روز جهانی پرستار

با شروع پندمی کرونا اهمیت حضور پرستاران در جامعه بیش از قبل مشخص شد. افرادی که با جان و دل سعی در حفظ سلامت جامعه دارند. امروز 12 می روز جهانی پرستار است و به همین مناسبت تصمیم گرفتیم نگاهی به فشن‌شوهایی بیندازیم که در آنها از لباس‌های پرستارها برای طراحی لباس الهام گرفته شده است.

تاریخچه لباس پرستاران

درست است که در دوران گذشته، قبل از 1960، پرستاران در واقع راهب‌های کلیساها بودند اما از زمانی که لباس مدرن پرستاری تعریف شد تا به امروز این لباس‌ها تغییر چندانی نکرده‌اند.

روز پرستار و تغییرات لباس پرستاران در طول زمان

لباس‌های مدرن پرستاران از جنس‌های مرغوبی ساخته می‌شود که به‌راحتی قابل شست و شو و استریل شدن هستند. تولید انبوه ماشین‌های لباسشویی و خشک کن در دهه 60 باعث شد یونیفرم‌ها از پارچه‌های بادوام‌تری تهیه شوند. پرستاران این امکان را پیدا کردند که لباس‌ها را به راحتی در خانه بشویند و اتو کنند. در دهه 1970، کلاه پرستاری به طور کامل ناپدید شد و لباس‌های پرستاری شبیه لباس‌های معمولی شد. به پرستاران نیز گزینه‌های بیشتری داده شد و لباس‌هایی با شلوار سفید در کنار لباس سنتی معرفی شدند.

در حال حاضر برای تشخیص سمت پرستاران و بخشی که در آن کار می‌کنند لباس‌ها در رنگ‌های مختلفی تولید می‌شوند. رنگ‌هایی نظیر آبی، سرمه‌ای، سفید، کرم، سبز و صورتی در بیمارستان‌ها رایج هستند.

فشن‌شوهایی با الهام از لباس پرستاران

لویی ویتون بهار 2008

مارک جیکوبز برای طراحی لباس‌های کالکشن بهار و تابستان لویی ویتون در سال 2008 با همکاری ریچارد پرینس (Richard Prince) خلاقیت زیادی را نشان داد. آغاز این فشن شو با لباس‌های خاصی بود که یادآور لباس‌های پرستارها بودند.

مارک جیکوبز در نمایش مد بهار 2008 لویی ویتون از لباس پرستاران الهام گرفت

کریستین دیور پاییز 2000

جان گالیانو از لباس راهبه‌های برای طراحی خود در کالکشن پاییز سال 2000 الهام گرفته بود. او کلاه‌های بلند راهبه‌ها در آن زمان را به شکل متفاوتی تصویر کرد.

جان گالیانو در خانه مد دیور
پاییز 2000 کریستین دیور

مزون مارجیلا 2020

20 سال بعد زمانی که جان گالیانو به برند مارجیلا پیوسته بود بار دیگر و با شکلی کاملا متفاوت لباس پرستاران را بر روی رانوی به نمایش در آورد. این بار با پوششی متفاوت بر سر و لباسی نزدیک به لباس‌های مدرن‌تر برای پرستاران.

مزون مارجیلا 2020 الهام از لباس پرستاران
نمایش مد جان گالیانو در مزون مارجیلا 2020

پرستو / Parastoo

نویسنده و تولید کننده محتوا برای یوتیوب و اینستاگرام / Author

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بهترین کتاب‌ها برای یادگیری مد و فشن

کتاب برای فشن دوست‌ها

برای آنکه در صنعت مد پیشرفت کنید باید مدام اطلاعات خود را تکمیل کنید. یک روش عالی برای دسترسی به اطلاعات درست و مناسب خواندن کتاب است. در این مطلب 5 کتاب برای فشن‌دست‌ها معرفی کردیم.

<<< ادامه

روز مطبوعات

سوم می روز مطبوعات است. مجلات مد از جمله محبوب‌ترین مجلات در سراسر دنیا هستند. این مجلات چه تابوشکنی‌هایی داشتند و چه طور از جامعه تاثیر گرفتند و بر آن تاثیر گذاشتند؟

<<< ادامه

سلبریتی‌هایی که بعد از ۴۰ سالگی به موفقیت رسیدند

بیل گیتس و مارک زاکربرگ که به نوعی از افراد نمادین در مسیر موفقیت به شمار می‌روند، قلمروهای خود را در دوران نوجوانی و ابتدای جوانی بنا کردند. اما باید بدانید که آن‌ها در دنیای واقعی استثنا هستند. تحقیقات نشان داده است که بیشتر افراد ثمره کار و تلاش خود را در دهه ۴۰ زندگی به دست می‌آورند. با ما در این مقاله همراه باشید تا با سلبریتی هایی که بعد از ۴۰ سالگی درخشیدند آشنا شوید

<<< ادامه