری او نگاهی بیاندازیم. 

۱-برهنگی و تبو شکنی در مقابل هم یا در کنار هم؟

در ژانویه ۲۰۱۲ مجله فرانسوی مادام فیگارو عکس برهنه ای از گلشیفته منتشر کرد که در آن بدنش را با دستانش را پوشانده بود. کمی بعد از آن او در یک فیلم کوتاه سیاه و سفید به کارگردانی Jean-Baptiste Mondino دیده شد با نام Bodies and Souls که در آن بازیگران به ترتیب لباس های خود را در می آوردند و گلشیفته هم به تدریج با درآوردن لباس هایش در نهایت با بدن برهنه در مقابل دوربین ظاهر می شود و البته ناگفته نماند که اسم گلشیفته هم در کنار سایر بازیگران از جمله اسامی کاندیدای دریافت جایزه در مراسم César که نسخه فرانسوی اسکار است، دیده شد. کمتر از ۲۴ساعت بعد از انتشار این عکس ها و فیلم ها موج انتقادات و تشویق های افراد مختلف از اقسام نقاط دنیا چه در ایران چه خارج از ایران روانه شد. بسیاری از افراط گرا ها این تبوشکنی را بی احترامی به بازیگران ایران دانستند و اصرار داشتند که مثلا خانه سینما به واسطه ی اینکه گلشیفته در ایران بابت بازیگری دستمزد دریافت میکرده، باید تعطیل شود که در آن زمان باعث ایجاد یک فضای مشوش و پر استرس برای سایر فعالان سینمایی غیر افراطی و حتی  خانواده او شده بود. به عقیده ی افراد زیادی هم این برهنگی تبو شکنی نبود و ارتباطی به سایر بازیگران و خانواده او نداشت و او به عنوان یک شهروند فرانسوی و مقیم آن جا مختار بوده است که مطابق عقاید و اختیارات خود گام بردارد. این حرکت به نوعی از لحظه های تاریخ ساز در کارنامه کاری او بود که نشانگر جسارت و شجاعت او در بیان و انتخاب مسیر کاری جدید او بود. البته این موضوع شاید از نظر تمام آدم هایی که در یک فرهنگ غربی و با زمینه ذهنی غیرسنتی بزرگ شده باشند کار مهم و بزرگی نباشد اما مطمئنا در آن زمان برای افرادی که دارای فرهنگ سنتی تر بودند، قابل تامل بود.  

۲-از اتی و سپیده تا آییشا و زن افغان

کارنامه کاری او پر از لحظات پر افتخاری است که در فرش قرمز های مراسم ها و جشنواره های متفاوت او را با همان لبخند جذاب همیشگی جلوی دوربین عکاسان کشانده است. از جمله لحظات تاریخ ساز در مسیر حرفه ای او دریافت جایزه بهترین بازیگر خانم برای بازی در نقش اتی در فیلم بوتیک در فستیوال سه قاره نانت فرانسه در سال ۲۰۰۴ بود. بعد از آن با بازی فوق العاده در میم مثل مادر در نقش سپیده یکی از تاثیرگذارترین نقش های خود را در ذهن مخاطبان و طرفدارانش ثبت کرد و برنده ۳ جایزه برای بهترین بازیگر خانم در فستیوال بین المللی فیلم رشد تهران، فستیوال فیلم کوثر مشهد در سال ۲۰۰۶ و فستیوال فیلم کازان روسیه در سال ۲۰۰۸ شد. مسیر زندگی حرفه ای او بعد از ظاهر شدن جلو دوربین Ridley Scott برای بازی در فیلم Body of Lies در نقش آییشا، پرستاری که به دیکاپریوعلاقه مند شده است، به نحوی دچار تغییر و تحول شد. دیکاپریو در این فیلم نقش Ferris یکی از ماموران مخفی CIA را بازی میکند که برای دستگیری یک تروریست در عمان (Amman) با آییشا دیدار میکند. او بعد از بازی در این فیلم با موج تازه ای از واکنش ها روبرو شد که به شیوه رعایت حجاب او در این فیلم مربوط میشد. او بعد از خروج از ایران در سال ۲۰۰۹ گلشیفته در نقش های متعددی دیده شد که نشان از تسلط و توانایی کامل او بود. یکی از نقش های فراموش نشدنی او نقش یک زن افغات در فیلم سنگ صبور است. این فیلم از جهات متفاوتی تمام جنبه های فرهنگی، سنتی وعقیدتی جامعه ی افغان را به چالش میکشد و گوشه ای از مصائب برخی از زنان افغان را در زمان جنگ به تصویر کشیده است. گلشیفته در این فیلم با زیبایی هرچه تمام در نقش زن افغان ظاهر شد. او برای بازی در این فیلم برنده جایزه بهترین بازیگر زن در فستیوال فیلم ابوظبی و فستیوال فیلم Gijon اسپانیا شد و حتی از جمله نامزد های دریافت جایزه بهترین بازیگر زن در سزار فرانسه هم  بود. 

۳-ورود به مجله وگ و سایر مجلات 

در می ۲۰۱۱ تصاویر سیاه سفید زیبایی از گلشیفته در یک تاکسیدو مشکی، پیراهن سفید و پاپیون پای گردنی مشکی در مجله فرانسوی وگ چاپ شد. این عکس ها توسط Karim Sadli برای پروژه Being Persian گرفته شده بود. بسیاری از بازیگران آسیایی و شرقی با وجود آنکه سال های زیادی است در سینمای غربی فعالیت میکنند هنوز به وگ و کاور مجلات معتبر دیگر راه نیافته اند اما گلشیفته با سرعت این مسیر را طی کرد و بعد از آن هم بارها نام او در وگ دیده شد. در دسامبر ۲۰۱۶ زمانی که کل تابستان را در نمایش آناکارنینا روی صحنه تاتر در پاریس گذرانده بود و منتظر اکران فیلم جدیدش Paterson در نقش مقابل آدام درایور به عنوان یک زوج از نیوجرسی با یک زندگی ساده، شاعرانه و عاشقانه بود، در مصاحبه با وگ گفت که گاهی در زمان استراحت و فراغت از کار دوست دارم از دنیا عقب نشینی کنم و بروم یک جای دور خیلی دور جایی که هیچ کس از شما نپرسد کی هستی و یا چه میکنی چون واقعا مهم نیست و فقط در همانجاست که میتوانم خودم را پیدا کنم. بعد تر در می ۲۰۱۸ مجددا ایفای نقش او در دختران آفتاب و توانایی او برای دریافت نخل طلایی جشنواره کن هم در وگ مورد بحث قرار گرفت و همینطور در مارچ ۲۰۱۹ در یک مقاله استایل و لباس هایی که در جشنواره های فیلم کن، جشنواره سزار و مهمانی های شام برند کارتیه پوشیده بود بررسی شدند. مقاله ی دیگری از او در سپتامبر ۲۰۲۰ چاپ شد که به موضوع پیوستن او به جنبش باور توانایی و قدرت خانم ها در کنار ستارگانی از جمله شارلیز ثرون به Dior beauty پرداخته بود که صفحه ی ایسنتاگرامی DiorParfums هم با هشتگ Diorchinup ویدیو کامل صحبت های گلشیفته را به نمایش گذاشت. امروزه چهره ی او روی جلد مجلات بسیاری خودنمایی میکند. 

۴-ویترین جواهرات کارتیه 

در ۱۵ می ۲۰۱۸ تصویری از گلشیفته در صفحه ی اینستاگرامی کارتیه دیده شد که در جشنواره کن ۲۰۱۸ از او گرفته شده بود در حالی که گوشواره های کاکتوس کارتیه در گوش او و عینک کارتیه روی چشمش بود. در همین تاریخ تصویر زیبای دیگری از گلشیفته در حالی که گردنبند جواهر قرمز رنگ کارتیه در گردنش بود و جذابیت او را در کنار لباس زیبایی که پوشیده بود چندین برابر میکرد توسط برند کارتیه پخش شد و به تدریج زیبایی گلشیفته در کنار توانمندی او در دنیای هنر و بازیگری او را به یک مدل جواهرات کارتیه تبدیل کرد. در جولای ۲۰۱۸ مجددا در مهمانی جواهرات سنگین کارتیه از کالکشن جواهرات رنگی کارتیه یک گردنبند گل جذاب و بزرگ در گردنش خودنمایی میکرد. بعد در ژانویه ۲۰۱۹ به عنوان یکی از افراد مشهور و سرشناس برای حضور در مهمانی  Les Galaxies De Cartie دعوت شد و در مهمانی های شام کارتیه همچنان در ادامه ی همان سال هم حضور داشت. در تصاویری که از جشنواره کن ۲۰۱۹ منتشر شد هم مجددا کارتیه، تصویر گلشیفته را با همان لبخند جذاب همیشگی برای معرفی گردنبند زیبایی که در جشنواره پوشیده بود منتشر کرد. در نظر داشته باشید که تصویر گلشیفته برای معرفی جواهرات سنگین کارتیه در کنار ستارگانی چون مونیکا بلوچی قرار میگیرد. آخرین تصویر او که توسط کارتیه منتشر شده است به جون همان سال برمیگردد که یکی از زیباترین گردنبد های کارتیه را به تصویر کشیده است. البته ناگفته نماند که در آن سال، پیش از همه گیری کرونا و مشکلات مربوط به آن، گلشیفته برای برند های دیگری از جمله Chloe هم مادلینگ انجام داده است. 

۵-ستاره سال ۲۰۲۰ 

گلشیفته سال ۲۰۲۰ را به نوعی به سال خود تبدیل کرد. با وجود اینکه او در کارنامه کاری خود در کنار بازیگران و کارگردانان توانمند بسیاری کار کرده است، اما در سال ۲۰۲۰ به انتخاب ای ام دی بی برای بازی در فیلم اکشن اکسترکشن، به عنوان هشتمین ستاره از ده ستاره‌‌ی سال 2020 معرفی شد. او در این فیلم نقش نیک خان را بازی میکند که یک مزدور و شریک تایلر است که نقش آن را Chris Hemsworth بازی میکند. این فیلم به کارگردانی Sam Hargrave با تعریف و تمجید های فراوانی در صحنه های اکشن مواجه شد اما از طرفی موج عظیم انتقادات از نمایش خشونت بیش از حد و منفی بنگلادش را هم به دنبال داشت. این فیلم به پربیننده ترین فیلم اصلی تاریخ نتفلیکس تبدیل شد و دنباله ی آن در دست ساخت است. گلشیفته با بازی در این فیلم یک لحظه ی تاریخ ساز دیگر را هم در سفر زندگی حرفه ای خود اضافه کرد. 

منابع: 

https://www.thedailybeast.com/nude-photo-of-iranian-actress-golshifteh-farahani-roils-iran

https://en.wikipedia.org/wiki/Golshifteh_Farahani

مهشاد / Mahshad

نویسنده و تولید کننده محتوا برای یوتیوب و اینستاگرام / Author

One thought on “پنج لحظه تاریخ ساز در کارنامه کاری گلشیفته”

  1. تمام چیزی هایی که به قلم آوردی افتخار نیست خفت و سرافکندی و و سرشار از عقده های کودکیه این فرده …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

گرانترین عروسی‌های تاریخ

همه ما می‌دانیم عروسی‌ها ارزان نیستند، اما می‌دانید هزینه عروسی برخی افراد مشهور با درامد ناخالص برخی کشورها برابر است؟ چه کسانی در دنیا می‌توانند در دنیا چنین هزینه‌ای پرداخت کنند؟ در این مطلب به معرفی آن‌ها خواهیم پرداخت.

<<< ادامه

آریانا گرانده در عشقی جدید

زوج‌های هالیوود همیشه حاشیه دارند. حتی اگر این زوج، آریانا و دالتونی باشند. آن‌ها که به دور از فضای مجازی در یک رابطه خصوصی داشتند، خبر طلاقشان مانند بمب صدا کرد. صبر کنید، سوپرایز تمام نشده…

<<< ادامه

پیش‌نمایش باربی

فیلم باربی به کارگردانی گرتا گرویگ پس از مدت‌ها انتظار، شب گذشته در لس‌آنجلس به نمایش درامد و بینندگان را تحت تاثیر قرار داد. در این مطلب به بررسی حواشی این پیش نمایش فیلم خواهیم پرداخت.

<<< ادامه