پنج نکته در مورد پزگیری برای عکاسی

مقدمه:

شما بهترین زاویه صورت یا بدن خود را برای عکاسی می شناسید؟ اگرچه یک تصویر ایده آل به نور طبیعی، بک گراند تصویر، ساعت طلایی عکاسی در روز و حتی مود خود ما بستگی دارد، اما میتوانیم با دانستن نکات کوچکی درباره ی پزگیری، عکس های بهتری داشته باشیم. با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید تا با ۵ نکته ی طلایی در مورد پزگیری برای عکس ها آشنا شوید. 

۱-بهترین زاویه صورت خود را بشناسیم

برای اینکه بهترین زاویه صورت خود را بشناسید میتوانید چند بار جلو آینه تمرین کنید و صورت خود را به اطراف بچرخانید تا ببینید در کدام پوزیشن، با حالت صورت خود خوشحال تر هستید. فراموش نکنید که لبخند زدن حتی در حالت مصنوعی هم میتواند به زیبایی و تاثیر عکس شما بیفزاید پس نیازی نیست خیلی خشک و جدی به نظر برسید. توجه داشته باشید بهترین زاویه برای هر صورت زمانی است که بینی شما در فضای داخلی گونه ها قرار بگیرد پس صورت خود را به نحوی نچرخانید که نوک بینی خط گونه را قطع کند. از طرفی به طور کلی عکاسی از بالای صورت و بینی ایده ی خوبی است البته به شرط آنکه بینی شما، خط لب بالایی را نپوشاند چون در این حالت بینی بزرگتر از حالت عادی به نظر میرسد. در عکس های صورت نیم رخ، اگر زبان را به سقف دهان بچسبانید، زیر چانه و گردن کشیده تری نسبت به حالت عادی خواهید داشت و این نکته برای کسانی که با قسمت غبغب مشکل دارند بسیار کارآمد خواهد بود. 

۲-با زاویه ¾ بدن خود آشنا باشیم

اصولا دوربین چند کیلو به وزن ما اضافه میکند بنابراین برای حل این مسئله بهتر است زاویه مناسب پزگیری را پیدا کنیم. عموما برای اکثر افراد بهترین زاویه بدن زاویه ۴\۳ است. به خاطر داشته باشید هرآنچه به دوربین نزدیک تر است بزرگتر به نظر میرسد، بنابراین اگر در تصاویر نیم رخ کمی بازوها و کتف و به طور کلی نیم تنه بالایی خود را به عقب بچرخانید، در قسمت ۳ رخ قرار میگیرید و بازوها و پهلو مرکز توجه عکس نخواهند بود و بیشترین فاصله را از دوربین خواهند داشت. پس سعی کنید به صورت مستقیم در مقابل دوربین نایستید و شانه ها به سمت بک گراند خودتان کمی به عقب بکشید. اگر در عکس ها در حالت نشسته هستید، سعی کنید بین بازوها و کمر یک فضای آزاد ایجاد کنید و یک قوس به کمرخودتان به سمت راست یا چپ بدهید. 

۳-از دست ها و پاها کمک بگیریم

سعی کنید دست ها و پاها را ریلکس کنید اجازه ندهید در تصاویر ساکن و بلاتکلیف باشند. دست ها را به حالت ساده در اطراف بدنتان نگه ندارید و سعی کنید با آن ها یک پز اضافی ایجاد کنید.  مثلا یک دست را به لیوان نوشیدنی در دستتان درگیر کنید و یا اگر کیف دوشی دارید به بند کیف بگیرید. بازی دست ها با موها، اکسسوری و زیورآلات مثل گردنبند و گوشواره ، اجزای صورت و یا حتی در کنار صورت زیر چانه هم از نکات بسیار جالب و مفید است. همچنین اگر دست ها را در جیب شلوار یا کتتان قرار دهید هم به شما کمک میکنید. اگر در حالت دست به سینه باشید هم ایده بدی برای عکاسی نخواهد بود. سعی کنید پاها را هم به همین شکل درگیر کنید، مثلا یکی را بیشتر خم کنید و یا یکی را بیشتر بکشید بسته به اینکه در پوزیشن ایستاده قرار دارید و یا روی صندلی نشسته اید میتوانید با پاها تصاویر متفاوتی ایجاد کنید. 

۴-بهترین پز ها در حالت ایستاده و نشسته کدام اند؟

اولین و مهم ترین نکته در هر عکسی این است که قوز نکنید، جمع شده و خمیده به نظر نرسید. اگر در حالت ایستاده هستید شانه ها را به سمت عقب بکشید، سینه را بالا و جلو بکشید و قسمت مرکزی یا هسته ی بدن که همان شکم میشود را به سمت داخل منقبض کنید. صاف و استوار بیاستید گویی با یک طناب از سر به سمت سقف کشیده میشوید، اگر در حالت ایستاده و نیم رخ هستید یک قوس کوچک به کمرتان به سمت عقب بدهید تا در تصاویر بهتر دیده شوید. اگر در حالت نشسته هستید هم باز خودتان را جمع نکنید و پاها را خیلی بسته یا خیلی باز نگذارید. همانطور که در قسمت قبلی گفتیم سعی کنید با زاویه پاها و حالت پاها بازی کنید مثلا یک پا را به صورت کشیده تر و دورتر از پای دیگر قرار دهید. برای عکس های غیر منتظره، ایده آل ترین حالت این است که واقعا غیر منتظره باشد. ساکن و ثابت نباشید. مثلا تصور اینکه مثل مدل ها در حال راه رفتن هستید به شما کمک میکند شکل و زاویه پاها را در حالت ایستاده در بهترین حالت خود قرار دهید. 

۵-زاویه دوربین از بالا و پایین چه تفاوتی دارند؟

به طور کلی اگر عکس از زاویه بالا تر گرفته شود بدن ما باریکتر از حالت واقعی به نظر میرسد و اگر عکس از پایین گرفته شود، تصویر قدرتمندتر، بزرگتر و چشمگیر تر به نظر میرسد. بنابراین باتوجه به اینکه دوست داریم در کدام حالت به چه شکلی به نظر برسیم میتوانیم زاویه دوربین و یا حتی زاویه خود نسبت به دوربین را تنظیم کنیم. به طور مثال گاهی بک گراندهایی داریم که اگر زاویه دوربین به صورت مستقیم و یا از بالا باشد چندان تصویر جالبی نمیسازد پس زاویه دوربین را از پایین تنظیم میکنیم، دوربین را روی زمین میگذاریم و عکس میگیریم. 

منابع: 

https://petapixel.com/2021/02/27/5-posing-tips-for-portraits-of-people-with-challenging-facial-features/https://rmsp.com/blog/2019/10/01/5-posing-tips

مهشاد / Mahshad

نویسنده و تولید کننده محتوا برای یوتیوب و اینستاگرام / Author

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آینده فشن: نقش تکنولوژی و هوش مصنوعی در تغییر دنیای مد و لباس

همواره صنعت مد همگام با صنایع دیگر و حتی جلوتر از آن‌ها، از فناوری‌های جدید استقبال می‌کند، پیشرفت‌هایی که می‌تواند به  این صنعت در ایجاد طرح‌های خلاقانه و هیجان‌انگیز کمک کند. با ظهور هوش مصنوعی (AI) و سایر فناوری های پیشرفته، امکانات پیش رو برای دنیای مد بی پایان به نظر می رسد؛ از نمایش های […]

<<< ادامه
طراحان لباسی که از معماری الهام گرفته اند

طراحی با الهام از معماری

طراحان لباس مشهور زیادی از معماری شاخص برای طراحی لباس الهام گرفته‌اند. ریزبینی و جذابیت کار آنها بسیار قابل توجه است. در این مطلب برخی از این طرح‌ها را معرفی کرده‌ایم.

<<< ادامه
تاریخ پوشاک ایران در دوران قاجار و پهلوی

تاریخ پوشاک ایران معاصر، از دریچه عکاسی

با توجه به فرهنگ، اقتصاد و سیاست پوشاک مردمان ایران در دوران‌های مختلف تغییر زیادی کرده است. در این مقاله نگاهی به تاریخ پوشاک ایران معاصر کرده‌ایم.

<<< ادامه