مادام گرس

تولد

او پیشگام حضور زنان در عرصه مد بوده است. او اولین خانمی بود که کنترل یک خانه مد فرانسوی را در آستانه قرن جدید به دست گرفت. گرس با نام ژرماین کربس در سال 1903 در پاریس متولد شد بعدها با نام آلیکس بارتون نیز شناخته شد. او در پاریس بزرگ شد و با آرزوی اینکه به مجسمه سازی بزرگ تبدیل شود به تحصیل نقاشی و مجسمه‌سازی پرداخت اما پس از روبرو شدن با مخالفت خانواده اش مجبور شد به مد و فشن روی آورد. مادام گرس در فشن از تکنیک‌های مجسمه سازی استفاده کرد که منجر به خلاقیت‌های جدیدی شد.

اولین شغل او صنعت مد، کلاه سازی بود ولی پس مدتی در خانه مد پرمه به طراحی اوت کوتور پرداخت. سرانجام در سال 1932 خانه مد خود را با نام مزون آلیکس افتتاح کرد.

عصر آلیس

پس از مدتی نام مزون را به سبب همکاری با ژولیت بارتون به مزون آلیکس بارتون تغییر داد.یک سال بعد این همکاری به بن بست رسید و نام مزون به نام اولیه اش تغییر یافت. گری در خانه مدش سبک خاص خود را در طراحی لباس های شب با شکوه خلق کرد. او ابتدا با طراحی لباس های نمایشنامه ژان ژیرادوک “جنگ تروا انجام نمی شود” مورد توجه قرار گرفت و به سرعت تبدیل به طراح برجسته آن روز شد. افراد مشهوری مانند دوشس ویندزور و گریس از مشتری های دائمی او باشند.

گرس آثار مجسمه وار خود را با استفاده از مانکن های زنده و طراحی و دوخت مستقیم لباس برتن مدل ها خلق میکرد. همچنین او در دستکاری پارچه و استفاده از ویژگی های ذاتی آن برای تقویت طرح های خود برتری داشت.

او در طراحی لباس هایش از الهه های یونان باستان الهام میگرفت و از پارچه های ابریشمی وتافته کاغذی استفاده میکرد. گرس با یک آستین تک شانه و راسته­ای ابریشمی شروع می کند، یک آستین بادکنکی عظیم که در مچ دست تنگ میشود و با یک حلقه علامت تجاری خود اضافه می کند ترکیب حجم ، نمایشنامه، مجسمه سازی و کلاسیک گرایی یک طرح چشمگیر ایجاد می کند که حساسیت های طراحی گرس را در دهه 1980 در بر می گیرد.

دوران مادام گرس

در سال 1942 ، پس از ازدواج با نقاش روس ، گرس شروع به طراحی تحت نام “مادام گرس” کرد، که یک جزئی از نام شوهرش بود. در طول جنگ جهانی دوم ، پس از ایجاد برچسب مادام گرس ، نیروهای آلمانی به پاریس حمله کردند و به سرعت آن را اشغال کردند.نیروهای آلمانی  در طول جنگ از مادام گروس خواستند تا لباس های کاملا کاربردی طراحی کند که کاملاً با مفاهیم طراحی او در تضاد بود. گرس از دستورات آنها سرپیچی کرد و به طراحی لباس هایی که نمایانگر رنگ پرچم فرانسه بود ، ادامه داد. در نهایت نیروهای آلمانی دستور دادند که خانه مد گرس بسته شود و ادعا کردند که او در زمان جنگ پارچه ها را هدر می داده است. در سال 1944 گروس دوباره شروع به طراحی کرد و

خانه دوم خود را باز کرد و به نام فعلی خود،مادام گرس،بازگشت.

در طول دهه 1940 ، مادام گرس شروع به ساخت و تکمیل استایل لباس خود کرد،لباسهایی با الهام از الهه یونانی طراحی میشدند.تکمیل این لباس ها تا سیصد ساعت طول می کشید و هر چین  پارچه  با دست انجام میشد تا فرم لباس را شکل دهد. توجه سختگیرانه او به جزئیات ، بدن انسان و جلوه های مینیمالیست در هر یک از لباس های او دیده می شود. در دهه 1950 ، گروس با استفاده از سنت های قومی مانند ساریس ، کیمونو را به عنوان الهام بخش های ساده تر و خطوط خالص تری آزمایش کرد. علاوه بر این ، گروس در طول دهه 1950 طرح های خود برای کت و شلوارهای زنانه ارائه داد اما آن ها به مرحله تولید نرسیدند و تمرکز طراحی گرس بیشتر بر روی لباس های فاخراو او باقی ماند.

گروس عطر پرفروش خود ، Cabochard را در سال 1959 معرفی کرد که به معنی “سرسخت” است

پایان کار

در سال 1970 ، گرس از سبکی که امضای خود بود، لباس های برش دار با تاکید بر فرم بدن را دنبال کرد. گرس طراحی خود را در خانه مد خود تا دهه 80 ادامه داد و در اواخر دهه 1980 از خانه مد گرس بازنشسته شد. آخرین لباس طراحی شده توسط مادام گروس ، لباسی بود که توسط هوبرت دی ژیوانشی در سال 1989 سفارش داده شد. بلافاصله پس از بازنشستگی مادام گروس از خانه مد دچار درد و رنج شد. در سال 1984 ، خانه گرس توسط برنارد تاپی و سپس ژاک استرل خریداری شد. به دلیل پرداخت نشدن اجاره ، دادخواست ورشکستگی صادر شد و دارایی های خانه منحل شد.خانه مد به Yagi Tsusho Limited ، یک شرکت ژاپنی فروخته شد ، و در سال 1993 لوید کلاین را به عنوان طراح اصلی استخدام کردند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کیم کارداشیان

کیم و معشوقه هایش

کیم کاداشیان در ابتدا به عنوان استایلیست و دستیار وارد دنیای هالیوود شد و توسر پاریس هیلتون استخدام شد اما به سرعت پس از پخش شدن یک ویدیو جنسی از او، توانست توجه‌ها را به خود جلب کند. در این میان با کمی خوش‌شانسی به او خانواده‌اش، ساخت یک نمایشی به نام keeping up with Kardashians پیشنهاد شد. اکنون او یکی از مشهور ترین و ثروتمندترین زنان جهان با 1.6 میلیارد دلار دارایی است و مالک برندهایی در حوزه پوشاک و لوازم آرایشی نیز می‌باشد. در این مقاله نگاهی به روابط شخصی او انداخته‌ایم.

<<< ادامه
کایلی جنر و جوردین وودز

بزرگترین خیانتکارها

دنیای هالیوود همیشه پر از داستان‌های خیانت بوده. خیانت اعضای خانواده، دوستای صمیمی و یا عشق‌های سابق داستان همیشگی صنعت پرستاره آمریکا است. اما برخی از این خیانت‌ها قلب طرفداران را شکست و احساسات آن‌ها را جریحه دار کرده است. در این مقاله به تعدادی از آن‌ها خواهیم پرداخت.

<<< ادامه

گرانترین عروسی‌های تاریخ

همه ما می‌دانیم عروسی‌ها ارزان نیستند، اما می‌دانید هزینه عروسی برخی افراد مشهور با درامد ناخالص برخی کشورها برابر است؟ چه کسانی در دنیا می‌توانند در دنیا چنین هزینه‌ای پرداخت کنند؟ در این مطلب به معرفی آن‌ها خواهیم پرداخت.

<<< ادامه