لباس اسپایدرمن درگذر زمان

Spiderman 1_3 

اولین مرد عنکبوتی در سال 2002 با بازی توبی مگوایر درنقش پیتر پارکر ساخته شد. مدت کوتاهی پس از اینکه پیتر قدرت‌های خودرا به‌دست آورد، یک لباس مانند لباس کشتی پوشید تا بتواند پول خرید یک ماشین برای تحت تاثیر قرار دادن مری جین را بدست آورد. این لباس قرمز و آبی که روی آن طرح عنکبوت نقش بسته بود، با دست‌کش‌های قرمز سفید و کلاه و ماسک قرمز همراه بود.

 در این سری فیلم پارکر نه با تونی استارک دوست بود و نه خود او دانشمند بود، بنابراین لباس طراحی ساده‌ای داشت. 
لباس مردعنکبوتی از یک پارچه کشسان ساخته شده بود که به‌سادگی قابل تشخیص بود، زیرا در هر فیلم پاره شدن آن را دیده‌ایم و از کمر به بالا خطوطی الهام گرفته از تارعنکبوت روی لباس نقش بسته بود تا هرچه بیشتر تداعی‌گر عنکبوت باشد. ماسک همراه لباسش از لنزهای آینه‌ای دو طرفه با حاشیه مشکی تشکیل شده بود. این لباس عاری از هرگونه تجهیزاتی با تکنولوژی بالا بود و با توجه به اینکه دست‌های پارکر را می‌پوشاند، می‌توان نتیجه‌گیری کرد که او سوراخ‌هایی برای شلیک تار اضافه کرده است. شباهت‌های بسیاری بین لباس اسپایدرمن در فیلم و کمیک‌ها وجود دارد.  طراحی اختصاصی این لباس برای فیلم توسط جیمز آچسون انجام شد. 

 این لباس در قسمت‌ دوم این فیلم که در سال 2004 اکران شد نیز تکرار شد اما تفاوت‌های با لباس قسمت اول داشت. در نگاه اول شاید نتوانید آن‌هارا تشخیص دهید اما اگر بیشتر دقت کنید متوجه می‌شوید که در قسمت دوم نماد عنکبوت روی سینه کاراکتر بزرگ‌تر و نوار مشکی اطراف چشم‌ها نیز پررنگ‌تر شده است. 

سمت آخر این سری فیلم‌ها در سال 2007 اکران شد. در این فیلم از همزاد پیتر پارکر رونمایی شد. زمانی که پارکر با این همزیست تماس پیدا می‌کرد، به شخصیتی شرور تبدیل می‌شد و رنگ لباس او به مشکی تغییر می‌کرد. این لباس طراحی شبیه لباس اصلی داشت و المان تارها و عنکبوت بر روی آن به چشم می‌خورد.

Amazing spiderman 

پس از گذشت پنج سال قسمت جدیدی از اسپایدرمن در سال2012 اکران شد و این‌بار بازی اندرو گارفیلد. در این سری فیلم پیتر پارکر یک دانشمند مشتاق است که پرتاب کننده تار راه به صورت مکانیکی ساخته و بر روی مچ نصب کرده است. در این لباس با برش‌هایی که روی دست و شانه خورده بخش‌های آبی بیشتری به چشم می‌خورد و تارهای برجسته نقره‌ای جای خودشان را به تارهای ساده مشکی دادند و نماد عنکبوت کوچکتری نسبت به لباس سری قبل در جلوی لباس وجود دارد. فرسودگی و پارگی‌هایی که این لباس تحمل می‌کند نشان‌دهنده دوخت خانگی آن است. ماسک او از عدسی‌هایی تشکیل شده بود که یک طرف آن‌ها زرد است و یک نشان عنکبوت بزرگ به رنگ قرمز درپشت لباس وجود دارد.  به این لباس در پشت یک کمربند قرمز اضافه شده بود که با حرکت به سمت جلوی لباس بهخط تبدیل  می‌شوند و با فرم منحنی روی ران‌ها حرکت می‌کنند. شوترهای مکانیکی او با ال ای دی‌های قرمز رنگی همراه بودند و کف دست‌ها از رنگ آبی استفاده شده بود در حالی که روی آن قرمز رنگ بود. این لباس، مانند یک اسپندکس بدن عمل می‌کرد، مانند لباس یک آکروبات باز، و به او قابلیت چابکی بیشتری می‎داد.این لباس به نسخه کمیک آن بسیار نزدیک‌تر است. در قسمت دوم این فیلم رنگ لنز چسم‌ها به سفید تغییر یافت. 

 Spider man : home coming 

ین فیلم سومین ظهور مرد عنکبوتی با بازی تام هالند بود. دراین فیلم شاهد ظهور کاپیتان امریکا و ایرون من هم بودیم. لباس اسپایدرمن در این فیلم با تکنولوژی‌های بسیار پیشرفته‌ای همراه است که پیترپارکر نمی‌داند چگونه از تمام آن‌ها استفاده کند. این تکنولوژی‌ها باعث شد تا به او لقب آیرون من جونیور را  بدهند. تارهای روی این لباس پرداخت کمتری دارند. فرم چشم‌ها تغییر یافته و درحالی‌که کوچکتر شده، جسورتر نیز به‌نظر میاید. نماد عنکبوت فرمی مدرن‌تر به خود گرفته است و از خطوط مشکی زاویه بیش از پیش استفاده شده است. 

Iron Spider Suit (Spider-Man: Homecoming, 2017) 

بار دیگر تام هالند در این فیلم به عنوان پیتر پارکر نفش‌آفرینی کرد اما در لباسی بسیار پیشرفته‌تر. لباس همچنان کلیشه‌های اصلی خودش را که شامل رنگ قرمز و آبی، طرح تار عنکبوت و لنزهای چشم است را حفظ کرده است اما اضافه شدن رنگ طلایی به آن جلوه‌ای بسیار چشم‌گیرتر داده است. ظاهر فلزی آن که به دلیل ساخت آن با تیتانیوم است و اضافه شدن چنگک‌های عنکبوتی شکل به آن، مرد عنکبوتی را شکست ناپذیر جلوه می‌دهد. 

spiderman far from home 

در سال 2019 با اکران spiderman far from home  کلیشه‌های سنتی لباس درهم شکسته می‌شود و رنگ آبی از لباس پیتر پارکر حذف می‌شود و رنگ مشکی جایگزین آن می‌شود. این لباس لقب استثنایی‌ترین لباس پیتر پارکر را دریافت کرده است. 

منابع 

The Evolution of Spider-Man’s Movie Suits – The Real Stan Lee 

Spider-Man Movie Suits Ranked, From Maguire to Holland (collider.com) 

Every Spider-Man Movie Suit, Ranked (Including No Way Home) (screenrant.com) 

Spider-Man Uniform (Raimi Films) | Spider-Man Films Wiki | Fandom 

Spider-Man Suit (Earth-120703) | Marvel Movies | Fandom 

 

One thought on “لباس اسپایدرمن درگذر زمان”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آینده فشن: نقش تکنولوژی و هوش مصنوعی در تغییر دنیای مد و لباس

همواره صنعت مد همگام با صنایع دیگر و حتی جلوتر از آن‌ها، از فناوری‌های جدید استقبال می‌کند، پیشرفت‌هایی که می‌تواند به  این صنعت در ایجاد طرح‌های خلاقانه و هیجان‌انگیز کمک کند. با ظهور هوش مصنوعی (AI) و سایر فناوری های پیشرفته، امکانات پیش رو برای دنیای مد بی پایان به نظر می رسد؛ از نمایش های […]

<<< ادامه
طراحان لباسی که از معماری الهام گرفته اند

طراحی با الهام از معماری

طراحان لباس مشهور زیادی از معماری شاخص برای طراحی لباس الهام گرفته‌اند. ریزبینی و جذابیت کار آنها بسیار قابل توجه است. در این مطلب برخی از این طرح‌ها را معرفی کرده‌ایم.

<<< ادامه
تاریخ پوشاک ایران در دوران قاجار و پهلوی

تاریخ پوشاک ایران معاصر، از دریچه عکاسی

با توجه به فرهنگ، اقتصاد و سیاست پوشاک مردمان ایران در دوران‌های مختلف تغییر زیادی کرده است. در این مقاله نگاهی به تاریخ پوشاک ایران معاصر کرده‌ایم.

<<< ادامه