زندگی‌نامه جان گالیانو

جان گالیانو

مقدمه

جان گالیانو،  طراح لباس مشهور که در سابقه کاری خود طراحی برای برند ژیوانشی و دیور را دارد، یکی از پنج فرد اثرگذار بریتانیا و همچنین از جنجالی‌ترین طراحان لباس است. برای آشنایی بیشتر با این طراح افسانه‌ای با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید.

جان گالیانو

تولد وتحصیلات

جان چارلز گالیانو در 28 نوامبر 1960 در جبل الطارق بدنیا آمد. پدر او اهل جبل الطارق و مادرش هم یک اسپانیایی تبار بود. خانواده گالیانو هنگامی که او 6 سال داشت، برای پیدا کردن موقعیت شغلی بهتر، به لندن مهاجرت کردند.

خانواده او کاتولیک‌های بسیار مذهبی بودند و او را به یک مدرسه کاتولیک فرستادند. مادر گالیانو یکشنبه‌ها لباس‌های زیبا و مرتبی به او می‌پوشاند و توجه کردن به لباس‌ها را در جان نهادینه کرد، به همین دلیل رفته رفته علاقه به مد و لباس در او ایجاد شد. او نتوانست در مدرسه مذهبی بماند و در 16 سالگی مدرسه را رها کرد تا برای تحصیل در رشته طراحی پارچه به کالج شرق لندن بپیوندد، هنری که بعدها در طراحی‌های او بسیار به کمکش آمد. او در سال 1980 وارد مدرسه هنر سنت مارتین شد و به تحصیل در رشته طراحی لباس پرداخت. او در حین تحصیل علاقه زیادی به لباس‌های تاریخی پیدا کرد و اثر این توجه او تا امروز هم روی طراحی‌های او آشکار است.

جان گالیانو

فارغ التحصیلی از دانشگاه و شروع فعالیت حرفه‌ای

گالیانو در سال 1984 از دانشگاه فارغ التحصیل شد و کالکشن نهایی خود را با ایده از انقلاب فرانسه و با نام

Les incroyables طراحی کرد که مورد توجه افراد بسیاری قرار گرفت و سرانجام توسط بوتیک براون، خریداری شد و به فروش رسید.

جان گالیانو

او بعد از فارغ التحصیلی با نام خودش و به صورت مستقل به فعالیت پرداخت و کالکشن‌هایی را با الهام از لباس‌های تاریخی طراحی می‌کرد، او چندی بعد در سال 1987جایزه طراح برتر انگلیسی سال را از آن خود کرد.

هر چند که طراحی‌های او خاص و منحصر به فرد بود، اما به علت عدم استقبال مردم از لباس‌هایی که نمی‌توانستند به صورت روزمره استفاده کنند موجب شد تا جان گالیانو جوان دو بار با فاصله کم ورشکست شود. او در شرق لندن در یک انبار مهمات استودیی‌ای اجاره کرده بود اما نتوانست از پس هزینه‌های آن برآید و زندگی هنری خود را تمام شده می‌پنداشت تا اینکه ادیتور شعبه آمریکا مجله ووگ، ان وینتور و مدیر هنری مجله، آندره لئون تالی، از او حمایت و گالیانو را به سرمایه گذاری به نام سائو اسلامبرجر معرفی کردند. سائو به جان اجازه داد تا در خانه او فشن شو برگزار کند و مدل‌هایی را با هزینه خود برای او استخدام کرد. این حمایت باعث شد تا  طراحی‌های جان دوباره دیده شود. سرانجام در سال 1995، شرکت LVMH، مالک برند ژیوانشی، جان گالیانو را به عنوان طراح این برند انتخاب کرد و به این ترتیب گالیانو جوان و بدون سابقه کاری توانست اولین طراحی باشد که بعد از اوبرت ژوانشی به طراحی برای این برند می‌پرداخت.

جان گالیانو

فعالیت حرفه‌ای

جان گالیانو

شش ماه بعد از ورود گالیانو به ژیوانشی، اولین کالکشن کوتور گالیانو با سیلوئت‌های آزاد و راحت به نمایش عموم گذاشته شد. اما این همکاری طولی نکشید و کمپانی LVMH گالیانو را بعد از دو سال به سمت طراحی ارشد دیور منصوب کرد و الکساندر مکوئین را به جای او گذاشت. هنگامی که گالیانو به دیور پیوست، این خانه مد در شرف ورشکستگی بود و طراحی‌های‌ جوان‌پسند گالیانو موجب شد تا نظر مشتریان جوان و ثروتمندی مانند پرنسس دایانا را به خود جلب کند و  دیور دوباره به دوران اوج خود بازگردد.

گالیانو طراحی‌های فراموش نشدنی‌ای از جمله کالکشن مارچ 1992 با نام the Napoleon and Josephine، کالکشن اکتبر 1993 با نام Princess Lucretia و کالکشن اکتبر 2008 با نام Blanche Dubois، را در این خانه مد به یادگار گذاشت.

جان گالیانو

آلا / Ala

نویسنده و تولید کننده محتوا برای یوتیوب و اینستاگرام / Author

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

زندگینامه کارل لاگرفلد

کارل لاگرفلد یکی از مشهورترین طراحان و به نوعی نمادی از مد در قرن‌های ۲۰ و ۲۱ بود که به خاطر سبک خاص و طراحی‌های نوآورانه‌اش شهرت داشت. لاگرفلد در طول زندگی درخشان خود برای برخی از معتبرترین خانه های مد در جهان از جمله شنل، فندی و کارل لاگرفلد به فعالیت پرداخته است. زندگی […]

<<< ادامه

 برترین برندهای قدیمی پوشاک ایرانی

مقدمه صنعت تولید پوشاک در دنیا قدمت چندانی ندارد و افراد تا اواسط قرن نوزدهم میلادی برای تهیه پوشاک خود از خیاط‌ها کمک گرفته و یا در صورت داشتن مهارت خیاطی، شخصا آن‌ها را تهیه می‌کردند. اولین کارخانه تولید پوشاک در دنیا در سال ۱۸۳۱ در نیویورک به ثبت رسیده است. با اختراع چرخ خیاطی […]

<<< ادامه
لباس‌های استلا مک کارتنی

استلا مک کارتنی، طراح خلاق

استلا مک کارتنی به خاطر طراحی لباس‌های زیبا و در عین حال کاربردی شناخته شده است. او چندین مرتبه برنده جایزه طراح مد سال بریتانیا شده است و در سال 2009 در فهرست 100 فرد تاثیرگذار مجله نیویورک تایمز قرار گرفت. در این مطلب با طراحی‌ها و زندگی او آشنا می‌شویم.

<<< ادامه