فنگ شویی در دکوراسیون منزل

مقدمه: 

شما چه قدر با مفهوم فنگ شویی آشنا هستید؟ آیا از اثرات آن در زندگی روزمره آگاهید؟ برخلاف تصور اکثر افرادی که با فنگ شویی آشنا نیستند، فنگ شویی یک روش تزیین و سبک دکور کردن وسایل منزل نیست بلکه یک علم و هنر باستانی چینی است که میتواند انرژی محل زندگی شما را چندین سطح بالاتر ببرد و به اندازه‌ای که شما از محیط اطرافتان انرژی بیشتری بگیرید میتوانید در زندگی روزمره موفقیت های بالاتر و بهتری کسب کنید. با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید تا به بررسی جزئیات استفاده از فنگ شویی در دکوراسیون منزل بپردازیم. 

فنگ شویی دکوراسیون

۱-شلوغی ممنوع

اولین گام برای آوردن انرژی ـ چی ـ در فضای منزل شما این است که از به هم ریختگی و آشفتگی اطرافتان خلاص شوید. مهمترین هدف در ایجاد فنگ شویی این است که اجازه دهید انرژی خوب یا همان ـ چی ـ در سراسر خانه ی شما جریان یابد. چی به همراه خود سلامتی، ثروت و شانس به ارمغان می آورد و این انرژی مثبت هرگز در یک فضای شلوغ و به هم ریخته به وجود نخواهد آمد چون تمام نامرتبی های اطراف، انرژی میگیرند و اجازه نمی دهند آرامش در خانه جریان یابد. تمام اقلام اضافی، شکسته و بدون استفاده را از محیط خانه و اتاق خود خارج کنید. محل کار خود، آشپزخانه، محل استراحت، حتی کمد لباس های خود را به روشی که در ویدیوهای قبلی گفته شد مرتب کنید تا چی به سادگی در محل زندگی شما راه پیدا کند. تعداد مبلمان و صندلی اطراف شما به شادمانی شما کمکی نخواهند کرد بهتر است وسایلی را داشته باشید که مرتب و منظم چیدمان شده باشند و از نگاه کردن به آن ها لذت ببرید. 

۲-نور کافی، هوای تازه و گیاهان 

دومین قدم در ایجاد فنگ شویی در خانه این است که مسیر نور کافی به فضای داخلی خانه را فراهم کنید. پنجره ها را در طول روز کمی باز کنید و اجازه دهید نور طبیعی و هو ای مطبوع به محیط خانه، اتاق و محل کارتان راه پیدا کنند. گیاهان علاوه بر اینکه هوای داخلی خانه را تازه و پر از اکسیژن نگه می دارند، به طراوت و سرزندگی محیط خانه و افرادی که در خانه زندگی میکنند هم می افزایند. البته گفته می‌شود که هر نوع گیاهی در ایجاد فنگ شویی خانه مناسب نیست از جمله کاکتوس چون به آب و نور زیادی احتیاج ندارد، اما گیاهانی که نور طبیعی و آب کافی می خواهند، میتوانند تا زمانی که سبز و سرحال هستند به شما انرژی مثبت بسیاری منتقل کنند. یک ضرب المثل قدیمی در این باره می گوید هر زمان به آرامش و انرژی محل کار و زندگی خود شک کردین به آنجا گل و گیاه اضافه کنید. مطمئن باشید تا زمانی که حال گل و گیاه شما خوب بماند، حال شما هم در آن خانه خوب است. 

۳-نقشه خانه با انرژی چی

سومین قدم آن است که نقشه انرژی خانه را به کمک فنگ شویی تنظیم کنید. نقشه باگوا به ما کمک میکند که عناصر فنگ شویی را در جای جای خانه طوری بچینیم که انرژی زیادی به منزل ما راه یابد. بعد از ۲ مرحله اول باید تزئینات خانه را طوری انتخاب کنید که به فراهم آوردن چی در محیط خانه کمک کنید. برای مثال میتوانید از آیتم هایی مانند چوب و فلز کمک بگیرید. سعی کنید در خرید وسایل خانه موارد فلزی را در نظر بگیرید و برای آن ها مکانی تعبیه کنید. این اقلام فلزی میتوانند یک قاب عکس ساده فلزی یا یک کنسول و پایه آینه باشد. اما بودنشان خیلی بهتر از نبودنشان در محیط خانه است. متخصصان می گویند اضافه کردن عنصر فلز به افزایش تمرکز، تفکر، آرامش و متعادل شدن انرژی منزل کمک می‌کند. عموما وسایل چوبی در هر خانه ای به هر شکلی یافت می شوند، از آویز های چوبی درون کمد لباستان شروع کنید و به تدریج قسمت هایی از خانه یا اتاقتان را که به شما آرامش بیشتری می دهند با یک صندلی چوبی ظریف و یک میز کوچک دکور کنید. شما میتوانید از شمع و عود و سنگ هایی که به شما حس خوب می دهند و انرژی بالایی دارند هم برای دکور خانه استفاده کنید و فنگ شویی مدرن را وارد منزل و محل کارتان کنید. یک نکته مهم دیگر استفاده از یین و یانگ است. پیروان فنگ شویی معتقدند که همه چیز از دو نیروی متضاد اما متصل به هم تشکیل شده است: یین (زنانگی) و یانگ (مردانگی). این تعادل نیروهایی مانند تاریکی و روشنایی یا شب و روز است. یکی بدون دیگری نمی تواند وجود داشته باشد. پس هنگام تزئین منزل میتوانید با استفاده از این مفهوم در خانه خود تعادل ایجاد کنید. 

۴-استفاده از خطوط عمودی

چهارمین قدم برای استفاده از فنگ شویی آن است که در محیط خانه، ارتفاع ایجاد کنید و این کار به سبب ایجاد خطوط عمودی در دکوراسیون منزل شما اتفاق می افتد. خیر، نیازی به اضافه کردن دیوار یا نردبان به دکوراسیون خود ندارید اما ادغام برخی از اشکال و خطوط عمودی در خانه نشان دهنده رشد و گسترش است. شما می توانید این امر را به طرق مختلف انجام دهید. مثلا نورپردازی اتاق خواب یا محل کارتان را طوری تنظیم کنید که نور بیشتر به سمت بالا حرکت کند. یا مطابق با مرحله ی دوم در استفاده از گل و گیاه، درختچه ای را به گوشه ای اضافه کنید تا فضا بلندتر به نظر برسد. دراتاقتان قفسه های کتاب با ارتفاع زیاد در نظر بگیرید. با پارامترهای موجود در محل زندگی خود کار کنید تا احساس ارتفاع در محیط خانه ایجاد شود.

۵-جادوی رنگ ها 

بله رنگ ها در ایجاد فنگ شویی جادو می کنند. شما به راحتی می توانید فضای خود را با استفاده از رنگ ها به سمت جریان یافتن ـ چی ـ در منزل خود سوق دهید. رنگ ها از عوامل بسیار قدرتمند برای انتقال انرژی در خانه شما هستند. شما میتوانید رنگ ها را از طریق تابلو ها و نقاشی های کوچک تا رو تختی و رو مبلی و حتی رنگ خود وسایل در منزل خود اضافه کنید. در فنگ شویی گفته می شود که هر رنگ وظیفه فعال کردن یک انرژی را دارد مثلا: 

قرمز: عنصر آتش، نماد شانس، ثروت، شجاعت، شور و شوق و عاشقانه

قرمز قوی ترین نمای رنگ فنگ شویی از عناصر فنگ شویی است. رنگ قرمز پر جنب و جوشی و هیجان افراد را به خانه ی شما می آورد. قرمز در چین نماد خوشبختی، در هند رنگ ازدواج و در جامعه ی غرب رنگ نمادین عشق و اشتیاق است.

صورتی: عنصر آتش. نماد ملایمت، آرامش و عشق. رنگ صورتی هم به نوعی رنگ جهانی عشق است که آن را به یک رنگ عالی در فنگ شویی تبدیل می کند تا انرژی را در هر فضای مشخصی مطبوع و ملایم کند. ارتعاشات ملایم و ظریف فنگ شویی به رنگ صورتی تأثیر آرامش بخشی بر رفتار فرد دارد. شما می توانید این رنگ زیبا را تقریباً در هر نقطه از خانه خود داشته باشید.

زرد: عنصر آتش، محرک روانی و قدرت، یادآور نور خورشید و نشاط آور است. رنگ زرد همچنین انرژی فنگ شویی دنج و دلپذیری را در آشپزخانه، اتاق نشیمن یا اتاق کودکان ایجاد می کند.

سبز: عنصر چوب، سلامتی، آرامش، تعادل، شادابی و رشد. این رنگ تجدید، انرژی تازه و احیا را به خانه شما می آورد و برای سلامتی شما بسیار مهم است زیرا با آوردن ارتعاشات شفابخش فنگ شویی از طبیعت، کل بدن را متعادل می کند. هنگام کار با رنگ سبز، مهم است که حداقل چندین سایه ی مختلف از آن را به کار بگیرید تا اثرات انرژی فنگ شویی را به حداکثر برسانید.

نارنجی: عنصر آتش، نماد زندگی اجتماعی، شادی، روشنفکری وخوش بینی. اگر به نظرتان رنگ قرمز برای منزل و محیط کارتان خیلی تند است، از رنگ نارنجی استفاده کنید. رنگ نارنجی اغلب رنگ “اجتماعی” نامیده می شود زیرا انرژی فنگ شویی لازم را برای ترویج مکالمات پر جنب و جوش و اوقات خوب در خانه ی شما را ایجاد می کند. 

آبی: عنصر آب، نماد آرامش، ارتباطات اجتماعی، کمال و صلح. آبی یک رنگ فنگ شویی باشکوه است. از آبی روشن آسمانی گرفته تا آبی ملایم اقیانوس و آبی نیلی تیره تر.  تنوع بی پایان تناژ رنگی آبی دست شما را در استفاده از آن در جای جای خانه باز میگذارد.در علم فنگ شویی با توجه به نقشه باگوا استفاده از آبی در شرق خانه سلامتی به همراه می آورد، در جنوب شرقی، ثروت و در شمال، موفقیت شغلی و حرفه ای. 

بنفش: عنصر آتش. نماد ثروت، سلطنت، مرموز و نجیب. استادان فنگ شویی توصیه می کنند از رنگ بنفش در حد اعتدال استفاده کنید. از آنجا که رنگ بنفش یک رنگ ارتعاشی بسیار زیاد است، بهتر است آن را با عناصر دکوراسیون مختلف – از بالش گرفته تا وسایل کوچک دکوری – به جای رنگ یک دیوار کامل، به خانه بیاورید. بهترین فضاهای فنگ شویی که می توانید آزادانه از شدت رنگ بنفش در آن استفاده کنید عموما فضای مدیتیشن است.

سفید: عنصر فلز، آرامش و پاکی، خلوص و یک آغاز دوباره برای زندگی. در فنگ شویی گفته می شود سفید رنگی است که شامل همه رنگهای دیگر است و همین امر سبب اهمیت بالای آن است.  

سیاه: عنصر آب. ناشناخته، بی انتها، جذاب و پرقدرت به ویژه هنگامی که با رنگ قرمز ترکیب می شود. رنگ مشکی به هر فضا عمق، قدرت و تعریف می بخشد. می توانید از آن برای وارد آوردن انرژی قوی تر به هر فضایی، از درب ورودی اصلی خود تا حمام استفاده کنید. بهتر است از رنگ مشکی در اتاق نوزاد یا سقف اتاق خواب خود استفاده نکنید.

قهوه ای: عنصر چوب. تقویت کننده، با ثبات و با اساس. رنگ قهوه ای در سال های اخیر به یکی از گزینه های محبوب فنگ شویی تبدیل شده است. دارای انرژی فنگ شویی تقویت کننده است و مناطق فنگ شویی که بیشتر از انرژی رنگ قهوه ای تغذیه می شوند عبارتند از شرق که سلامتی به همراه می آورد، جنوب شرقی که ثروت به همراه دارد و جنوب که شهرت و محبوبیت خواهد آورد. 

توسی: عنصر فلز، خنثی، شفاف و بی حاشیه. رنگ توسی مطمئناً می تواند انرژی فنگ شویی زیبایی را در هر فضایی به ارمغان بیاورد به شرطی که عاقلانه انتخاب شود. مناطق فنگ شویی باگوا که بیشتر از انرژی رنگ توسی استفاده می کنند عبارتند از غرب برای بهبود خلاقیت، شمال غربی برای پرورش افراد مفید و موثر و شمال برای موفقیت شغلی و حرفه ای. 

به طور مثال اشلی کانتلی که از محققان در این زمینه به شمار می رود میگوید درب ورودی می تواند احساس شما برای بازگشت به خانه را متفاوت کند. درب ورودی مهم است زیرا همه ی فرصت ها از طریق آن وارد می شوند. او می گوید: “قرمز و سبز و سیاه بهترین انتخاب هستند مخصوصا اگر خانه شما سفید یا توسی باشد.” کانتلی می گوید: “رنگ سفید برای آشپزخانه بسیارعالی است  زیرا تمرکز روی محیطی که در آن غذا میخورید، مستقیما در نحوه تغذیه بدن شما و آرامش شما  اثرگذار است.” پس اگر آشپزخانه شما در حال بازسازی است کابینت سفید و به ویژه یک میز سفید را در نظر بگیرید و از چوب های تیره و گرانیت سیاه بگذرید. اتاق خواب یکی از مهمترین اتاق های خانه است. کانتلی می گوید: “اگر متاهل هستید، برای گرم نگه داشتن یک زندگی عاشقانه، رنگ هلویی یا رنگ صورتی میتواند به شما کمک کند.” برخی معتقدند که رنگ صورتی در فنگ شویی رنگ عشق است. اگر هم مجرد هستید و یا رنگ صورتی با روحیات شما همخوانی ندارد استفاده از سبز و آبی برای شما بهترین گزینه خواهد بود تا آرامش زیادی در محل خواب شما جریان یابد. این رنگ ها میتواند در قالب یک ملحفه ساده یا روتختی باشند و یا به شکل یک دیوار با همین رنگ در اتاق شما ظاهر شوند. در حمام بهتر است از ترکیب رنگ های سفید، توسی، سیاه در کنار سبز روشن و یا آبی روشن استفاده کنید. حوله های سفید در کنار سنگ دیوار توسی روشن و شمع های آبی روشن یک گزینه ایده ال خواهد بود. عموما اتاق نشینمن جایی است که انتخاب رنگ های مناسب برای آنجا در فنگ شویی بسیار مهم است زیرا مکانی است که افراد و انرژی های مختلفی در آن وجود دارد. آبی روشن و سبز روشن انرژی شادتری به خانه ی شما جذب می کند که ساده ترین راه استفاده از این رنگ ها میتواند یک کاغذ دیواری ساده برای یک دیوار باشد یا یک مبل ساده که با روحیات شما همخوانی دارد. 

منابع

https://www.thespruce.com/feng-shui-steps-to-decorating-your-home-1274456

https://www.architecturaldigest.com/story/simple-ways-to-use-feng-shui-in-your-home

https://www.realsimple.com/home-organizing/decorating/tips-techniques/feng-shui-colorshttps://www.thespruce.com/feng-shui-color-tips-to-create-a-beautiful-home-1274395

مهشاد / Mahshad

نویسنده و تولید کننده محتوا برای یوتیوب و اینستاگرام / Author

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بهترین کتاب‌ها برای یادگیری مد و فشن

کتاب برای فشن دوست‌ها

برای آنکه در صنعت مد پیشرفت کنید باید مدام اطلاعات خود را تکمیل کنید. یک روش عالی برای دسترسی به اطلاعات درست و مناسب خواندن کتاب است. در این مطلب 5 کتاب برای فشن‌دست‌ها معرفی کردیم.

<<< ادامه

روز جهانی پرستار

امروز 12 می روز جهانی پرستار است و به همین مناسبت تصمیم گرفتیم نگاهی به فشن‌شوهایی بیندازیم که در آنها از لباس‌های پرستارها برای طراحی لباس الهام گرفته شده است.

<<< ادامه

روز مطبوعات

سوم می روز مطبوعات است. مجلات مد از جمله محبوب‌ترین مجلات در سراسر دنیا هستند. این مجلات چه تابوشکنی‌هایی داشتند و چه طور از جامعه تاثیر گرفتند و بر آن تاثیر گذاشتند؟

<<< ادامه