محافظت از موهای دکلره شده

در بیشتر موارد زمانیکه بخواهید موهایتان را به رنگ خاصی دربیاورید نیاز به دکلره دارید. بدون دکلره با توجه به رنگ موهایتان انتخاب رنگ مو برای شما محدودتر خواهد بود. اما واقعا دکلره با موها چه کار می‌کند؟ آیا می‌توان با استفاده از روش‌های درست از آسیب دکلره جلوگیری کرد؟

دکلره با موها چه می‌کند

برای افرادی که موهای تیره دارند و می‌خواهند آن را رنگ کنند برای اینکه بتوانند به رنگ موی دلخواه خود برسند بهترین روش این است که ابتدا موی خود را دکلره و بعد رنگ کنند. دکلره روشی است که رنگ طبیعی موی شما را از بین می‌برد تا بتوانید رنگ جدیدی ایجاد کنید. ملانین طبیعی موهای شما عامل اصلی ایجاد رنگ طبیعی روی موهاست. اگر بخواهید رنگی شبیه بلوند پلاتین را تجربه کنید باید کاری کنید که ملانین موی شما کاملا از بین برود. دکلره یک فرایند شیمیایی بر روی موهاست که رنگ طبیعی موها را از بین می‌برد.

این فرآیند با استفاده از یک سری مواد قلیایی شروع می‌شود که باعث می‌شوند کوتیکول موها باز شوند تا مواد شیمیایی به ساقه‌ی مو بیشتر نفوذ کنند. در مرحله‌ی بعد اکسیدان باعث می‌شود که ملانین طبیعی مو از بین برود و موها رنگ خود را از دست بدهند. هر رنگ مویی به طور طبیعی یک تناژ خاص دارد به همین دلیل در ابتدای دکلره رنگ مو با توجه به تناژ مو می‌تواند به رنگ زرد یا قرمز نزدیک شود. رنگ قرمز پایه 1 رنگ است. هر چه این مواد مدت بیشتری روی سر بمانند رنگ مو به رنگ پلاتینی یعنی پایه 10 نزدیک می‌شود. زمانیکه مواد روی موها قرار دارد تشخیص رنگ دقیق موها تنها از عهده‌ی یک حرفه‌ای بر می‌آید وگرنه تا زمانیکه موهای خود را نشویید متوجه رنگ دقیق آن نخواهید شد.

دکلره روی مو چه اثری دارد؟

پراکسید هیدروژن و آمونیاک رایج‌ترین عوامل تغییر رنگ هستند. در اغلب محصولات از ترکیبی از هر دو این مواد استفاده می‌شود. چون وقتی جداگانه استفاده می‌شوند، ناپایدار هستند و در روشن کردن موها بسیار کند عمل می‌کنند. فریب تولیدکنندگانی را نخورید که از برچسب‌های “بدون پراکسید” برای تبلیغ محصولات خود استفاده می کنند. آنها می‌گویند محصولاتشان زیان کمتری دارد و دوستار موی شماست. درست است که در این محصولات از پراکسید استفاده نشده اما حاوی اکسید کننده‌های دیگری هستند که می‌توانند به همان اندازه مضر باشند.

آسیب دکلره

رنگ موهای فانتزی و روشن از آن دسته رنگ‌هایی هستند که برای داشتنشان حتما به دکلره نیاز دارید اما برای همگی ما واضح است که دکلره می‌تواند به مو آسیب زیادی برساند. مواد شیمیایی که در هنگام دکلره بر روی موها قرار می‌گیرد به شدت موها را خشک و شکننده می‌کند. به طور کل هر نوع مویی به روش خاصی برای مراقبت نیاز دارد. اگر موهای شما فر است می‌توانید با روش‌های مراقبت از موهای فرفری آشنا شوید

باز شدن کوتیکول مو در هنگام دکلره باعث می‌شود مو تخلخل زیادی داشته باشد بنابراین جذب مواد چه مواد مغذی و مواد آسیب زننده بالا می‌رود. از طرفی مواد شیمیایی مورد استفاده برای دکلره هم اسیدهای چرب طبیعی مو را از بین می‌برند و همین امر باعث می‌شود مو رطوبت خود را از دست بدهد و بسیار شکننده شود. در این شرایط موها سلامتی خود را از دست می‌دهند و بر روی مو موخوره ایجاد می‌شود.

با توجه به این شرایط اگر می ‌خواهید موهای خود را دکلره کنید بهتر است از روش و مواد مناسب استفاده کنید تا هم آسیب کمتری به موهای شما وارد شود و هم به رنگ دلخواهتان دست پیدا کنید.

باز شدن کوتیکول مو در اثر دکلره

روش مطمئن برای حفاظت از مو

با اینکه دکلره می‌تواند آسیب‌زننده باشند اما در شرایطی مزایایی هم برای شما خواهد داشت. دکلره گاهی موهای شما را ضخیم‌تر و پرتر نشان می‌دهد. اگر پوست روشن و موهای نازک دارید، سفید شدن موها می‌تواند تضاد بین موهای شما و پوست سرتان را مخفی کند. در این شرایط پوست سر کمتر دیده می‌شود و موها پرپشت‌تر به نظر می‌رسند.

بعد از انجام دکلره هم باید بیشتر مراقب موهای خود باشید. این روش‌ها تا حدی آسیب را کم می‌کنند:

  • از شسوار داغ و اتوی داغ استفاده نکنید. از آنجاییکه بعد از دکلره کوتیکول مو باز شده است موها نسبت به مواد شیمیایی و سایر عوامل آسیب زننده مثل حرارت، تاثیرات نور خورشید، باد و باران آسیب‌پذیرترند.

اگر مجبورید از سشوار و اتو استفاده کنید بهترین کار این است که قبل از استفاده از سشوار از اسپری یا سرم‌های مو برای محافظت در برابر حرارت استفاده کنید. در طول روز هم می‌توانید از سرم‌ها و اسپری‌ها برای محافظت در برابر اشعه خورشید یا آلودگی استفاده کنید. بعضی از این محصولات می‌توانند به آبرسانی، درخشندگی و حتی بسته شدن کوتیکول مو نیز کمک کنند.

حرارت و مواد شیمیایی موی دکلره شده را خراب می‌کند
  • موهای دکلره شده به راحتی گره می‌خورند. ماسک‌های آبرسان مو و سرم‌‌های مناسب می‌تواند به داشتن موهایی نرمتر کمک کند. در ضمن حتما از شامپو مناسب برای موهای رنگ شده و متناسب با موهای خود استفاده کنید. شامپوهایی وجود دارند که خاصیت آبرسانی و نرم‌کنندگی برای مو دارند می‌توانید سه روز قبل و بعد از دکلره از این شامپوها به صورت روزانه استفاده کنید و بعد از دکلره هم به صورت هفتگی از این محصولات استفاده کنید تا موهایتان مرطوب‌تر و درخشنده‌تر بماند و رنگ آن نیز تثبیت شود. هنگام برس کردن مو دقت کنید تا موها زیادی کشیده نشوند. از پایین مو شروع کنید و به ریشه برسید.
  • هرگز بیش از یک بار در ماه موهای خود را دکلره نکنید. با این کار آسیب زیادی به موهای شما وارد می‌شود که جبرانش سخت یا غیر ممکن خواهد بود. بعد از دکلره هم تا جای ممکن از مواد شیمیایی دوری کنید و مواد طبیعی را جایگزین کنید.
  • اگر موهایتان دچار موخوره شده بهترین کار کوتاه کردن آنهاست. می‌توانید هر ماه موهایتان را نوک‌گیری کنید تا قسمت‌های آسیب‌دیده کوتاه شوند و موهایتان ظاهری سالم داشته باشد.
  • ممکن است بعد از رنگ کردن مو بخواهید از کراتینه برای داشتن موهایی با ظاهر سالم استفاده کنید. کراتینه به خودی خود میتواند به مو آسیب برساند پس از قبل با آرایشگر خود مشورت کنید اما در برخی شرایط کراتینه می‌تواند ظاهر موهای شما را سالم‌تر و مقاوم‌تر نشان دهد. همچنین راهکارهایی برای محافظت از موهای کراتینه وجود دارد که می‌توانید از آنها استفاده کنید.
  • می‌توانید از مواد طبیعی برای ترمیم موهای خود استفاده کنید. روغن‌هایی مانند روغن آرگان و روغن بادام به همراه ویتامین‌های مورد نیاز مو مثل ویتامین B می‌توانند به سلامت بیشتر موهای شما کمک کنند.

نحوه‌ی انجام دکلره

قبل از انجام دکلره باید مطمئن باشید که موهای شما برای این کار آماده هستند. اگر موهای ناسالمی دارید یا اخیرا رنگ و دکلره کرده‌اید حتما با آرایشگر خود مشورت کنید تا بهترین روش را انتخاب کنید. موهای خشک و شکننده حتما در هنگام دکلره آسیب بیشتری می‌بینند. پس قبل از انجام دکلره موهای خود را تقویت کنید.

برای انجام دکلره محصولات و روش‌های متفاوتی وجود دارد. برای دکلره مو بسته به نوع رنگی که می‌خواهید داشته باشید می‌توانید از فویل یا کلاه استفاده کنید. برای اطمینان از اینکه بهترین محصول و روش را انتخاب می‌کنید بهترین راه مشورت با یک متخصص است. اما اگر شناخت خوبی از نوع موها و انواع محصولات موجود در بازار داشته باشید قطعا به انتخاب بهتر شما کمک می‌کند. پودرهای دکلره به چند دسته تقسیم می‌شوند.

انواع پودر دکلره

پودر دکلره بنفش: این نوع از دکلره برای موهای صورت و بدن استفاده می‌شود. نسبت به پودرهای دیگر عملکرد ضعیف‌تری دارد و برای موهای نازک بدن مناسب است.

پودر دکلره سفید: پودر دکلره سفید برای موهای سر نازک و شکننده مناسب است. از این پودر برای موهایی که رنگ روشنی دارند نیز استفاده می‌شود و نسبتا پودر ضعیفی است. اگر می‌دانید موهایتان نمی‌تواند مواد شیمیایی قوی‌تر را تحمل کند یا نمی‌خواهید خیلی سفید شوند این پودر مناسب است.

پودر دکلره آبی: این نوع از پودر دکلره را بر موهای ضخیم‌تر استفاده می‌کنند و نسبت به پودر سفید عملکرد قوی‌تری دارد. اگر موهای مشکی و ضخیم دارید این نوع از پودر برایتان مناسب است.

همچنین برای انجام دکلره می‌توانید از اکسیدان 6، 9 و 12 درصد استفاده کنید. اکسیدان با درصد پایین‌تر برای موهای نازک مناسب است و هرچه درصد آن بیشتر باشد تاثیر آن نیز قوی‌تر خواهد بود.

منابع

https://briogeohair.com/blogs/b-spoke/what-does-bleach-actually-do-to-your-hair

https://www.philipkingsley.co.uk/hair-guide/chemical-hair-processing-and-colouring/bleaching-your-hair

پرستو / Parastoo

نویسنده و تولید کننده محتوا برای یوتیوب و اینستاگرام / Author

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انواع خط چشم گرافیکی

خط چشم گرافیکی

خط چشم‌های گرافیکی می‌توانند به طور کلی چهره افراد را تغییر دهند. اگر دوست دارید در مکانی متفاوت و خلاق دیده شوید بد نیست این مدل از خط چشم‌ها را امتحان کنید.

<<< ادامه
جلوگیری از پیری پوست دست

چه طور از پیری پوست دستانمان جلوگیری کنیم؟

پوست دست نسبت به خیلی موارد حساس است. اگر دوست دارید پوست دستتان همیشه جوان و شاداب باشد بهتر است به فکر مراقبت از آن باشید.

<<< ادامه

روز جهانی ایدز

18 می روز جهانی واکسن ایدز است. این روز برای آگاهی‌رسانی درباره این بیماری، ویروس HIV و کمک برای ساخت واکسن و ریشه‌کن کردن بیماری ایدز است. بیماری که در ایران هم تعداد زیادی از افراد را درگیر کرده است.

<<< ادامه