روز جهانی ایدز

سال 1997 بود که بیل کلینتون، رئیس جمهور وقت آمریکا، در دانشگاه ایالتی مورگان یک سخنرانی انجام داد و در آن از اهمیت آگاهی و ساخت واکسن برای بیماری HIV صحبت کرد. بعد از آن هر سال 18 می به عنوان روز واکسن ایدز شناخته می‌شود.

در این روز که به عنوان روز آگاهی از ایدز هم شناخته می‌شود طرف‌داران ساخت واکسن HIV به آگاهی دادن درباره این بیماری می‌پردازند و از افرادی که برای ساخت واکسن تلاش می‌کنند قدردانی می‌کنند.

سال‌ها از زمانی که مبتلایان به HIV مجبور به انزوا می‌شدند گذشته است. امروزه اطلاعات بیشتری درباره این بیماری وجود دارد و افراد زیادی برای دادن آگاهی در اینباره تلاش می‌کنند.

ایدز(AIDS)  یا سندرم نقص ایمنی اکتسابی (Acquired immune deficiency syndrome)، نوعی بیماری است که با ورود ویروس HIV به بدن و حمله ویروس به دستگاه ایمنی بدن ایجاد می‌شود. بیماری ناشی از ویروس HIV سه مرحله اصلی است.

با پیشرفت بیماری سیستم ایمنی بدن تا حد زیادی تضعیف می‌شود و باعث بروز بیماری‌های بیشتر در فرد مبتلا می‌شود. می‌توانید اطلاعات دقیق و کاملی درباره ویروس HIV در مقاله هر آنچه که باید در مورد ایدز بدانید بخوانید.

ویروس HIV از طریق آمیزش جنسی محافظت نشده، انتقال خون آلوده، استفاده از سرنگ آلوده و یا از طریق مادر به فرزند در هنگام بارداری منتقل می‌شود. انتقال ویروس HIV از مادر به فرزند در هنگام بارداری، زایمان و یا شیردهی اتفاق می‌افتد اما راه‌های درمانی وجود دارد که این خطر را حد زیادی، حدود 1%، کاهش می‌دهد.

در ایران بیشترین آمار انتقال ویروس HIV از طریق استفاده از سرنگ‌های مشترک در بین معتادها است. این آمار با توجه به میزان افزایش اعتیاد رو به افزایش است.

تفکرات غلط زیادی درباره بیماری HIV وجود دارد. برای مثال این ویروس از طریق بزاق دهان و یا اشک چشم منتقل نخواهد شد. درست است که در حال حاضر درمان قطعی برای این بیماری وجود ندارد اما در مراحل اولیه بیماری راه‌هایی برای کنترل آن وجود دارد.

پرستو / Parastoo

نویسنده و تولید کننده محتوا برای یوتیوب و اینستاگرام / Author

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انواع خط چشم گرافیکی

خط چشم گرافیکی

خط چشم‌های گرافیکی می‌توانند به طور کلی چهره افراد را تغییر دهند. اگر دوست دارید در مکانی متفاوت و خلاق دیده شوید بد نیست این مدل از خط چشم‌ها را امتحان کنید.

<<< ادامه
جلوگیری از پیری پوست دست

چه طور از پیری پوست دستانمان جلوگیری کنیم؟

پوست دست نسبت به خیلی موارد حساس است. اگر دوست دارید پوست دستتان همیشه جوان و شاداب باشد بهتر است به فکر مراقبت از آن باشید.

<<< ادامه

خطوط اجتناب‌ناپذیر

چین و چروک اتفاق اجتناب ناپذیر بزرگ سالی هستند، اما می‌توان با روش‌هایی مانند ماساژ صورت آن‌ها را به تعویق انداخت یا با راه‌هایی مثل بوتاکس خطوط را کمرنگ کرد.

<<< ادامه