ده کتابی که برای ساختن نسخه بهتری از خودتان باید مطالعه کنید

مقدمه

در بین علاقمندان به مطالعه کتاب گستره بزرگی از علایق و سلایق وجود دارد که هر کدام به نوبه خود جالب و آموزنده هستند. احتمالا اکثر افراد حداقل یکبار کتاب هایی که در زمینه موفقیت یا توسعه فردی نوشته شده اند را دیده و یا حتی سعی در مطالعه آن داشته اند، اما اغلب با سخنان تکراری مواجه شده اند که خارج از صفحات کتاب و در دنیای واقعی، کاربردی نخواهد داشت. ما امروز تصمیم گرفتیم تا در این مقاله به معرفی ده کتابی که با منابع علمی و مستند به ارائه راهکارهایی برای توسعه فردی دست زده اند بپردازیم.

1.اصل گرایی/Essentialism

آیا تا به حال برایتان پیش آمده کارهایتان آنقدر زیاد باشد که زمان کافی برای انجام دادنشان نداشته باشید؟ این اتفاق وقتی رخ می‌دهد که شما نتوانید کارهای اصلی و فرعی را از هم متمایز کنید. در این صورت شما همیشه مشغولید اما حس نمیکنید که در حال انجام دادن کاری مفید یا پیشرفتی در زندگیتان هستید. در دنیای امروز که شرکت ها میلیون ها دلار خرج میکنند تا کاری کنند که اگر یک دقیقه وقت خالی داشتید، تلفنتان را دست گرفته و اینستاگرام را چک کنید، متمرکز ماندن روی هدف اصلی زندگی کار بسیار دشواری خواهد بود. شما باید با تمام این سختی ها سعی کنید که هدف و کارهای اصلی را مشخص کرده و به غیر از آن ها نه بگویید. این کتاب به شما کمک میکند تا یاد بگیرید چگونه کارهای اضافی و مزاحم را از زندگی تان کنار بگذارید و اصلا چگونه آن ها را تشخیص دهید. با مطالعه این کتاب میتوانید زندگی آرام تر، مشغله کمتر و پیشرفت بیشتری را در زندگی فردی و حرفه ای خود تجربه کنید.

2.کی؟/when

در بخش مربوط به کتاب های توسعه فردی کتابفروشی ها بارها با کتاب هایی که در عنوان خود کلمه “چطور” را دارند روبرو شده ایم. مثلا چطور به موفقیت دست پیدا کنیم یا چطور فلان کار را انجام دهیم. اما این کتاب به جنبه جدیدی از وقایع زندگی میپردازد و آن هم زمان است. در این کتاب شما متوجه خواهید شد که یک سری قوانین کلی برای انسان ها وجود دارد که نشان میدهد در هر زمانی از روز، ماه و سال چه روحیه و خلقیاتی دارند و به شما یاد میدهد که بهترین زمان برای انجام هر کاری چه موقع است. شاید فکر کنید که برای همه افراد یک قانون کلی وجود ندارد اما نگران این موضوع هم نباشید، کتاب در انتهای هر فصل مجموعه سوالاتی را طراحی کرده است تا به کمک آن بتوانید به شخصیت خود آگاهی بیشتری پیدا کنید و طبق آن تصمیم های مهم زندگی خود را بگیرید.

3.موفق سازها/Hit makers

آیا شما هم گاهی به این موضوع فکر می‌کنید که چگونه برخی از افراد، آثار و موضوعات به طرز عجیبی معروف و مشهور می‌شوند و برخی دیگر که حتی گاهی ارزش بالاتری  دارند مهجور و ناشناخته باقی میمانند؟ این کتاب در واقع تلاش میکند که پاسخ این سوال را به شما بدهد. نکته قابل توجه این است که بر خلاف تصوری که اغلب ما داریم، این کتاب میگوید که هیچ چیزی خود به خود وایرال و محبوب نمیشود و این مجموعه ای از عوامل از جمله شانس هستند که یک اثر را به سرعت موفق میکنند. این کتاب سعی میکند تا فرمولی برای محبوب شدن  اختراع و آن را به خواننده ارائه کند تا توضیح دهد چرا آیفون، استاروارز، گیم آف ترونز، گانگنام استایل و یا کلود مونه محبوب شدند. این کتاب با مثال هایی که برای همه ما آشنا هستند نه تنها بسیار سرگرم کننده است بلکه باعث میشود تا شما هم در کسب و کارتان از فرمول محبوب شدن استفاده کنید.

4.همه دروغ می‌گویند/everybody lies

این کتاب یک ادعای جالب را مطرح کرده و در پی آن به نتایج شگفت آوری میرسد. می‌گوید که انسان ها در هر کجا و به هر کسی دروغ خواهند گفت بجز گوگل! این ادعا که شاید به نظرتان جالب اما بی اهمیت برسد در ادامه، کتاب متعجبتان خواهد کرد. ابر داده یا بیگ دیتا که توسط سرورهای گوگل جمع آوری می‌شود در کنار انتقادات فراوانی که به همراه داشته است همچنین موجب شده تا اطلاعات جالبی به دست پژوهشگران برسد. برای مثال کتاب می‌گوید که اگر فردی نیمه شب با سوزش معده از خواب بیدار شود، قبل از هر چیز این موضوع را گوگل میکند، و این یعنی گوگل از مخفی و جزئی ترین مسئله های ما خبر دارد، سپس چند ماه بعد این فرد توسط پزشکش مطلع میشود که به سرطان مبتلاست، و سرطان را گوگل میکند، و به این شکل گوگل توسط ابر داده میتواند متوجه میانگین فاصله بین علائم اولیه و تشخیص سرطان را بدست آورد. آیا فکر میکنید دیگر در کشورهای جهان اول برای افراد اهمیتی ندارد که فرزندشان دختر باشد یا پسر؟ گوگل خلاف این را با جستجوهای چگونه فرزند پسر به دنیا بیاوریم ثابت میکند. همچنین جنسیت زدگی یا نژاد پرستی در جوامعی که در ظاهر مخالف آن هستند در سرورهای گوگل فراوان است. این کتاب به شما می‌گوید که همان زوجی که پست های عاشقانه شان در اینستاگرام و فیسبوک شما را افسرده کرده، در گوگل راه حل های طلاق یا مشکلات زناشویی را جستجو میکنند. در نهایت مطالعه این کتاب به شما این امکان را میدهد که فریب دنیای پر زرق و برق مجازی را نخورید و نسبت به زندگی خودتان حس بهتری داشته باشید.

5.تمرکز/focus

بعید است در این دوران که اطراف ما پر از حواس پرتی های جذاب است، فردی را پیدا کنیم که با مشکل تمرکز کردن دست و پنجه نرم نکند! اما این مشکل شما نیست بلکه این یک اتفاق طبیعی در نتیجه میلیون ها دلار هزینه و صدها مغز متفکر است تا شما را در هر لحظه به سمت تلفن همراه یا کامپیوترتان بکشند. کتاب توضیح میدهد که شاید فکر کنید که با تمرکز نکردن تنها از کارهای روزانه تان عقب میوفتید، اما در واقع این تنها نوک قله کوه یخی ست که نود درصد آن پنهان است، عدم تمرکز کافی و پرش مداوم فکری باعث می‌شود که به مرور زمان دیگر نتوانید روی موضوعی عمیقا فکر کرده و مطالب جدید را بیاموزید. شما رفته رفته به یک ماشین انجام وظایف تبدیل می‌شوید و این فاجعه ای ست که در بسیاری از کشورها بدنبال رفع آن هستند تا نسل جوان را از بی مهارتی و سطحی بودن نجات دهند. این کتاب با تمرین هایی بسیار عملی و ساده قدم به قدم به شما کمک میکند تا رفته رفته تمرکز خود را باز یابید و به این وسیله به فرد مفید تری برای خود و جامعه تبدیل شوید.

6.کار عمیق/deep work

تعریف شما از کار عمیق چیست؟ انجام دادن یک کار با تمرکز زیاد؟ نویسنده این کتاب، کار عمیق را به عنوان یک مهارت و یک ابرقدرت معرفی می‌کند. او این مهارت را انجام دادن کارهای فکری با به کارگیری صد در صد تمرکز تعریف می‌کند و می‌گوید در دنیای امروز اغلب انسان ها مشغول به انجام دادن کارهای سطحی هستند، کارهای اداری، کارهایی که با چهل درصد تمرکز هم قابل انجام است. اما عده کمی در دنیا هستند که مهارت کار عمیق را در خود پرورانده اند و این افراد موفقیت چشمگیری بدست می‌آورند مانند یونگ، بیل گیتس، وودی آلن و جی کی رولینگ. همه ی این افراد دوره‌های منظم یا نامنظمی از انزوا و کار عمیق را دارند، به دور از هر گونه مزاحمت و ارتباط به تفکر و نوآوری میپردازند. در این کتاب به کمک تمرین ها می‌توانید به مرور مهارت کار عمیق را کسب کنید. مهارتی که هر روز افراد کمتری آن را بدست می‌آورند و شما در صورت داشتن آن میدرخشید.

7.عادت‌های اتمی/Atomic habits

همه ما عادت های ریز و درشتی را در طول روز دنبال می‌کنیم و اغلب متوجه آن ها نیستیم. این کتاب از واژه  عادت به عنوان  روال یا رفتاری که به صورت خودکار انجام میشود و به دنبال آن از اصطلاح  اتم  به عنوان خُرد و کوچک بودن و در عین حال اثرگذاری بزرگ را برای خواننده استفاده می‌کند. پیام کتاب هم همین است که از عادتهای خرد و کوچک و تأثیر آن‌ها در زندگی غافل نشوید و برای تغییر عادتهای خود، هر چقدر هم که ساده و کوچک به‌نظر می‌رسند، وقت بگذارید.کتاب در این‌جا به سراغ مفهوم معروف دره‌ی ناامیدی می‌رود و توضیح می‌دهد که اگر تلاش‌ها و عادت‌های کوچک در کوتاه‌مدت تأثیری نشان نمی‌گذارند، نباید ناامید بشویم. در این کتاب شما یاد میگیرید که چگونه با انجام دادن کارهایی بسیار ساده عادت های بد خود را کنار گذاشته و عادت هایی مفید را جایگزین آن کنید.

8.نیمه تاریک وجود

کتاب نیمه‌ تاریک وجود ما را در پیداکردن و استقبال از تاریکی‌های درون‌مان راهنمایی می‌کند. شاید برای‌تان سؤال باشد که تاریکی چیست؟ تاریکی کوله‌باری نامرئی است که ما آن را حمل می‌کنیم و همچنان که بزرگ می‌شویم، تمام جنبه‌هایی را که برای ما‌، دوستان و خویشاوندان‌مان قابل پذیرش نیستند، در آن جای می‌دهیم.

کتاب می‌گوید ما هموراه درباره‌ آنچه سایه درون ماست و قصد مخفی کردنش را داریم، فرافکنی می‌کنیم و به دیگران نسبت می‌دهیم. او همچنین می‌گوید کشف سایه‌ها علاوه بر آرامشی که برای‌مان در پی دارد، ما را از قضاوت کردن دیگران هم باز می‌دارد، چون می‌دانیم هر آنچه به دیگران نسبت می‌دهیم در درون خود ما هم هست.

نویسنده بعد از آنکه درک روشنی از جهان درون‌مان به ما می‌دهد، کمک می‌کند تا آنچه را سال‌هاست مخفی کرده‌ایم از گنجینه‌ وجودمان بیرون بکشیم. اگر احساس رضایت درونی نسبت به خودتان ندارید یا اگر مدام در حال قضاوت کردن دیگران هستید، شک نکنید سایه‌ای در درون‌تان انتظار می‌کشد که شما سراغش بروید، اگر نمی‌دانید این کار را چگونه انجام بدهید، مطالعه‌ این کتاب به شما کمک خواهد کرد.

9.فرمول/the formula

کتاب‌هایی که در مورد موفقیت و رسیدن به آن نوشته می‌شوند اغلب در دسته کتاب های زرد و تجاری قرار میگیرند، اما کتاب فرمول با تمام کتاب هایی که تا کنون درباره موفقیت نوشته شده متفاوت است. در این کتاب نویسنده تلاش کرده است تا فرمولی برای موفقیت به دست آورد، آن هم با روشهای علمی و آماری، دقیقا شبیه سایر تحقیقات علمی و اقتصادی. او میگوید بیشتر اوقات موفقیت با تلاشی که می‌کنیم برابر نیست. ما کاری را انجام می‌دهیم، اما ممکن است پیشرفتی به‌دست نیاوریم. بارها پیش آمده که سخت تلاش کردیم، اما هیچ‌وقت به‌خوبی دیده نشده است. ایده‌های خوبی داشتیم که هیچ‌گاه اعتباری برای ما به‌همراه نیاورده است. چیزی که همیشه شنیده‌ایم، این بوده که باهوش‌بودن در کنار پشتکار زیاد، به موفقیت منجر می‌شود. اما در دنیای امروز، این تلاش‌ها به‌ندرت به موفقیت تبدیل می‌شوند. از نظرکتاب، موفقیت یک امر اجتماعی است که براساس افکار افراد اطراف ما و میزان ستایش آن‌ها تحقق پیدا می‌کند. به اعتقاد او رسیدن به موفقیت، فرمول علمی  و ریاضی دارد. او در کتابش، اهمیت حیاتی احترام و تحسین جامعه را در برابر کاری که ما انجام می‌دهیم، گوشزد کرده است و آن را معیاری برای موفق‌بودن یا نبودن فرد یا سازمان می‌داند. این کتاب  برای کسی که سازمانی را اداره می‌کند و یا هر فردی که در رویای موفقیت است، حرف‌هایی برای گفتن دارد.

10.هنر شفاف اندیشیدن

تا به حال برایتان پیش آمده وقتتان را صرف چیزی کرده باشید که درنهایت، ارزش زمانتان را نداشته است؟ تا به حال به انجام کاری ادامه داده اید که می دانستید برایتان مضر بوده است؟ آیا گاهی اوقات موفقیت را از آنِ خود دانسته اید و شرایط بیرونی را مسئول شکست هایتان تلقی کرده اید؟ این ها، مثال هایی از تعصباتِ شناختی یا همان اشتباهات ساده ای هستند که همه ی ما هر روز مرتکب می شویم. اما با شناخت این موارد و کشف چگونگی مقابله با آن ها، می توان از این خطاها اجتناب کرد و تصمیمات بهتر و مفیدتری گرفت، چه تصمیمات مربوط به زندگی شخصی و چه تصمیمات تجاری و حرفه ای. ناتوانی در شفاف اندیشی – یا به قول متخصصان «خطای شناختی» – یک انحراف اصولی از منطق است. نویسنده می‌گوید منظور من خطاهای گاه‌به‌گاه در تصمیم‌گیری نیست، بلکه منظور اشتباه‌های متداول و موانعی بر سر راه منطق ماست که دائما ما را گرفتار می‌کنند: الگوهایی که نسل‌های گوناگون در قرون مختلف تکرار می‌کنند. مثلا دست‌بالا گرفتن اطلاعات خودمان خیلی متداول‌تر از دست‌کم گرفتن‌شان است. یا خطر از دست دادن یک چیز خیلی بیشتر ما را برانگیخته می‌کند تا امکان به دست آوردن یک چیز مشابه.

آلا / Ala

نویسنده و تولید کننده محتوا برای یوتیوب و اینستاگرام / Author

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آینده فشن: نقش تکنولوژی و هوش مصنوعی در تغییر دنیای مد و لباس

همواره صنعت مد همگام با صنایع دیگر و حتی جلوتر از آن‌ها، از فناوری‌های جدید استقبال می‌کند، پیشرفت‌هایی که می‌تواند به  این صنعت در ایجاد طرح‌های خلاقانه و هیجان‌انگیز کمک کند. با ظهور هوش مصنوعی (AI) و سایر فناوری های پیشرفته، امکانات پیش رو برای دنیای مد بی پایان به نظر می رسد؛ از نمایش های […]

<<< ادامه
طراحان لباسی که از معماری الهام گرفته اند

طراحی با الهام از معماری

طراحان لباس مشهور زیادی از معماری شاخص برای طراحی لباس الهام گرفته‌اند. ریزبینی و جذابیت کار آنها بسیار قابل توجه است. در این مطلب برخی از این طرح‌ها را معرفی کرده‌ایم.

<<< ادامه
تاریخ پوشاک ایران در دوران قاجار و پهلوی

تاریخ پوشاک ایران معاصر، از دریچه عکاسی

با توجه به فرهنگ، اقتصاد و سیاست پوشاک مردمان ایران در دوران‌های مختلف تغییر زیادی کرده است. در این مقاله نگاهی به تاریخ پوشاک ایران معاصر کرده‌ایم.

<<< ادامه