پنج استایل آیکونیک مدونا

مقدمه: 

مدونا، ملکه ی پاپ دنیای پر هیایوی موسیقی از تاثیرگذارترین چهره های فرهنگ عامه شناخته می شود که علاوه بر تجربیات موفق در زمینه خوانندگی و اجرا، در بازیگری و کارگردانی هم حرف های قابل توجهی برای گفتن دارد. او در آثار خود مضامین اجتماعی، سیاسی، جنسیتی و مذهبی را به چالش کشیده است. او از افرادی است که از زمان ورود به دنیای هنر و موسیقی بسیاری از مرزها را در هم شکسته است و در تبو شکنی های مختلفی مورد توجه عموم بوده است. او اخیرا در شروع ۶۲ سالگی خود اعلام کرد که میخواهد مسیر سفر خارق العاده ای را که زندگی او را به عنوان یک هنرمند، یک موسیقیدان، یک رقصنده و یک انسان با خود همراه کرده است،  به ما نشان دهد. جدا از تمام هنرمندی مدونا در زمینه های متفاوت، نگاه کردن به استایل های او در تمام دوران مانند ورق زدن یک مجله مد بی انتها است. با ما تا انتهای این مقاله-ویدیو همراه باشین تا باهم پنج استایل آیکونیک او را بررسی کنیم. 

۵- بانوی اسکارلت پوش در اکران فیلم اویتا

در سال ۱۹۹۶، یکی از موفق ترین فیلم ها با بازیگری مدونا در نقش اویتا پرون پخش شد. او سالها بود که درخواست بازی در نقش اویتا (مشهور به ایوا) پرون آرژانتینی را داشت و معتقد بود که این همان نقشی است که وی برای بازی در آن متولد شده است. این فیلم داستان زندگی ایوا پرون را به تصویر میکشد که از فقر برمیخیزد و به یک بازیگر قدرتمند و پرآوازه تبدیل میشود. پس از مرگ پدرش به بوینس آیرس سفر میکند و پس از گذر از رشته روابط اش با مردان با نفوذ، همسر رئیس جمهور قدرتمند آرژانتین، خوان پرون میشود. مدونا پس از پیروزی در بدست آوردن نقش ایوا، در مهمانی ویژه اکران فیلم، در یک پیراهن به شدت جذاب به رنگ قرمز اسکارلت ظاهر شد. این لباس به یکی از آیکونیک ترین و بحث برانگیزترین استایل های او تبدیل شد. این لباس مخمل آستین های کمی پف دار و بلندی داشت که در سرشانه دارای چین های ریزی بود. رنگ لباس از زرشکی تیره در قسمت بالایی به قرمز روشن تر در پایین پیراهن تغییر میکرد. یقه لباس پر از گلبرگ های گل های قرمز بود. مدونا زیبایی این پیراهن را با کلاه و تور قرمز روی سرش، کیف قرمز در دستانش، کفش های پامپ قرمز جذاب در پاهایش و رژ لب قرمز همیشگی اش چند برابر کرد و به خوبی این لباس نمادین را در معرض نمایش گذاشت. جان گالیانو این لوک جنجالی را برای اکران اویتا در لس آنجلس ایجاد کرده بود. 

۴-رد پای گیشا در موزیک ویدیوها و مراسم گرمی

در سال ۱۹۹۸، مدونا در موزیک ویدیو تک آهنگ Nothing Really Matters از آلبوم تحسین شده Ray Of Light، در دو کیمونو مشکی و قرمز با طراحی Jean Paul Gaultier در نقش یک گیشای مدرن ظاهر شد. (گیشا به دسته ای از بانوان هنرمند گفته می شود که در زمینه هنرهای نمایشی سنتی ژاپن مانند رقص، موسیقی و آواز آموزش دیده اند و به عنوان یک میزبان حاذق در سرگرم کردن افراد مختلف در مکان های ویژه عمل میکنند.) او این کیمونو ها را با موهای مشکی براق و آرایش ویژه چشم هایش هماهنگ کرده بود. در حالیکه آهنگ ها و موزیک ویدیو های مدونا بارها در طول زندگی حرفه ای اش، جنجال برانگیز شده بود، اما این موزیک ویدیو به طرز جالبی از حاشیه های پیش آمده در به چالش کشیدن این مناسبات فرهنگی آسیای شرق، فرار کرد. مدونا آنقدر متاثر از این لباس و این تصاحب فرهنگی بود که بعد از آن در سال ۱۹۹۹هم با الهام از کتاب خاطرات یک گیشا نوشته ی Arthur Golden دوباره همان کیمونوی قرمز رنگ را بر تن کرد و با بوت های لژ دار قرمز رنگ خود با قدرت تمام برای اجرا در مراسم گرمی روی صحنه ظاهر شد. ظاهر او در نقش گیشا کاملا متفاوت بود و البته در آن زمان این تغییر شکل های یکدفعه ای برای هنرمندان ریسک های بزرگی محسوب میشد، اما این امر در مورد مدونا صدق نمیکرد و مثل همیشه با موفقیت از این ماجرا هم عبور کرد. 

۳-مدونا در چهره مرلین مونرو بعد از ۳۰ سال 

در سال ۱۹۸۴، مدونا تک آهنگ The Material Girl را از آلبوم Like a Virgin منتشر کرد که در موزیک ویدیو این آهنگ با پوشیدن یک پیراهن صورتی دکلته که یک پاپیون بزرگ در قسمت پشت پیراهن بود، همراه با دستکش های بلند اپرای صورتی، و البته جواهرات فراوان و درخشانی که در دست ها و گردن او خودنمایی میکردند، بسیار مورد توجه قرار گرفت. مدونا در این موزیک ویدیو از مرلین مونرو، ستاره فیلم ـالماس ها بهترین دوست یک دخترهستندـ تقلید کرده بود. فضا سازی و ترکیب رنگ ها دقیقا مانند همان بخش ازاین فیلم موزیکال بود که مونرو با یک پیراهن دکلته صورتی جذاب با ظاهر خوش سیما و جواهرات زیاد، آهنگ ـخوش تیپ ها بلوند ها را ترجیح میدهندـ را میخواند. این فیلم در سال ۱۹۵۳ پخش شده بود که مدونا بعد از ۳۰ سال با به تصویر کشیدن دوباره همان فضا یک بار دیگر خود را به یک نماد تمام عیار فشن تبدیل کرد. طراح این لباس آیکونیک Marlene Stewart بوده است. 

۲-تبو شکنی در لباس عروس 

در ۱۴ سپتامبر سال ۱۹۸۴، در اولین سال مراسم اهدای جوایز بهترین موزیک ویدیو های MTV، مدونا با یک لباس عروس غیر رسمی ظاهر شد و آهنگ Like A Virgin را اجرا کرد. این لباس از یک تور سفید روی سر، یک بوستیر توری فیت در قسمت بالایی پیراهن و یک دامن توری چین دار کوتاه در قسمت پایینی تشکیل شده بود که روی آن یک کمربند سفید با نوشته ی Boy Toy (اسباب بازی پسران) به چشم میخورد. او این لباس را با گردنبند های بلند مروارید و دستکش های توری بلندی که انگشت نداشتند همراه با کفش های سفید، کامل کرده بود. مدونا در آن زمان موقعیت خود را به عنوان یک جوان ۲۶ ساله جسور به همگان ثابت کرد و به عنوان بچه ی وحشی پاپ شناخته شد. او پوشیدن این لباس را در تور اجرای همین آهنگ در سال ۱۹۸۵ همچنان ادامه داد. این لباس از آیکونیک ترین لباس های مدونا به شمار میرود تا جایی که در سال ۲۰۱۱ در هارد راک کافه (Hard Rock Cafe) میدان تایمز به نمایش درآمد و  از همان زمان این لباس در جشن های هالووین بی‌شماری توسط افراد محبوب و مشهور از جمله جیلو در هالوین ۲۰۲۰ کپی شده است.

۱-رونمایی از مخروط های به یاد ماندنی

قطعا و حتما آیکونیک ترین لباس ملکه ی پاپ این بادی به رنگ بژ-صورتی کمرنگ با یک کمر بند پهن روی آن است که توسط طراح فرانسوی Jean-Paul Gaultier طراحی شده بود. این لباس که به کرست مخروطی مشهور شد، معروفترین سهم مدرنیته در لباس زیر خانم ها با نمایش مدونا روی صحنه را به خود اختصاص داد. او در تور Blond Ambition در سال ۱۹۹۰ این لباس را پوشید و گفته می شود که مدونا شخصا از گوالتیر درخواست طراحی این لباس را کرده است. این حرکت مدونا به نوعی به چالش کشیدن لباس زیر های دهه ۱۹۵۰ بود که زاویه دار و نوک تیز بودند، اما به یکی از محبوب ترین و بحث برانگیزترین طراحی های گوالتیر تبدیل شد. طراحی این لباس زیرها بر یکی از باور های غلط در مورد بدن خانم ها مبنی بر اینکه سینه ها باید به این شکل باشند تا ایده آل به نظر برسند، اصرار داشت و در آن زمان تمامی خانم هایی که به نوعی ویترین دنیای هنر و فشن بودند باید از همین لباس زیرها استفاده میکردند. مدونا  بار دیگر در سال ۲۰۱۲ در تور کنسرت های خود یک شکل نمادین دیگر از همین کرست های مخروطی را پوشید. بعد از او خوانندگان دیگری از جمله لیدی گاگا و کیتی پری هم با حرکت های اعتراضی مشابهی به تعیین استانداردهای زیبایی، لباس های زیر را در موزیک ویدیو های خود به چالش کشیدند.   

منابع

https://www.rte.ie/lifestyle/fashion/2020/0918/1165946-5-of-madonnas-most-iconic-outfits/

https://29secrets.com/style/a-look-back-at-madonnas-most-iconic-fashion-moments/

https://www.instyle.com/news/madonna-birthday-most-iconic-looks

https://www.savoirflair.com/fashion/514029/madonna-iconic-outfits

مهشاد / Mahshad

نویسنده و تولید کننده محتوا برای یوتیوب و اینستاگرام / Author

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کیم کارداشیان

کیم و معشوقه هایش

کیم کاداشیان در ابتدا به عنوان استایلیست و دستیار وارد دنیای هالیوود شد و توسر پاریس هیلتون استخدام شد اما به سرعت پس از پخش شدن یک ویدیو جنسی از او، توانست توجه‌ها را به خود جلب کند. در این میان با کمی خوش‌شانسی به او خانواده‌اش، ساخت یک نمایشی به نام keeping up with Kardashians پیشنهاد شد. اکنون او یکی از مشهور ترین و ثروتمندترین زنان جهان با 1.6 میلیارد دلار دارایی است و مالک برندهایی در حوزه پوشاک و لوازم آرایشی نیز می‌باشد. در این مقاله نگاهی به روابط شخصی او انداخته‌ایم.

<<< ادامه
کایلی جنر و جوردین وودز

بزرگترین خیانتکارها

دنیای هالیوود همیشه پر از داستان‌های خیانت بوده. خیانت اعضای خانواده، دوستای صمیمی و یا عشق‌های سابق داستان همیشگی صنعت پرستاره آمریکا است. اما برخی از این خیانت‌ها قلب طرفداران را شکست و احساسات آن‌ها را جریحه دار کرده است. در این مقاله به تعدادی از آن‌ها خواهیم پرداخت.

<<< ادامه

گرانترین عروسی‌های تاریخ

همه ما می‌دانیم عروسی‌ها ارزان نیستند، اما می‌دانید هزینه عروسی برخی افراد مشهور با درامد ناخالص برخی کشورها برابر است؟ چه کسانی در دنیا می‌توانند در دنیا چنین هزینه‌ای پرداخت کنند؟ در این مطلب به معرفی آن‌ها خواهیم پرداخت.

<<< ادامه