اصطلاحات طراحی لباس که باید بدانید

فهرست :

ترند چیست

مد چیست

استایل چیست

کالکشن چیست

لاین چیست

اوت‌کوتور(Haute couture) چیست

کت واک و ران وی چیست


هر کسی که به دنیای جالب و بعضا عجیب مد علاقه داشته باشد باید درباره اصطلاحات طراحی لباس نیز بداند. اگر این اصطلاحات را به درستی نشناسید ممکن است در خواندن یا شنیدن مطالب متفاوت دچار اشتباه شوید یا آنها را به درستی متوجه نشوید.

تعداد زیادی از این اصطلاحات در زندگی روزانه ما هم کاربرد دارند. ممکن است همیشه از اصطلاحات مد و فشن در صحبت‌هایمان استفاده کنیم اما واقعا تعریف دقیق آنها را ندانیم. ما در این مقاله به شما کمک می‌کنیم تا از جزئیات بیشتری سر در بیاورید.

ترند چیست

یکی از مطالبی که همواره در مجلات مد به آن می‌پرداند ترندهاست. افرادی که علاقه یا شغلشان ایجاب می‌کند همیشه همگام با تغییرات دنیای مد پیش بروند باید همواره در حال مطالعه درباره ترندهای تازه باشند. برای طرفداران مد جواب این سوال که ترند چیست و از کجا می‌آید مهم است چراکه می‌تواند به درک بهتر مد و فشن کمک کند.

ترند واژه‌ای است که در علومی مثل اقتصاد و هواشناسی هم مورد استفاده قرار می‌گیرد. به طور کلی ترند به معنی روند تغییرات است. اما اگر به عنوان یکی از اصطلاحات طراحی لباس مورد استفاده قرار بگیرد به معنی لباس‌هایی است که در یک بازه زمانی بین مردم محبوب شده اند. ممکن است یک ترند برای یک فصل یا یک سال مورد توجه باشد یا در زمان طولانی‌تری به عنوان لباسی رایج در کمد مردم جامعه قرار داشته باشد.

ترند چیست

حالا که تعریف این اصطلاحات طراحی لباس را گفتیم بد نیست بدانید گاهی بعضی از ترندها بسیار کوتاه مدت هستند. دنبال کردن این ترندها باعث هزینه‌ی زیادی می‌شود. از نظر محیط‌زیستی و از جهت اجتماعی نیز می‌تواند مشکلات زیادی ایجاد کند. بنابراین همه‌ی ترندها برای دنبال کردن مناسب نیستند.

مد چیست

با خواندن تعریف ترند ممکن است تفاوتی بین ترند و مد نبینید اما این دو واژه با هم فرق دارند. در مقاله تفاوت ترند و مد در چیست به صورت کامل به این موضوع پرداخته‌ایم. مد یکی از اصطلاحات طراحی لباس است که کاربرد زیادی دارد. واژه‌ی مد در علومی مانند الکترونیک و ریاضیات هم مورد استفاده است و در هر کدام معنی متفاوتی دارد. برای مثال در آمار مد به معنی مقداری است که بیشترین تکرار را در یک مجموعه آماری دارد.

اما در فشن، مد در حقیقت آن چیزی است که علاوه‌بر ترندها شامل سبک زندگی، نوع پوشش و حتی تفکر بخش قابل توجهی از جامعه می‌شود. مد می‌تواند تحت تاثیر مسائل اقتصادی، سیاسی، جامعه و در برخی موارد ترندها باشد اما ترندها محبوبیتی معمولا زودگذر دارند. برای مثال مد دهه 1360 در ایران به دلایل سیاسی و اجتماعی در آن زمان شکل گرفت و برای بیش از 10 سال ادامه داشت درحالیکه ترند رنگ ناخن در پاییز امسال احتمالا تنها چند ماه رایج خواهد بود.

مد چیست
مد دهه 70

استایل چیست

جمله‌ی مشهوری از کوکو شنل وجود دارد که می‌گوید: “مد محو می‌شود، فقط استایل ثابت می‌ماند.” می‌توان از این جمله به این نتیجه رسید که استایل نسبت به مد شخصی‌تر است. هر کدام از ما روش خاصی برای بیان خود انتخاب می‌کنیم. این روش می‌تواند در لباس پوشیدن ما هم خودش را نشان دهد. در واقع این اصطلاح فشن به نوعی به سبک زندگی فردی اشاره می‌کند.

وقت گذاشتن برای شناخت استایل‌ها و پیدا کردن استایل شخصی از علایق بسیاری از دنبال‌کنندگان فشن است. همیشه می‌توان تعداد زیادی تحلیل از استایل افراد مشهور در مجلات مد یا فضای مجازی پیدا کرد که علاقه‌مندان زیادی دارد.

از میان اصطلاحات طراحی لباس استایل از آنهایی است که در صحبت‌های روزمره بسیار مورد استفاده است. زمانیکه از کلمه‌ی استایل استفاده می‌کنیم در واقع به سبکی که هر کس برای پوشش خود و هماهنگ کردن لباس‌ها و اکسسوری‌هایس انتخاب کرده اشاره می‌کنیم. اما باید بدانیم که استایل تنها سبک پوشش افراد را نشان نمی‌دهد بلکه به نوعی به سبک زندگی آنها اشاره می‌کند. برای پیدا کردن استایل شخصی می‌توانید از شناختن رایج‌ترین استایل‌ها در دنیای مد شروع کنید. بعد از آن کم‌کم به استایل شخصی خودتون برسید.

استایل چیست

کالکشن چیست

مجموعه‌ای که طراح برای یک برند خاص و برای فصل خاصی طراحی می‌کند را کالکشن می‌نامند. کالکشن‌ها می‌توانند برای هر فصل طراحی شوند. همچنین کالکشن‌های خاص‌تری مثل یک کالکشن کپسولی، ریزورت(resort) یا هالیدی(holiday) هم طراحی می‌شود. در هر کالکشن لباس‌ها در یک سبک طراحی می‌شوند.

کالکشن‌ها معمولا یک داستان، استوری بورد یا کانسپت(concept) را دنبال می‌کنند. کانسپب هم یکی از اصطلاحات طراحی لباس است که به معنای مفهوم یا اندیشه‌ای است که پشت طراحی لباس‌ها وجود دارد. در طراحی‌های مفهومی گاهی حتی کانسپت طراحی آنقدر مهم می‌شود که از کاربرد آن لباس مهم‌تر است. اگر به طراحی‌های مفهومی علاقه‌مند هستید حتما مقاله پنج فشن‌شو مفهومی را مطالعه کنید.

لاین چیست

خیلی پیش می‌آید که اصطلاحات طراحی لباس مثل کالکشن و لاین با هم یکی در نظر گرفته می‌شوند. این دو اصطلاح کاملا مجزا از هم تعریف می‌شوند. در دنیای فشن لاین به خط تولید یک شرکت گفته می‌شود که شامل تمام تولیدات یک دسته‌بندی در شرکت است.

هر لاین از شرکت می‌تواند در فصل‌های مختلف فشن کالکشنی مجزا ارائه دهد. لاین‌ها بر اساس جنسیت، قیمت‌گذاری، سن خریدار و لایف استایل از هم تفکیک می‌شوند و دسته‌بندی‌های تولیدات شرکت را نشان می‌دهند. مانند خط پوشاک مردانه و زنانه در یک برند.

اوت‌کوتور(Haute couture) چیست

اوت کوتور یا مد سطح بالا از آن اصطلاحات مدی است که بسیاری از طراحان مورد استفاده قرار می‌دهند و اگر تعریف درست آن را ندانید ممکن است یک لباس معمولی را به قیمتی بسیار بالاتر بخرید. اوت کوتور شامل لباس‌های گران‌قیمت، سفارشی‌دوزی شده و بسیار با کیفیت است.

بسیاری از سلبریتی‌ها در مراسم فرش قرمز یا مراسم رسمی و مهم از لباس‌های اوت کوتور استفاده می‌کنند. جالب است بدانید که بسیاری از لباس‌های اوت کوتور توسط این سلبریتی‌ها اجاره شده و یا هدیه‌ی برندها به آنها بوده است. معمولا مشتری اصلی این لباس‌ها افراد بسیار ثروتمند اما شناخته نشده‌اند.

تعریف اوت کوتور

البته اصطلاحات طراحی لباس کوتور و اوت کوتور با هم تفاوت‌هایی دارند. ممکن است لباسی سفارشی‌دوزی شده باشد و کیفیت خیلی بالایی داشته باشد و به آن کوتور بگویند. اما برای اینکه یک لباس اوت کوتور باشد برند تولید‌کننده‌ آن باید عضو اتاق صنفی اوت کوتور باشد.

عضویت در این سازمان چندان هم کار راحتی نیست. قوانین زیادی وجود دارد و مهارت و کیفیت دوزندگی با دقت مورد برسی قرار می‌گیرد. تعدادی از طراحانی که به طور رسمی عضو این سازمان بودند شامل: Chanel / Maurizio Galante / Atelier Gustavolins / Bouchra Jarrar / Alexis Mabille / Alexandre Vauthier / Frank Sorbier / Christian Dior است.

دانستن حقیقت در مورد اوت کوتور یا خیاطی رده بالا ساده نیست چراکه این سازمان بسیاری از کارهای خود را به دور از رسانه و در محافل خصوصی انجام می‌دهد.

کت واک و ران وی چیست

دیدن نمایش‌های مد برای دوستداران مد و فشن بسیار لذتبخش است. تمام تلاش در این نمایش‌های مد این است که لباس‌ها به بهترین شکل نشان داده شوند و داستان طراحی کالکشن هم به خوبی بیان شود. کت واک و ران وی دو تا از اصطلاحات طراحی لباس مخصوص برای نمایش‌های مد هستند. برای اینکه لباس‌ها خوب دیده شوند معمولا مسیری برای عبور مدل‌ها در نظر گرفته می‌شود که مسطح است و به آن ران وی می‌گویند.

به نحوه‌ی عبور مدل‌ها در این مسیر کت واک می‌گویند. معنی کت واک راه رفتن مانند گربه‌هاست. اگر به راه رفتن گربه‌ها نگاه کرده باشید می‌دانید که چگونه خرامان قدم بر می‌دارند. مدل‌ها باید بتوانند طوری بر روی ران وی قدم بردارند که جزئیات لباس به خوبی دیده شود. بسیاری از مدل‌ها برای اینکه به درستی گام بردارند مدتی را آموزش می‌بینند.

برای برگزاری نمایش‌های مد زمان زیادی صرف می‌شود و همین امر باعث می‌شود شاهد لحظات به یاد ماندنی در تاریخ کوتور باشیم. نمایش‌های مدی که از یاد نمی‌روند و تماشا کردنشان می‌تواند به طراحان لباس و علاقه‌مندان به مد و استایل کمک کند.

اگر دوست دارید دنیای مد و فشن را بیشتر بشناسید یا رشته طراحی لباس را دنبال کنید دانستن اصطلاحات مد و فشن بهتان کمک می‌کند. چراکه با دانستن این واژه‌ها می‌توانید مطالب عمیق‌تری درباره فشن بخوانید. در این مقاله سعی کردیم چند تا از مهم‌ترین اصطلاحات طراحی لباس را معرفی کنیم. لطفا نظرات خودتان درباره این مطلب را برای ما بنویسید و مقاله را با دوستداران مد و فشن به اشتراک بگذارید.

منابع

https://pediaa.com/difference-between-trend-and-fashion/

https://www.masterclass.com/articles/key-differences-between-fashion-and-style#what-is-style

https://www.mvorganizing.org/what-is-the-difference-between-couture-and-haute-couture/

پرستو / Parastoo

نویسنده و تولید کننده محتوا برای یوتیوب و اینستاگرام / Author

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کیم کارداشیان

کیم و معشوقه هایش

کیم کاداشیان در ابتدا به عنوان استایلیست و دستیار وارد دنیای هالیوود شد و توسر پاریس هیلتون استخدام شد اما به سرعت پس از پخش شدن یک ویدیو جنسی از او، توانست توجه‌ها را به خود جلب کند. در این میان با کمی خوش‌شانسی به او خانواده‌اش، ساخت یک نمایشی به نام keeping up with Kardashians پیشنهاد شد. اکنون او یکی از مشهور ترین و ثروتمندترین زنان جهان با 1.6 میلیارد دلار دارایی است و مالک برندهایی در حوزه پوشاک و لوازم آرایشی نیز می‌باشد. در این مقاله نگاهی به روابط شخصی او انداخته‌ایم.

<<< ادامه
کایلی جنر و جوردین وودز

بزرگترین خیانتکارها

دنیای هالیوود همیشه پر از داستان‌های خیانت بوده. خیانت اعضای خانواده، دوستای صمیمی و یا عشق‌های سابق داستان همیشگی صنعت پرستاره آمریکا است. اما برخی از این خیانت‌ها قلب طرفداران را شکست و احساسات آن‌ها را جریحه دار کرده است. در این مقاله به تعدادی از آن‌ها خواهیم پرداخت.

<<< ادامه

گرانترین عروسی‌های تاریخ

همه ما می‌دانیم عروسی‌ها ارزان نیستند، اما می‌دانید هزینه عروسی برخی افراد مشهور با درامد ناخالص برخی کشورها برابر است؟ چه کسانی در دنیا می‌توانند در دنیا چنین هزینه‌ای پرداخت کنند؟ در این مطلب به معرفی آن‌ها خواهیم پرداخت.

<<< ادامه