بانوی اول هالیوود

وقتی که صحبت از دهه طلایی هالیوود می‌شود اکثر ذهن‌ها به سمت ستاره‌هایی مانند مرلین مونرو، گریس کلی، الیزابت تیلور و آدری هپبورن ستودنی، سوق پیدا می‌کند. اما در این بین کمتر کسی به زیبایی و استایل بی‌نظیر کاترین هپبورن توجه می‌کند.

کاترین هپبورن

کاترین هوتون هپبورن در ١٢ می سال ١٩٠٧ در ایالت کنتیکات آمریکا در یک خانواده پرجمعیت و ثروتمند متولد شد. پدرش جراح و مادرش فعال حقوق زنان بود. او در اولین مصاحبه تلویزیونی‌اش در سال ١٩٧٣ در برنامه دیک کَوِت حاضر شد و به کَوِت گفت: “من خیلی خوش‌شانس بودم که در خانواده‌ای پرجمعیت با پدر و مادری فوق‌العاده بزرگ شده‌ام و دوران کودکی خوبی هم داشته‌ام. مادر من همیشه خیلی خوشحال بود که من کاری برای انجام دادن دارم بجای اینکه اولویت اولم فقط ازدواج باشد. مادر من یک فمنیست واقعی بود و همیشه از زن‌ها حمایت می‌کرد و فعال حقوق آن‌ها بود .”

کاترین و دیک کوت در برنامه تلویزیونی دیک کوت
کاترین و دیک کوت در برنامه تلویزیونی دیک کوت

کاترین در دوران دانشجویی به بازیگری علاقه‌مند شد و شهرت و موفقیتش در تئاتر باعث شد توجه کارگردانان هالیوود به سمتش جلب شود. اینگونه دوران طلائی و حرفه‌ای کاترین هپبورن در سینما، تلویزیون و تئاتر آغاز شد. کاترین بیش از ۶٠ سال در هالیوود فعالیت کرد و به بانوی اول هالیوود معروف بود. ثمره نقش آفرینی‌های فوق‌العاده او چهار جایزه اسکار و دوازده بار نامزدی اسکار بود. اگرچه، جایزه اصلا برای او اهمیتی نداشت!

در دورانی که جامعه هالیوود بسیار کنترل‌گر بود کاترین همیشه همه چیز را تحت کنترل خودش داشت. او کاراکترهایی را که انتخاب می‌کرد که با شخصیت اصلی اش یکسان بود؛ قوی، مستقل، پرانرژی و جسور. کاترین هپبورن همیشه همانطوری که می‌خواست ظاهر می‌شد و جلوتر از زمانه خودش بود.

استایل کاترین هپبورن

زمانی که زنان هالیوود غرق در تجملات و زیورآلات بودند، کاترین با استایل خاص، مدرن و تام بوی خودش که شامل شلوارهایی با دمپای گشاد، پیراهن‌هایی با یقه مردانه، بلوزهای یقه اسکی و کت بود، الگو پوشش را شکست. کاترین با جسارت تمام در دوره‌ای خیلی راحت و مدرن لباس می‌پوشید که پوشیدن شلوار برای خانم ها خیلی غیر معمول به حساب می‌آمد. هنگامی که از او می‌پرسیدند چرا کت و شلوار می‌پوشد. می‌گفت:” من دوست دارم سریع حرکت کنم و پوشیدن کفش پاشنه بلند واقعا طاقت‌فرسا است. پوشیدن کفش تخت با دامن اصلا جذاب نیست پس با این اوصاف من شلوار را انتخاب کردم، من همیشه لباس‌های خاص خودم را می‌پوشم تا از دردسر تصمیم‌گیری برای اینکه چی بپوشم نجات پیدا کنم .”

کاترین اصلا طرفدار کلیشه‌های جنیسیتی و انتظارات سنتی از زنان نبود. او می‌گفت درواقع زن و مرد اصلا شبیه بهم نیستند اما زن‌هایی مثل من هستند که مثل مردها زندگی می‌کنند و لباس مردانه می‌پوشند و هرموقع که می‌شنوم یک مرد می‌گوید ترجیح می‌دهد خانم‌ها دامن بپوشند سریعا به او می‌گویم خب امتحانش کن! یک دامن بپوش و امتحانش کن !

ادیث هد طراح لباس مشهور در مورد کاترین اینگونه میگوید: “او یک حرفه‌ای به تمام معنا بود و دقیقا می‌دانست چه چیزی برایش مناسب است؛ از فیلم و فیلم‌نامه تا لباس و آرایش و حتی شیوه زندگی‌اش. او همیشه بهترین انتخاب‌ها را داشت .”

کاترین زمانی که جلوی دوربین و روی صحنه نبود از لباس‌های ساده، جواهرات مینیمال و آرایش کم و اکثرا رژ قرمز جذاب که در بیشتر عکس‌هایش مشخص است، استفاده می‌کرد و بی‌اندازه می‌درخشید.

استایل تام بوی کاترین هپبورن

کاترین هپبورن: “می‌دونید چیه؟ من شانه‌های خیلی بزرگی دارم و دست‌های خیلی بلندی دارم مثل یک گوریل، پس من یک مدل لباس برای خودم انتخاب کردم که راحت باشد، درواقع لباس‌های گشاد و خیلی بزرگ. در خیابان‌های آمریکا هرکس مرا می‌بیند با قیافه متعجب نگاه می‌کند و فکر می‌کند من عجیب و غریب هستم.”

از نظر او لباس‌های شَنل بسیار زیبا بودند اما حلقه آستین پیراهن‌های شنل بنظرش خیلی کوچک و تنگ بودند و کاترین نمی‌توانست از آن‌ها استفاده کند. کاترین اکثر لباس‌هایش را به خیاط‌های ماهر مردانه‌دوز سفارش می‌داد. نکته خیلی جالب درمورد کاترین هپبورن این است که اون خیلی کم لباس‌های نو و جدید می‌خرید و می‌گفت چند فروشگاه خوب دست‌دوم در کنتیکات هست که لباس‌های فوق‌العاده با کیفیت و ارزانی دارد. می‌توانم اکثر لباس‌هایی که سبک من هستند را آنجا پیدا کنم و اغلب از آن‌ها خرید میکنم.

کاترین هپبورن

استایل کاترین هپبورن ساده، مدرن و جسورانه بود و در تمام دوران زندگی حرفه‌ای و شخصی‌اش نه تنها به زنان بلکه به مردها هم یادآوری می‌کرد که هرموقع هر لباسی که می‌خواهند را با اعتماد به نفس بپوشند و بدرخشند. تاثیر استایل او به اندازه‌ای چشمگیر و مهم بود که در سال ١٩٨۵ در مراسم CFDA (انجمن طراحان لباس آمریکا) جایزه یک عمر دستاورد بخاطر استایل شخصی قدرتمند و الهام بخشیدن به طراحان لباس، به کاترین هپبورن افسانه‌ای اهدا شد.

کاترین هپبورن و کالوین کلاین طراح لباس مشهور در مراسم cfda در سال ١٩٨۵
کاترین هپبورن و کالوین کلاین طراح لباس مشهور در مراسم cfda در سال ١٩٨۵

کاترین هپبورن حتی امروز هم نماد اقتدار و جسارت است. بدون شک لقب بانوی اول هالیوود بی‌اندازه برازنده اوست .

منابع

__ءصM_ @https://www.ripostemagazine.com/katharine-hepburn

١٩٨۶https://www.nytimes.com/ / ٠١ / /magazine/fashion-hepburn-١٩

style.html

٢٠١٢https://www.thecut.com/ / /katharine-hepburn-look-book.html٠٨

https://www.smithsonianmag.com/smithsonian-institution/how-١٨٠٩۵۵٢٢٨katharine-hepburn-became-fashion-icon- /__

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

گرانترین عروسی‌های تاریخ

همه ما می‌دانیم عروسی‌ها ارزان نیستند، اما می‌دانید هزینه عروسی برخی افراد مشهور با درامد ناخالص برخی کشورها برابر است؟ چه کسانی در دنیا می‌توانند در دنیا چنین هزینه‌ای پرداخت کنند؟ در این مطلب به معرفی آن‌ها خواهیم پرداخت.

<<< ادامه

آریانا گرانده در عشقی جدید

زوج‌های هالیوود همیشه حاشیه دارند. حتی اگر این زوج، آریانا و دالتونی باشند. آن‌ها که به دور از فضای مجازی در یک رابطه خصوصی داشتند، خبر طلاقشان مانند بمب صدا کرد. صبر کنید، سوپرایز تمام نشده…

<<< ادامه

پیش‌نمایش باربی

فیلم باربی به کارگردانی گرتا گرویگ پس از مدت‌ها انتظار، شب گذشته در لس‌آنجلس به نمایش درامد و بینندگان را تحت تاثیر قرار داد. در این مطلب به بررسی حواشی این پیش نمایش فیلم خواهیم پرداخت.

<<< ادامه