تکنولوژی و فشن

مدتی است بحث واقعیت مجازی و بلاک چین در صنعت مد بر سر زبان‌ها افتاده است. برندهای مختلف از این فن‌آوری‌ها برای ایجاد تجربه‌ای متفاوت برای مخاطبانشان استفاده می‌کنند. اما جالب است بدانید استفاده از تکنولوژی اتفاق جدیدی در صنعت مد نیست.

تکنولوژی و نیای مد

برای ساخت تمام پارچه‌هایی با تکنولوژی بالا مثل پارچه‌های ضد آب یا گورتکس از تکنولوژی کمک گرفته شده است. حتی در ران‌وی‌ها از تکنولوژی استفاده شده تا مفهومی به زیبایی منتقل شود. مانند اجرای پایانی شلوم هارلو در نمایش مد بهار تابستان 1999 الکساندر مک کویین.

تاثیر تکنولوژی در رانوی‌ها

از تکنولوژی برای ساخت یک لباس کامل هم استفاده شده است. لباس‌هایی که با پرینت سه بعدی ساخته می‌شوند چند سالی است که به ران‌وی‌ها راه پیدا کرده‌اند. آیریس ون هرپن یکی از کسانی است که لباس اوت کوتور خود را با مد پایدار و توسط پرینت سه بعدی ایجاد می‌کند.

پرینت سه بعدی و تولید لباس

این روزها بحث واقعیت افزوده هم داغ است. مثلا می‌توانید لباس‌های برندهای مختلف مشهور مانند مارک جیکوبز، شنل، گوچی و فندی را در لنز اسنپ چت امتحان کنید.

AR و مد. لباس های واقعیت افزوده

از همه اینها که بگذریم نمی‌شود از تاثیر متاورس و NFTها بر صنعت مد چشم‌پوشی کرد. برندهای زیادی مانند بالنسیاگا و گوچی لباس‌هایی طراحی کرده‌اند که تنها در دنیای مجازی یا برای بازی‌ها قابل استفاده هستند.

لباس های NFT

انگار صنعت مد با استفاده از تکنولوژی، هم سعی دارد پایداری بیشتری داشته باشد و هم با کاهش مصرف و درک خواسته‌ی مخاطبان جوان بازار مناسبی برای خود پیدا کند.

متاورس در دنیای مد

پرستو / Parastoo

نویسنده و تولید کننده محتوا برای یوتیوب و اینستاگرام / Author

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آینده فشن: نقش تکنولوژی و هوش مصنوعی در تغییر دنیای مد و لباس

همواره صنعت مد همگام با صنایع دیگر و حتی جلوتر از آن‌ها، از فناوری‌های جدید استقبال می‌کند، پیشرفت‌هایی که می‌تواند به  این صنعت در ایجاد طرح‌های خلاقانه و هیجان‌انگیز کمک کند. با ظهور هوش مصنوعی (AI) و سایر فناوری های پیشرفته، امکانات پیش رو برای دنیای مد بی پایان به نظر می رسد؛ از نمایش های […]

<<< ادامه
طراحان لباسی که از معماری الهام گرفته اند

طراحی با الهام از معماری

طراحان لباس مشهور زیادی از معماری شاخص برای طراحی لباس الهام گرفته‌اند. ریزبینی و جذابیت کار آنها بسیار قابل توجه است. در این مطلب برخی از این طرح‌ها را معرفی کرده‌ایم.

<<< ادامه
تاریخ پوشاک ایران در دوران قاجار و پهلوی

تاریخ پوشاک ایران معاصر، از دریچه عکاسی

با توجه به فرهنگ، اقتصاد و سیاست پوشاک مردمان ایران در دوران‌های مختلف تغییر زیادی کرده است. در این مقاله نگاهی به تاریخ پوشاک ایران معاصر کرده‌ایم.

<<< ادامه