دکوراسیون در کریسمس

.درخت کریسمس: درخت کریسمس شرط ضروری برای این جشن خانوادگی است. نمیتوانید کریسمس را بدون نصب یک درخت1 همیشه سبز همراه با تزیینات، و هدایای زیر آن جشن بگیرید. این درخت اصلی‌ترین نماد کریسمس است.

2.دامن درخت: حتما دیده‌اید که اطراف درخت پارچه یا سبدهایی قرار دارد که فضای درخت را متمایز میکند و کادوها بر روی آن قرار میگیرند. به این آیتم دامن درختی میگویند. از دیگر مزیت‌های این دامن‌ها این است که برگ‌های سوزنی درخت به‌جای زمین بر روی آن میریزند و خانه را کثیف نخواهند کرد.

3.زینت‌آلات: یکی از سرگرم کننده‌ترین قسمت‌های تزیین کریسمس آویزان کردن زیورآلات به درخت است. این زیورآلات متناسب با تم خاصی مانند رنگ قرمز انتخاب میشوند. از عکس‌های خانوادگی نیز به عنوان تزیینات درخت کریسمس استفاده میشود.از انواعآویزهای درخت کریسمس میتوان به توپ‌های شیشه‌ای، شیشه‌های تخم‌مرغی شکل، زیورآلات یخی،  شیشه‌های اشکی شکل و چراغ‌های شیشه‌ای اشاره کرد. همچنین آویزهای دست ساز ، ال ای دی‌ها و لیست آرزوها نیز به سایر تزیینات متداول اضافه می‌شود.

4.تاپر درخت: در بالاترین بخش درخت کریسمس یک شی قرار میگیرد تا ظاهر درخت را تکمیل کند. محبوب‌ترین تاپرها ستاره و فرشته هستند. فرشته نماد فرشته جبرئیل و ستاره نماد بیت الحم، محل تولد مسیح، است.

5.تاج‌های گل: یک بخش ضروری در دکوراسیون کریسمس تاج‌گل است. این دایره‌ها که از گل‌های همیشه سبز ساخته میشوند، با اکلیل تزیین میشوند و به درب‌های داخلی خانه آویزان میشوند.

6.جوراب: آویزان کردن جوراب ساق بلند در جلوی شومینه یک رسم سنتی و قدمت‌دار است. برای هریک از اعضای خانواده یک جوراب آویزان میکنند و داخل آن هدیه‌های کوچکی قرار میدهند.

7. مجسمه بابانوئل:  بابانوئل شخصیت اصلی کریسمس برای بچه‌ها است. او برای بچه‌ها هدایا و اسباب بازی می‌اوردو از مجسمه بابانوئل و گوزن‌های مشهور کریسمس در دکور داخلی کریسمس استفاده میشود.

 8. گلدان پوانستیا: این گل قرمز در زمان کریسمس بسیار محبوب است و به گل کریسمس مشهور است. از آن برای تزیین ورودی خانه استفاده میکنند یا آن را بر روی میز قرار میدهند.

. شمع‌ها: شمع‌ها از دیگر تزیینات محبوب کریسمس هستند. افراد با هر سلیقه‌ای رایحه مورد علاقه خود را انتخاب میکنند تا تعطیلات را با بوی خوش در هوا بگذرانند.

11.فندوق‌شکن: عروسک‌های فندوق‌شکن که به شکل سربازان اسباب بازی هستند نیز در دکور کریسمس استفاده می‌شوند. مردم معتقدند که این عروسک‌ها خوش شانسی میاورند. قدمت این عروسک‌ها به اواخر قرن هفدهم در آلمان برمیگردد. این عروسک‌ها اغلب به عنوان هدیه به سربازان آمریکایی  در جنگ جهانی داده میشد و با گذشت زمان به عنوان تزیینات کریسمس محبوب شد.

دکوراسیون فضای باز در کریسمس

1. بنرهای درب ورودی برای تبریک کریسمس: استفاده از این بنر های رزان قیمت یک روش عالی برای تزیین ورود خانه است. اما باید طوری نصب شوند تا در عین زیبایی، مقاومت کافی هم در برابر باد داشته باشند.

2. گوزن‌های درخشان: برای تزیین محوطه بیرونی خانه‌ها مثل حیاط و قسمت ورودی خانه  در سطح بالاتر از بنر از این گوزن‌های زیبا استفاده میشود. این مجسمه‌هایی که همراه با چراغ‌های ال ای دی هستند از تزیینات متدوال محوطه در کریسمس محسوب میشوند.

. تاج‌گل کاج : از دیگر تزیینات متداول این تاج‌گل‌ها هستند که با چراغ‌های ال ای دی تزیین میشوند. ازین تاج‌گل‌ها ی کاج برای تزیین درب ورودی استفاده میشود.

4. فانوس‌ها:

مسیرهای ورود به خانه به‌وسیله فانوس‌های روشن تزیین میشوند.

5. دیزاین وینتیج: خلق یک صحنه از دکوراسیون‌های قدیمی از دیگر تزیینات فضای باز در کریسمس است. کفش‌های اسکی در این دیزاین پر استفاده هستند. از این کفش‌ها برای تزیین درب ورودی نیز استفاده میشود.

تزیینات کریسمس درکشورهای مختلف

اکراین : درخت کریسمس و تار عنکبوت

در شرق اروپا خصوصا اکراین داستانی نقل میشود که درباره یک بیوه فقیر و فرزندانش است : آنها در یک کلبه‌ای کوچک و فقیرانه زندگی میکردند. در یک روز تابستانی یک میوه درخت کاج روی زمین کلبه افتاد و فرزندان بیوه به امید آنکه میوه درخت کاج رشد کند و تا زمستان تبدیل به یک کاج شود ، آن را کاشتند و از آن مراقبت کردند. درخت به مرور زمان رشد کرد اما با نزدیک شدن کریسمس آن‌ها قادر به پرداخت پولی برای تزیین درخت نبودند. در صبح کریسمس بیوه و فرزندانش وقتی به سراغ درخت رفتند، دیدند درخت پوشیده از تار عنکبوت شده است. درخت را به داخل کلبه آوردند و با باز کردن پنجره‌ها نور خورشید به درخت تابید و تارها تبدیل به طلا و نقره شدند. بیوه و فرزندانش به ثروت بسیاری رسیدند و به شادی زندگی کردند.

برای بیشتر مردم عنکبوت و تار عنکبوت یادآور هالووین است اما اکراینی‌ها از آن برای تزییین درخت کریسمس نیز استفاده میکنند.

مکزیک: شب تربچه‌ها

حکاکی کدوتنبل برای هالووین را حتما دیده‌اید اما شاید حکاکی تربچه‌ها برای شما آشنا نباشد. حکاکی تربچه برای کریسمس یک رسم دیرینه در مکزیک است. هرسال در 23 دسامبر در این کشور بازارهای بزرگی برای کریسمس برپا میشود که در آن منبت‌کاران آثار خود را میفروشند. این تاریخ در سال 1897 به نام شب تربچه‌ها نام‌گذاری شد. کشاورزان با تربچه‌ها مجسمه‌های پیچیده میسازند و حکاکی تربچه‌ها شامل طرح‌های مایاها و نقوش حیات‌وحش محلی است.

همچنین آن‌ها باور دارند که پیدا کردن یک عنکبوت یا تارش در درخت کریسمستان برای شما خوش‌شانسی می‌آورد.

هند: درخت انبه در کریسمس

درخت کریسمس با تزیینات مختلف شناخته شده‌ترین نماد این آیین است اما در کشورهای گرمسیری که درخت کاج و صنوبر به سختی پیدا میشوند، از درختان جایگزین استفاده میشود. در هند خانواده‌های مسیحی کریسمس را با درختان موز و انبه جشن میگیرند و از برگ این درختان برای تزیین خانه‌های خود استفاده میکنند.

یونان : کشتی‌ها تزیین شده

یونان همواره با دریاهای عمیقش و تاریخچه دریانوردی‌اش مشهور بوده است. تزیین شهرها و خانه‌ها با قایق‌های تزیین شده از رسوم یونانی‌ها است که به کاراواکیا مشهور است.

20 Chic Outdoor Christmas Decorations | Family Handyman

Different Christmas Decorations From Around the World (schumachercargo.com)

The 16 Best Outdoor Christmas Decorations – Christmas Outdoor Decorations (popularmechanics.com)

25 Essential Christmas Decorations You Must Own (curatedinterior.com)

Types Of Christmas Ornaments & Holiday Decorations | Ornament Shop

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تاثیر معماری ایرانی بر فشن و طراحان ایرانی

بناهای تاریخی و فشن ایران

معماری و مد آنقدری به هم نزدیک هستند که تعداد زیادی از معماران طراحی لباس هم انجام داده‌اند. شاید این نگاه و دانش معماران در ایجاد شکل و بافت است که معماری و فشن را به هم مرتبط می‌کند. در فشن ایران هم ایده‌هایی ناشی از معماری زیبای ایرانی وجود داشته است.

<<< ادامه
نقاشی صورت در فرهنگ‌های مختلف

نقاشی صورت، فرهنگی جهانی

نقاشی صورت از دیرباز بخشی از فرهنگ مردمان بومی در کشورهای مختلف بوده است. حتی امروزه می‌توانید این فرهنگ را در فستیوال‌ها و مراسم خاص دنبال کنید. اما دلیل اصلی رنگ کردن صورت چه بوده و چرا تا این اندازه مهم بوده است؟

<<< ادامه

برترین مجلات فشن

استفاده از این دسته از مطبوعات، هنوز هم بخش بزرگی از جهت‌دهی  ترندها به عهده این مجلات است و می‌توانید سایت و شبکه‌های اجتماعی‌شان را دنبال کنید. با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید تا مروری داشته باشیم بر بهترین مجلات مد و فشن.

<<< ادامه