تفاوت ترند و مد در چیست؟

در تعقیب ترندها

ساده‌ترین تعریف مد روز

تفاوت ترند و مد در چیست

چه کسی ترند را تعریف می‌کند


اگر صفحات مد و فشن را دنبال کنید تعداد بی‌شماری مطلب درباره مد و ترندهای هر فصل یا سال می‌بینید. اما هر کدام از این واژه‌ها به چه معناست؟ تفاوت ترند و مد در چیست؟ شاید در خیلی از مطالب این دو واژه را در کنار هم و یا به جای هم استفاده کنند اما این دو اصطلاح یکسان نیستند.

برای آنکه فرق مد با ترند را بهتر بفهمیم باید تعریف دقیقی از هر دو کلمه داشته باشیم. همچنین اگر بدانیم ترندها از کجا می‌آیند و چه طور در جامعه گسترش پیدا می‌کنند می‌توانیم تفاوتشان را بهتر درک کنیم.

در تعقیب ترندها

اول از همه باید بدانیم ترند چیست؟ کلمه‌ی ترند به معنی روند تغییرات یک موضوع است. این موضوع می‌تواند هر چیزی باشد. برای مثال از این واژه در سایر مسائل مثل اقتصاد هم استفاده می‌کنند. در مد اما ترند برای لباس‌هایی استفاده می‌شود که به تازگی بین افراد زیادی از جامعه محبوب شده است. همان طور که گفتیم اصطلاح ترند می‌تواند نمایانگر تغییرات در مد هم باشد. به همین دلیل ممکن است بتوانیم ترندها را پیش‌بینی کنیم.

ترند چیست و چه طور دنبالش کنیم

حتما پیش آمده با مطلبی روبه‌رو شوید که در آن به ترندهای بهار سال آینده اشاره شده باشد. این به این خاطر است که ترند می‌تواند درباره‌ی لباس‌ها یا اکسسوری‌هایی باشد که قرار است در آینده بیشتر استفاده شوند. یعنی روند استفاده از این آیتم‌ها به شکلی رو به افزایش است.

یک تفاوت ترند و مد در همین است که ترند در واقع به چیزی که در حال تغییر یا گسترش است اشاره دارد اما مد چیزی است که در حال حاضر بسیار محبوب است. شاید بپرسید محبوبیت یک ترند تا کی ادامه دارد؟ ترندها می‌توانند تنها در یک فصل محبوب باشند یا برای بیش از چند سال محبوب باشند. در نهایت اگر ترندی برای مدت طولانی رایج باشد به یک مد ماندگار تبدیل خواهد شد.

ساده‌ترین تعریف مد روز

سوال مهم دوم این است که مد چیست؟ وقتی از کلمه‌ی مد روز استفاده می‌کنیم احتمالا منظورمان لباس‌ها، آرایش و به طور کل استایلی است که از آخرین و محبوب‌ترین آیتم‌ها تشکیل شده باشد. مد کلمه‌ای فرانسوی است؛ معادل آن در زبان انگلیسی فشن است و هر دو به یک معنا هستند. مد یا فشن در حقیقت محبوب‌ترین‌های هر دوران را شامل می‌شوند. این تعریف شامل لباس‌ها، زیورآلات و حتی آرایش می‌شود.

تفاوت ترند و مد می‌تواند گمراه‌کننده باشد. باید بدانیم ترندها می‌توانند بخشی از فشن باشند. مد شامل سبک زندگی افراد هم می‌شود و می‌تواند تحت تاثیر آب و هوا، سیاست و فرهنگ هر جامعه شکل بگیرد. در صورتی که ترندها تقریبا به شکل جهانی تعریف می‌شوند.

برای مثال ممکن است در یک تابستان مینی اسکرت یا دامن‌های خیلی کوتاه ترند شوند. در بسیاری از ران‌وی‌ها این دامن‌ها پوشیده شوند و توسط بسیاری از افراد سرشناس مورد استقبال باشند. اما آیا امکان استفاده از این لباس در مناطق سردسیر وجود دارد؟ یا می‌توان چنین لباسی را به طور روزانه در ایران پوشید؟ مد می‌تواند شامل تعداد زیادی ترند باشد. به نوعی ترند می‌تواند زیرشاخه‌ی مد و فشن باشد اما عکس این امر امکان‌پذیر نیست و فاکتورهای بیشتری برای شکل‌گیری مد اثرگذاراند.

تعریف مد روز چیست

تفاوت ترند و مد در چیست

  • اصلی‌ترین تفاوت ترند و مد در این است که ترندها آیتم‌هایی هستند که در یک زمان مشخص محبوب می‌شوند اما مد یا فشن شامل استایل، مدل مو و آرایشی است که در سال‌های اخیر محبوب بوده است.
  • دیگر فرق ترند و مد در این است که ترند بخشی از مد است. ممکن در است در فشن چندین ترند در جریان باشند.
  • ترندها معمولا آنچنان ماندگار نیستند و ممکن است خیلی زود فراموش شوند.
ترندمد یا فشن
معنیترند آیتمی یا طرح و رنگی است که در یک بازه زمانی خاص محبوب می‌شود.فشن آخرین و محبوب‌ترین استایل‌ها، لباس‌ها، مدل مو و آرایش را شامل می‌شود.
به چه چیزی اشاره داردبه روشی که  چیزی در آن تغییر می‌کند یا گسترش پیدا می‌کند اشاره دارد.به روش انجام چیزی در حال حاضر اشاره دارد.
استفادهدر علوم متعددی مثل فشن، اقتصاد و هواشناسی کاربرد دارد.به طور معمول در رابطه استایل و لباس مورد استفاده قرار می‌گیرد.

چه کسی ترند را تعریف می‌کند

شاید با توجه به تمام توضیحات و دانستن تفاوت ترند و مد این سوال مهم برایتان پیش آمده باشد که چرا یک آیتم ترند می‌شود و یا یک لباس به مدی برای یک دهه تبدیل می‌شود؟ عوامل زیادی در شکل‌گیری یک ترند تاثیرگذار است. در مقاله‌ی ترند چیست و از کجا می‌آید جزییات زیادی در این مورد پیدا خواهید کرد. اما اجازه بدهید نگاهی به چند عامل اصلی پیدایش ترند و مد بکنیم.

همان‌قدر که فشن می‌تواند بر جامعه تاثیر بگذارد جامعه هم بر مد تاثیر می‌گذارد. حتی اثرات سیاست بر فشن هم در طول تاریخ قابل مشاهده بوده است. بسیاری از مدها در دوران‌های مختلف تاثیر گرفته از فرهنگ و جامعه بوده‌اند. مسائلی که تاثیر عمیقی بر جامعه می‌گذارند بر مد و نحوه لباس پوشیدن نیز موثراند. برای مثال جنگ از این مسائل است. می‌توانید تاثیر جنگ جهانی اول و دوم را بر مد زمان خودش و مد بعد از جنگ مشاهده کنید.

تفاوت ترند و مد در اینجا هم خودش را نشان می‌دهد. ترندها چون در بازه‌های زمانی کوتاه‌تری رایج می‌شوند کمتر از عمق جامعه ناشی می‌شوند. اگر می‌پرسید ترندها از کجا می‌آیند باید بدانید که تنها طراحان صنعت مد نیستند که ترندها را پیش‌بینی می‌کنند یا یک آیتم را ترند می‌کنند.

ران‌وی‌ها همیشه منبع الهام خوبی برای لباس پوشیدن هستند. بخشی از ترندها و مدهای جامعه از ران‌وی‌ها شروع می‌شوند. استایل‌های خیابانی دومین مرجع ایجاد ترندها هستند. استریت استایل به معنی هر لباسی است که می‌شود در خیابان‌های شهر دید. اینجاست که تاثیر فرهنگ و نگاه قالب مردم بر ترندها مشخص می‌شود. به جز این‌ها افراد هم می‌توانند یک ترند را ایجاد کنند. مثلا فشن بلاگرها.

در دنیا بلاگرهایی هستند که می‌توانند روی قشر بزرگی از مردم تاثیر بگذارند. به جز بلاگرها سلبریتی‌ها هم در ایجاد ترندها تاثیر دارند. تا همین چند صد سال پیش این تاثیر مخصوص درباریان بود. مثلا اگر ملکه‌ای یک لباس را می‌پوشید سایر مردم سعی در تقلید از آن داشتند. در ایران هم در دوران قاجار مد از دربار وارد سطح جامعه می‌شد. اما الان سلبریتی‌ها بیشترین تاثیر را بر لباس پوشیدن جوانان دارند. احتمالا در آینده بیش از سلبریتی‌ها این نقش از آن بلاگرها و اینفلوئنسرها خواهد بود.

چه کسی ترند را تعریف می‌کند. ترند از کجا میاد

دنیای مد و فشن در پایتخت‌های مد دنیا شکل می‌گیرد. یکی دیگر از عوامل ایجاد یک ترند اتفاقاتی است که در پایتخت‌های مد رخ می‌دهد. چشم خیلی از طرفداران مد به مراکز اصلی شکل گیری مد و فشن یعنی پاریس، میلان، نیویورک و لندن است و آخرین مد را از این مکان‌ها دنبال می‌کنند.

در این مطلب سعی کردیم با جزییات توضیح دهیم تفاوت ترند و مد در چیست؟ هر کدام از این اصطلاحات را تعریف کردیم و تفاوت ها و شباهت هایشان را بررسی کردیم. در نهایت سعی کردیم توضیح دهیم ترند و مد از کجا ناشی می‌شوند. اگر هنوز هم فرق ترند و مد برایتان واضح نیست شاید خواندن مقاله‌ی اصطلاحات طراحی لباس که باید بدانید به شما کمک کند. لطفا نظراتتان را با ما به اشتراک بگذارید.

منابع

https://pediaa.com/difference-between-trend-and-fashion/

https://www.difference.wiki/trend-vs-fashion/

https://womens-fashion.lovetoknow.com/womens-fashion-history/how-do-fashion-trends-start

پرستو / Parastoo

نویسنده و تولید کننده محتوا برای یوتیوب و اینستاگرام / Author

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کیم کارداشیان

کیم و معشوقه هایش

کیم کاداشیان در ابتدا به عنوان استایلیست و دستیار وارد دنیای هالیوود شد و توسر پاریس هیلتون استخدام شد اما به سرعت پس از پخش شدن یک ویدیو جنسی از او، توانست توجه‌ها را به خود جلب کند. در این میان با کمی خوش‌شانسی به او خانواده‌اش، ساخت یک نمایشی به نام keeping up with Kardashians پیشنهاد شد. اکنون او یکی از مشهور ترین و ثروتمندترین زنان جهان با 1.6 میلیارد دلار دارایی است و مالک برندهایی در حوزه پوشاک و لوازم آرایشی نیز می‌باشد. در این مقاله نگاهی به روابط شخصی او انداخته‌ایم.

<<< ادامه
کایلی جنر و جوردین وودز

بزرگترین خیانتکارها

دنیای هالیوود همیشه پر از داستان‌های خیانت بوده. خیانت اعضای خانواده، دوستای صمیمی و یا عشق‌های سابق داستان همیشگی صنعت پرستاره آمریکا است. اما برخی از این خیانت‌ها قلب طرفداران را شکست و احساسات آن‌ها را جریحه دار کرده است. در این مقاله به تعدادی از آن‌ها خواهیم پرداخت.

<<< ادامه

گرانترین عروسی‌های تاریخ

همه ما می‌دانیم عروسی‌ها ارزان نیستند، اما می‌دانید هزینه عروسی برخی افراد مشهور با درامد ناخالص برخی کشورها برابر است؟ چه کسانی در دنیا می‌توانند در دنیا چنین هزینه‌ای پرداخت کنند؟ در این مطلب به معرفی آن‌ها خواهیم پرداخت.

<<< ادامه