چیدمان خانه به سبک بوهو

مقدمه

آغاز سبک بوهو، ایجاد تفاوت

المان‌های چیدمان بوهو، آزادی و آرامش

اکسسوری سبک بوهو، شخصی و عمیق

ترفندهای سبک بوهو، کاربردی و راحت

منابع

در سال‌های اخیر استایل بوهمین یا بوهو طرفداران زیادی پیدا کرده است. با شنیدن کلمه بوهو ممکن است به یاد دکورهای شلوغ و رنگین بیفتید اما این تمام ماجرا نیست. برای داشتن یک راهنمای عالی برای دکوراسیون بوهو به دانستن چیزهایی بیش از این نیاز دارید.

چیدمان خانه به سبک بوهو و مدرن

آغاز سبک بوهو، ایجاد تفاوت

قبل از اینکه به سراغ چیدن وسایل خانه‌تان بروید بد نیست بدانید استایل بوهمیان یک ترند چند ساله نیست. بوهو در قرن 19 و در اروپا شکل گرفت. نام بوهو از افراد بوهمی الهام گرفته شده بود که در واقع عشایر و مهاجرانی بودند که مدام سفر می‌کردند. آنها از سراسر دنیا برای لباس پوشیدن و سبک زندگی خود الهام می‌گرفتند و مهم‌تر از آن خودشان را در چهارچوب‌های آن زمان زندانی نمی‌کردند.

چیدمان بوهو سبکی آزاد و هنرمندانه است. پس اگر عاشق سفر و دیدن مناظر جدید هستید، دوست ندارید صرفا کار بقیه را تقلید کنید و برای هنر ارزش زیادی قائل هستید سبک بوهو می‌تواند روح تازه‌ای به خانه شما بدهد. می‌توانید حسابی خلاقیت به خرج دهید و خود واقعیتان را به نمایش بگذارید.

المان‌های زیادی در چیدمان به سبک بوهو مورد استفاده قرار می‌گیرند البته لزومی ندارد عین به عین تمام عناصر را کنار هم بگذارید شما می‌توانید سبک‌های مختلف را با هم ترکیب کنید و چیز جدیدی بسازید.

المان‌های چیدمان بوهو، آزادی و آرامش

در ابتدا باید قوانین سفت و سخت را کنار بگذارید و به این فکر کنید که کل چیدمان خانه برای لذت و آرامش شما است و همین موضوع بوهو را دوست داشتنی می‌کند. در سبک بوهو رنگ و بافت اهمیت زیادی دارد. از طبیعت گرفته تا مذهب و فرهنگ‌های مختلف، همگی می‌توانند منابع الهام شما برای چیدمان به سبک بوهو باشند. بنابراین دستورالعملی مشخصی وجود ندارد که با دنبال کردن آن به یک چیدمان بی‌نقص برسید. اما الگوهای رایجی وجود دارند که دانستنشان بهتان کمک می‌کند.

المان های چیدمان خانه به سبک بوهمین
  • رنگ

پالت‌های رنگی بی‌شماری هستند که در این سبک از دکوراسیون مورد استفاده قرار می‌گیرند اما بیشتر آنها رنگ‌های اشباع، پر رنگ و غیر منتظره‌ای هستند که با یک رنگ خنثی به عنوان پایه ترکیب می‌شوند. چند پالت رنگی رایج برای دکوراسیون بوهو اینها هستند.

رنگ‌های خنثی با کنتراست بالا: برای آنکه ظاهر خانه خیلی شلوغ نباشد و کمی مدرن و مرتب به نظر برسد می‌توانید پایه و اساس رنگ را خنثی در نظر بگیرید. از رنگ‌های جسورانه‌تر و پر رنگ‌تر در اکسسوری‌ها و چیدمان لایه‌های بعدی استفاده کنید.

رنگ‌های زمین: طبیعت الهام‌بخش را فراموش نکنید. رنگ‌های خاکی که یادآور فضای روستاها هستند را به عنوان رنگ خنثی در نظر بگیرید حالا رنگ‌های تند و جذاب را به آن اضافه کنید. می‌توانید فضا را با گیاهان تزیین کنید. حتی ممکن است دلتان بخواهد در این کار زیاده‌روی کنید و یک فضای ماکسیمال ایجاد کنید. در هر حال دستتان کاملا باز است.

رنگ‌های ملایم یا پاستلی: فکر نکنید اگر سبک بوهو را انتخاب کردید نمی‌توانید ترندها را دنبال کنید یا ظاهری مدرن ایجاد کنید. یک پالت رنگی از صورتی، آبی و خنثی به هر فضایی حال و هوای مد روز می‌دهد. به علاوه این طرح رنگ به زیبایی با چوب‌هایی با رنگ روشن‌تر و بافت‌های طبیعی برای ظاهری با حس و حال شن‌های داغ ساحل و آب دریا هماهنگ می‌شود. از ترکیب رنگ صورتی و سبز هم برای ایجاد حس و حال گرمسیری استفاده می‌شود. اگر از رنگ‌های ملایم استفاده می‌کنید برای تعادل بیشتر وسایل دکوری طلایی و پر زرق و برق انتخاب خوبی خواهند بود.

استفاده از رنگ‌های پاستلی و روشن در چیدمان خانه به سبک بوهو

رنگ‌های تند: سلیقه شما تعیین کننده تمام جزئیات است. دوست دارید جسارت بیشتری به خرج دهید و از غالب رنگ‌های مدرن و عالی خارج شوید؟ بسیار خب. استایل بوهو این امکان را برای شما فراهم می‌کند. بنفش آمیتیستی، نارنجی کلمانتین، سبز آووکادو یا آبی لاجوردی را برای دیوارهای خود انتخاب کنید و رنگ‌های بیشتری را در انتخاب‌های دکوراسیون خود اضافه کنید. برای ترکیب رنگ‌ها و طرح‌های مختلف در سبک بوهو کلمه زیاده‌روی معنا ندارد پس راحت باشید.

اگر به چیدمان‌های خاص علاقه دارید می‌توانید از چیزهای بیشتری برای چیدمان خانه خود کمک بگیرید تا به خواسته خود برسید. فنگ‌شویی در دکوراسیون منزل هم از مواری است که به چیدمان بهتر کمک می‌کند.

  • بافت

سبک بوهو هول هنر، موسیقی، ادبیات و طبیعت می‌گردد. مشخص است که هنر انتها ندارد و هرچیزی در آن ممکن است. پس در سبک بوهو هم دستتان باز است. بافت‌های زبر و خشن را با بافت‌های نرم ترکیب کنید و خیالتان راحت باشد که مشکلی پیش نمی‌آید. وسایل چوبی در کنار مجسمه یا کارهای دستی دیگر می‌توانند فضایی امن ایجاد کنند.

چه بافتی در چیدمان خانه به سبک بوهو مناسب است
  • جنس

مانند سایر المان‌ها در سبک بوهو در انتخاب جنس هم می‌توانید از مواد متفاوت استفاده کنید. چوب معمولا انتخاب خوبی محسوب می‌شود. فضا را گرم و صمیمی می‌کند و با بسیاری از الگوهای بوهو هماهنگ می‌شود. اما وسایل تزیینی فلزی می‌تواند فضا را از یکنواختی خارج کند پس در اینجا هم سعی کنید جنس‌های مختلف را با هم ترکیب کنید.

  • نور پردازی

تلاش سبک بوهو ایجاد یک فضای آرامش‌بخش و کاملا شخصی است. بهتر است از لوسترهای بزرگ و پر از کریستال دوری کنید و به جای آن لوسترهای کوچک و ساده چوبی یا فلزی را انتخاب کنید.

اکسسوری سبک بوهو، شخصی و عمیق

بسیاری از تزیینات و اکسسوری‌هایی که در چیدمان خانه به سبک بوهو مورد استفاده قرار می‌گیرند تنها به این دلیل آنجا هستند که یادآور دوستان، باورها و یا خاطرات هستند. به همین دلیل وسایل دست‌ساز می‌توانند تزیینات ایده‌آلی برای خانه شما باشند.

اکسسوری‌های مناسب برای چیدمان به سبک بوهو / بوهمین کدام است؟

مکرومه، کوسن‌های رنگی، بشقاب‌های نقاشی شده، تابلوهای هنری و یا هر سوغاتی که در سفری خریدید می‌توانند زینت‌بخش خانه شما باشند. می‌توانید سبک بوهو را با سبک‌های دیگر مثلا وینتج ترکیب کنید. در این صورت جالب است اگر وسایل تزیینی شما یا برخی از وسایل اصلی قدیمی باشند یا دستکم ظاهری قدیمی داشته باشند. در سبک بوهو تا می‌توانید فضا را شخصی و راحت کنید.

ترفندهای سبک بوهو، کاربردی و راحت

  1. فضایی لایه لایه ایجاد کنید.

استفاده از بافت‌های متنوع یک روش خوب برای ساخت سبک بوهو است. می‌توانید روی مبل خود چندین کوسن رنگی با طرح‌ها و یا بافت‌های متنوع داشته باشید. یا از لوازم تزیینی مثل روانداز یا مکرومه استفاده کنید.

2. صندلی‌های کوتاه استفاده کنید.

فلسفه سبک بوهو درباره حس راحتی است. یک روش خوب برای ایجاد این حس استفاده از صندلی‌های کوتاه و یا کوسن‌های مراکشی برای نشستن روی زمین است.

کوسن‌های مراکشی در چیمان خانه به سبک بوهو

3. از رنگ مشکی کمتر استفاده کنید.

برای اینکه بتوانید فضای خانه را به سمت طبیعت و سبک بوهو ببرید بهترین راه این است که از رنگ‌های روشن استفاده کنید. پس برای چیدمان خانه به سبک بوهو دور مبلمان مشکی یا وسایل بزرگ دیگر با این رنگ را خط بکشید.

4. از گیاهان استفاده کنید.

کمتر تصویری از یک دکوراسیون به سبک بوهمیان می‌بینید که در آن از گیاه استفاده نشده باشد. گیاهان می‌توانند روح‌بخش باشند و این خواسته طرفداران سبک بوهو است. اگر بار اولتان است که از یک گیاه نگه‌داری می‌کنید سعی کنید گیاهی را انتخاب کنید که نگه‌داری از آن سخت نباشد. گیاهانی که آویزان می‌شوند هم انتخاب جالبی برای فضاهای خالی‌تر هستند.

5. فرش‌های لایه لایه را امتحان کنید.

شاید برای مایی که به فرش‌ها علاقه زیادی داریم یک روش عالی استفاده از فرش‌ها با طرح‌ها و نقش‌های جادویی است. فرش می‌تواند یک اتاق معمولی را به قلعه‌ای شاهانه تبدیل کند. در سبک بوهو می‌توانید چند قدمی هم بیشتر بردارید و از چند فرش در کنار هم و حتی به شکل لایه لایه استفاده کنید.

فرش ایرانی یا ترکی در سبک بوهو

6. چیزهایی که دوست دارید را جلو چشم بگذارید.

اگر قرار است بوهو سبکی برای شخصی‌سازی یک فضا باشد راهی بهتر از این پیدا نخواهید کرد. هر وسیله‌ای که برایتان دوست داشتنی است یا داستانی در دل خود دارد بهترین اکسسوری برای چیدمان به سبک بوهو است.

در نهایت تمام این روش‌ها و برنامه‌ریزی‌ها برای این است که شما بتوانید به خانه دلخواهتان برسید پس یادتان نرود کاری کنید که بیشتر دوست دارید و خوشحالتان می‌کند.

منابع

https://vevano.com/resource-center/home-interior-styles-bohemian-design/

https://poshpennies.com/boho-decor-tips/#2_LOW-LEVEL_SEATING

پرستو / Parastoo

نویسنده و تولید کننده محتوا برای یوتیوب و اینستاگرام / Author

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آینده فشن: نقش تکنولوژی و هوش مصنوعی در تغییر دنیای مد و لباس

همواره صنعت مد همگام با صنایع دیگر و حتی جلوتر از آن‌ها، از فناوری‌های جدید استقبال می‌کند، پیشرفت‌هایی که می‌تواند به  این صنعت در ایجاد طرح‌های خلاقانه و هیجان‌انگیز کمک کند. با ظهور هوش مصنوعی (AI) و سایر فناوری های پیشرفته، امکانات پیش رو برای دنیای مد بی پایان به نظر می رسد؛ از نمایش های […]

<<< ادامه
طراحان لباسی که از معماری الهام گرفته اند

طراحی با الهام از معماری

طراحان لباس مشهور زیادی از معماری شاخص برای طراحی لباس الهام گرفته‌اند. ریزبینی و جذابیت کار آنها بسیار قابل توجه است. در این مطلب برخی از این طرح‌ها را معرفی کرده‌ایم.

<<< ادامه
تاریخ پوشاک ایران در دوران قاجار و پهلوی

تاریخ پوشاک ایران معاصر، از دریچه عکاسی

با توجه به فرهنگ، اقتصاد و سیاست پوشاک مردمان ایران در دوران‌های مختلف تغییر زیادی کرده است. در این مقاله نگاهی به تاریخ پوشاک ایران معاصر کرده‌ایم.

<<< ادامه