طراحی با الهام از معماری

در طراحی لباس نکات زیادی مورد توجه طراحان قرار می‌گیرد. برخی از این مسائل بین طراحی لباس و معماری اشتراک ایجاد می‌کند. خط، فرم، متریال، حرکت، زیبایی‌شناسی و مقیاس انسانی از نکاتی هستند که برای ایجاد یک طرح خلاقانه با الهام از معماری مورد بررسی قرار می‌گیرند.

فرانک گری، زاها حدید و لوئیس باراگان نام‌هایی نیستند که معمولاً با رانوی‌ها و طراحی لباس مرتبط شوند، اما مجموعه‌های برندهایی مختلفی مانند فیلیپ لیم و میلی از این معماران نمادین الهام گرفته‌اند. در این مطلب به سراغ طرح‌هایی از طراحان مد رفته‌ایم که با الهام از معماری ساخته شده‌اند.

حسین چالایان(hussein chalayan)

منابع الهام حسین چالایان خاص و بی‌نظیر بودند. یکی از این منابع معماری بوده است. شنیدن در مورد فرایندهایی که چالایان را به سمت طراحی‌های خاص سوق داد، شگفت‌انگیز است. او مجموعه پاییز و زمستان 2009 خود، با عنوان “Earthbound” را با الهام از اصول مهندسی ساختمان و ساختمان‌های بتنی ایجاد کرد. طرح‌های او مانند ساختمان‌های بتنی بودند که برای بدن با کمک فناوری پیشرفته ساخته شده بودند.

الهام از معماری در طراحی‌های حسین چالایان
پاییز و زمستان 2009 حسین چالایان
طراحی لباس حسین چالایان

جوزف فونت(Josep Font)

Josep Font، کارگردان خلاق، برند Delpozo یک مجموعه هندسی زیبا برای نمایش پاییز و زمستان 2016 طراحی کرده است. الهام بخش او برای طراحی این لباس‌ها آرت دکو و معماری اکسپرسیونیستی در فیلم متروپلیس محصول 1927 بوده است. او می‌گوید: «در برخی از ظاهرها یک الهام واقعی وجود دارد – پالت رنگ، حس فلزی – و در موارد دیگر، تأثیر انتزاعی‌تر مانند حجم روی آستین‌ها و بالاتنه‌ها.»

طراحی لباس با الهام از معماری در فیلم ها

رزی آسولین(Rosie Assoulin)

این طراح که به خاطر لباس‌های ساختاری زنانه‌اش شناخته می‌شود. اما در پاییز 2015 مجموعه او تحت تأثیر مکانی دور از انتظار قرار گرفت: یک قبرستان. آسولین می‌گوید: «ما از گورستان بریون توسط معمار ایتالیایی کارلو اسکارپا در نزدیکی ترویزو، ایتالیا الهام گرفتیم. زوایا و خطوط باورنکردنی، مثلث‌ها، مربع‌ها و مستطیل‌ها، همه به نحوی هماهنگ با هم ترکیب می‌شوند. هر بار که به آن نگاه می‌کنم چیز جدیدی پیدا می‌کنم.»

الهام از معماری ایتالیایی برای طراحی لباس

میشل اسمیت(Michelle Smith)

میشل اسمیت، طراح لباس زنانه، شیفته معماری طراح مشهور زاها حدید است. او در این باره می‌گوید «یک چیز مسحورکننده در کار او وجود دارد. آینده‌نگر است اما در عین حال حس ارگانیک با جذابیت خاصی دارد.» اسمیت در مجموعه بهار و تابستان 2016 برند Milly از پارچه نخی سنگین استفاده کرده تا آستین‌های بزرگ مجسمه‌سازی را نمایش دهد و در عین حال نرمی را حفظ کند و تعادل کاملی را که در بسیاری از کارهای حدید به دست آمده است تقلید کند.

طراحی لباس با الهام از معماری زاها حدید

کلر وایت کلر (Clare Waight Keller)

در مجموعه تابستان 2016 برند کلوئه دوگانگی سخت و نرم یافت می‌شود که از نکات مهم در طراحی خلاقانه کلر وایت کلر است که با الهام از معماری Arabesque شکل گرفته است. زیبایی شناسی الگوهای در هم آمیخته‌ای که در معماری خاورمیانه رایج است. این تأثیر را می‌توان در نقوش توری و تکراری پارچه‌ها در این مجموعه مشاهده کرد. او می‌گوید: «در مجموعه تابستان 2016، مجموعه‌ای از قطعات متشکل از عناصر و جزئیات اغراق‌آمیز الهام گرفته شده از معماری عربسک را ایجاد کردم و نسبت‌ها را در مقیاس بزرگ‌تر کار کردم و آن‌ها را به هم چسباندم تا لبه‌ها و بندها و قاب لباس‌ها و قاب‌ها را بسازم.»

استفاده از معماری برای طراحی لباس

پرستو / Parastoo

نویسنده و تولید کننده محتوا برای یوتیوب و اینستاگرام / Author

One thought on “طراحی با الهام از معماری”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آینده فشن: نقش تکنولوژی و هوش مصنوعی در تغییر دنیای مد و لباس

همواره صنعت مد همگام با صنایع دیگر و حتی جلوتر از آن‌ها، از فناوری‌های جدید استقبال می‌کند، پیشرفت‌هایی که می‌تواند به  این صنعت در ایجاد طرح‌های خلاقانه و هیجان‌انگیز کمک کند. با ظهور هوش مصنوعی (AI) و سایر فناوری های پیشرفته، امکانات پیش رو برای دنیای مد بی پایان به نظر می رسد؛ از نمایش های […]

<<< ادامه
تاریخ پوشاک ایران در دوران قاجار و پهلوی

تاریخ پوشاک ایران معاصر، از دریچه عکاسی

با توجه به فرهنگ، اقتصاد و سیاست پوشاک مردمان ایران در دوران‌های مختلف تغییر زیادی کرده است. در این مقاله نگاهی به تاریخ پوشاک ایران معاصر کرده‌ایم.

<<< ادامه
تاریخ پوشاک مردمان ایران در دوران قاجار

تاریخ پوشاک ایرانی از زمان ورود اسلام تا زمان ورود دوربین عکاسی؛ از دریچه آثار نگارگری  

برای تحلیل پوشاک این بازه از تاریخ ایران، تیم مدولادن به سراغ تحلیل آثار ارزشمند نگارگری رفته است؛ زیرا در تصویرسازی کتب در هر کدام از مکاتب نگارگری، ترسیم جامه‌ها، عمامه‌ها و کلاه‌ها با توجه به استانداردهای پوشاک مردم همان دوره انجام شده است و همچنین وجود عنصر رنگ در این تصاویر، کمک شایانی به تشخیص دقیق‌تر پوشاک می‌کند. 

<<< ادامه