سنت های خاص در کریسمس

در روزهای پایانی سال میلادی اعیاد و جشن‌های زیادی برگزار می‌شود. یکی از مهم‌ترین آنها که در اکثر نقاط جهان جشن گرفته می‌شود روز کریسمس در 25 دسامبر است. البته جشن کریسمس در همه جا به یک شکل و در یک روز برگزار نمی‌شود.

جوراب قرمز در شب کریستمس

آداب و رسوم خاص در کشورهای مختلف

مردم هر کشور آداب و رسوم خاصی برای کریسمس دارند. در این شب مردم از دکوراسیون کریسمس برای تزیین خانه خود استفاده می‌کنند. ممکن است بسیاری از این سنت‌ها دیگر به قوت سابق بین مردم رواج نداشته باشند اما دانستنشان خالی از لطف نیست. فرقی ندارد که کریسمس را یک جشن مذهبی در نظر بگیریم یا تنها یک روز برای دور هم جمع شدن به هر حال کریسمس دورانی است که روزهای تاریک و سرد زمستانی را به روزهای شاد و روشن تبدیل می‌کند. پس اجازه بدهید تا کمی درباره این جشن در کشورهای مختلف صحبت کنیم.

رسوم شب کریستمس

کریسمس در فیلیپین

حتما می‌دانید که نور و روشنایی چه نقش مهمی در کریسمس ایفا می‌کند. از تزئینات درخت‌ها تا خیابان‌ها و ویترین مغازه‌ها در کریسمس همه‌جا نورانی است. اما در شهر سن فرناندو در فیلیپین رقابت جدی در شکوه و عظمت هرچه بیشتر فانوس‌ها برقرار است. فستیوال فانوس‌های غول‌پیکر در شنبه قبل از کریسمس برگزار می‌شود و مردم از 11 دهکده، تلاش می‌کنند بزرگترین فانوس‌های ممکن را بسازند. این فانوس‌ها به شکل حلقه‌هایی با قطر زیاد مثلا 6 متر ساخته می‌شوند.

کریسمس در سوئد

زیاد اتفاق می‌افتد که بر اثر وجود یک سنت، سنت‌های دیگری هم شکل می‌گیرند. یکی از این سنت‌های مشهور در سوئد اتفاق می‌افتد. از سال 1966، یک بز 13 متری در مرکز میدان قلعه گاول(Gävle) برای زمان ظهور ساخته شده است. زمان ظهور در واقع زمانی است که به اعتقاد مسیحیان حضرت مسیح ظهور می‌کند. جالب این است که از وقتی بز در میدان قرار داده شده یک سنت دیگر هم در کنار آن شکل گرفته است؛ سوزاندن بز. هر ساله افرادی سعی می‌کنند بز را به آتش بکشند از سال 1966 تا الان بز 29 بار با موفقیت سوزانده شده است که آخرین بار در سال 2016 بود. از اوایل دسامبر که بز گذاشته می‌شود می‌توانید در برنامه زنده‌ای در اینترنت عاقبت بز را دنبال کنید.

کریسمس در سوئد

کریسمس در اتریش

شاید درباره دستیار شرور سنت نیکلاس(بابا نوئل) شنیده باشید. کرامپوس دیوی است که در روزهای قبل از کریسمس در سطح شهر پرسه می‌زند و بچه‌های بد را با خود می‌برد. این روی دیگری از کریسمس است که در بسیاری از کشورها درباره‌اش صحبت نمی‌شود. اما در اتریش به جز افرادی که لباس بابا نوئل می‌پوشند و به بچه‌ها جایزه می‌دهند افرادی هم لباس کرامپوس را به تن می‌کنند و بچه‌ها را می‌ترسانند.

کریسمس در ایسلند

محال است درباره بابا نوئل بدانید اما چیزی از کوتوله‌ها یا دستیارهای او نشنیده باشید. در ایسلند بیش از آنکه بابا نوئل محبوب باشد، 13 ترول شیطون مشهور هستند. این ترول‌های بازیگوش و دردسرساز 13 روز قبل از کریسمس در خیابان‌های ایسلند دیده می‌شوند. آنها برای بچه‌های خوب کادو و برای بچه‌های بد سیب‌زمینی گندیده می‌گذارند. هر کدام اسم خاصی دارند که به نوع شرارتی که می‌کنند بر می‌گردد. مثل در کوبنده، شمع‌دزد و کاسه خراش.

کریسمس در ایسلند

کریسمس در نروژ

یکی از جالب‌ترین و البته عجیب‌ترین سنت‌ها متعلق به نروژ است. در شب کریسمس نباید جارویی بیرون از خانه باشد. قرن‌ها پیش در نروژ زمانیکه مردم به جادوگری و ارواح شرور اعتقاد داشتند فکر می‌کردند در شب کریسمس جادوگران و ارواح شرور به راه میفتند و به دنبال جارو می‌گردند که سوارش شوند. به همین دلیل آنها جاروهای خود را دم دست نمی‌گذاشتند که یک وقت به دست یک جادوگر شرور نیفتد.

کریسمس در کلمبیا

شروع روزهای کریسمس در کلمبیا با روز شمع‌های کوچک(Día de las Velitas) است. در کلمبیا به افتخار مریم باکره و لقاح پاک، مردم شمع‌ها و فانوس‌های کاغذی را در پنجره‌ها، بالکن‌ها و حیاط جلویی خود قرار می‌دهند. این سنت آنقدر بزرگ شده که اکنون کل شهرها در سراسر کشور با شمع و فانوس روشن می‌شوند. برخی از بهترین نمایش‌ها از نور را می‌توانید در Quimbaya پیدا کنید، جایی که محله‌ها برای ساخت چشمگیرترین چیدمان رقابت می‌کنند.

کریسمس در کلمبیا

کریسمس در ونزوئلا

اگر می‌خواستید در روز کریسمس به کلیسا بروید چه وسیله‌ای برای رفتن انتخاب می‌کردید؟ در شهر کاراکاس در ونزوئلا مردم روز قبل از کریسمس اسکیت‌های خود را به پا می‌کنند و به کلیسا می‌روند. این سنت آنقدر مهم است که به خاطرش مسیرهای شهر بسته می‌شوند تا مردم به راحتی تا کلیسا اسکیت‌سواری کنند.

رسومات محبوب در زمان کریسمس

درباره بسیاری از مراسم خاص در کشورهای مختلف صحبت کردیم اما کریسمس یک جشن بسیار عمومی است. امروزه حتی کشورهایی که دین آنها مسیحی نیست مانند ژاپن و چین هم این عید را جشن می‌گیرند. خیلی از رسومات از طریق فیلم‌های هالیوودی به سایر نقاط دنیا راه پیدا کرده است. از بین سنت‌های رایج می‌توان به حضور بابا نوئل اشاره کرد. حتما می‌دانید که بابا نوئل وظیفه‌ی مهم کادو دادن به بچه‌ها در کریسمس را به عهده دارد. اما خوب است بدانید بابانوئل در همه کشورها به یک شکل و نام نیست. در بریتانیا پدر کریسمس، در یونان آگیوس واسیلیس، در مجارستان پدر زمستان، در لهستان و اوکراین سنت نیکلا و در اسپانیا سه پادشاه برای بچه‌های خوب کادو می‌آورند.

تقویم ظهور advent calendar

یک رسم دیگر دادن تقویم ظهور(Advent calendar) به دوستان و بالاخص بچه‌هاست. این تقویم از روز 1 دسامبر تا 25 دسامبر را در بر می‌گیرد. در هر روز از تقویم جای کوچکی برای قرار دادن هدیه وجود دارد. تا قبل از کریسمس هر روز یک هدیه جالب دریافت خواهید کرد. تزیین کردن خانه با درخت کریسمس، جوراب‌های قرمز بالای شومینه و همچنین دیدن فیلم کریسمس هم از سایر رسومات رایج در شب کریسمس است که امروزه در خیلی از خانه‌ها در سراسر دنیا انجام می‌شود.

منابع

پرستو / Parastoo

نویسنده و تولید کننده محتوا برای یوتیوب و اینستاگرام / Author

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تاثیر معماری ایرانی بر فشن و طراحان ایرانی

بناهای تاریخی و فشن ایران

معماری و مد آنقدری به هم نزدیک هستند که تعداد زیادی از معماران طراحی لباس هم انجام داده‌اند. شاید این نگاه و دانش معماران در ایجاد شکل و بافت است که معماری و فشن را به هم مرتبط می‌کند. در فشن ایران هم ایده‌هایی ناشی از معماری زیبای ایرانی وجود داشته است.

<<< ادامه
نقاشی صورت در فرهنگ‌های مختلف

نقاشی صورت، فرهنگی جهانی

نقاشی صورت از دیرباز بخشی از فرهنگ مردمان بومی در کشورهای مختلف بوده است. حتی امروزه می‌توانید این فرهنگ را در فستیوال‌ها و مراسم خاص دنبال کنید. اما دلیل اصلی رنگ کردن صورت چه بوده و چرا تا این اندازه مهم بوده است؟

<<< ادامه

برترین مجلات فشن

استفاده از این دسته از مطبوعات، هنوز هم بخش بزرگی از جهت‌دهی  ترندها به عهده این مجلات است و می‌توانید سایت و شبکه‌های اجتماعی‌شان را دنبال کنید. با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید تا مروری داشته باشیم بر بهترین مجلات مد و فشن.

<<< ادامه