مصاحبه با گروه هنری رس

زمینه‌ی کاری: نقاشی روی پارچه، بافت بند عینک، نقاشی ظروف سرامیکی

درسال‌های اخیر توجه به برندهای ایرانی و طراحان ایرانی بیش از پیش افزایش یافته ‌است. تا جایی که شناخت و آشنایی بیشتر و بهتر با این برندهای فعال در زمینه مد و فشن که کارهای هنری جالب توجهی به مشتریان ارائه می‌دهند، به مسئله‌ی قابل بحثی تبدیل شده ‌است. مجله‌ی اینترنتی مدولادن تصمیم دارد تا مصاحبه‌ی مختصری با برخی برندهای ابرانی انجام داده و نتیجه صحبت‌های صاحبان اثر و صاحبان برندها را در قالب یک مقاله برای شما منتشر کند. امیدواریم با این‌کار قدم کوچکی در توسعه  صنایع دستی و هنری ایران و ایرانی برداریم.

در این مقاله مدولادن به معرفی و مصاحبه با گروه هنری رس پرداخته است. گروه هنری رس با نام تجاری ras__art در اینستاگرام، یک گروه خلاق با ایده های جذاب در زمینه‌ی مدوفشن هستند. فعالیت اصلی این گروه در زمینه نقاشی روی پارچه و ظروف سرامیکی هست که در کنار آن به بافت انواع بند عینک و فروش زیورآلات هم می‌پردازند. این گروه دارای ۳ زیر شاخه متفاوت برای فروش زیورآلات ورشو (ras__two)، بند عینک‌ها (ras__cute) و ست‌های پارچه و سرامیک رس (ras__art) است. با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید تا بیشتر با این برند ایرانی آشنا شوید. 

خانم غزل با همکاری دختر خاله‌‌ و خاله‌ی خود، به ترتیب، خانم‌ها شکوفه و منیر، در گرگان، ایران، پارتنرهای گروه هنری رس هستند. خانم غزل پیش تر در زمینه‌ی فروش مبلمان و لوازم چوبی فعالیت داشتند، در همان زمان ایده‌ی نقاشی روی پارچه‌ها برای کوسن را مطرح کردند و یک پیج برای فروش کوسن‌های نقاشی شده ویژه‌ی مشتریانی که به کارهای هنری علاقه‌مند هستند، راه اندازی کردند. در این صورت برای کسانی که مبلمان خریداری می‌کردند دو گزینه وجود داشت، یا اینکه از خود پارچه‌ی مبلمانی که خریداری کردند، کوسن‌هایی را سفارش دهند و یا اینکه با توجه به سلیقه و سبک دکوراسیون منزل خود از کوسن‌هایی که روی آن‌ها نقاشی شده است به صورت مستقیم و بدون واسطه از غزل، خرید انجام دهند. باتوجه به صحبت‌های خانم غزل، فروش کوسن‌های نقاشی شده در اینستاگرام برای شروع کار، خیلی خوب بود و حتی ارسال به شهرهای دیگر ایران به جز گرگان هم داشتند اما چون تعداد دنبال‌کننده‌های صفحه زیاد نمیشد یا به قول خودشان صفحه بالا نمیامد، احتمالا فقط مشتریان خاصی که به نحوی با ایشان آشنا بودند از این پیج خرید می‌کردند. 

بعد از مدتی خانم غزل با همراهی و همکاری خاله (منیر) و دختر خاله‌ (شکوفه) تصمیم می‌گیرند یک فعالیت جدید دیگر را آغازکنند. خانم منیر خیاط هستند و خانم شکوفه یک فرد بسیار خوش‌سلیقه و علاقه‌مند در زمینه‌ی کارهای هنری. 

با شروع فعالیت جدید، حتی نام و کاربری پیج قبلی در اینستاگرام که برای فروش کوسن‌های نقاشی‌شده بود را تغییر دادند. در این پیج جدید، ساخت و واردات بند عینک‌ها با شکوفه، دوختن و حتی نقاشی پارچه‌ها در انواع کیف آرایشی، دوشی و رومیزی‌ها با منیره و ساخت ظروف سرامیکی که تقریبا یک لاین جدیدی برای رس محسوب می‌شد، با غزل بود.

غزل بعد از گذراندن دوره‌ی نقاشی زیرلعابی، هفت‌رنگ، مینا و سایر بخش‌های مربوط به ظروف سفال و سرامیک، از بخش نقاشی روی پارچه بیرون آمد و در ساخت ظروف سرامیک، زمینه‌ی نقاشی زیرلعابی روی ظروف سرامیکی را برای ادامه‌ی فعالیت گروه انتخاب کرد و درنهایت ایده‌ی ست بند عینک، کیف و ماگ را در گروه هنری رس ارائه کردند. 

ست‌های گروه رس مورد علاقه‌ی اکثر خانم‌هاست که مخاطبان اصلی و بزرگی از رس هستند، و البته به تازگی توسط افراد مشهور و سلبریتی‌های زیادی استفاده شده ‌است. اینکه نقاشی روی بند عینک شبیه نقاشی ماگی باشد که هرکسی به صورت شخصی استفاده می‌کند و می‌تواند همیشه همراهش داشته باشد، ایده‌ی قشنگی بود. 

البته ناگفته نماند که خانم غزل پیج نقاشی روی سرامیک را با نام ghazall.ceramic.art  در اینستاگرام اداره می‌کند، در این پیج به جز ماگ‌های در ابعاد مختلف، ظروف سرامیکی دیگری از جمله فنجان نعلبکی قوری و بشقاب هم ارائه می‌شود. 

اسم رس از یک کافه‌ـرستوان در شهر شیراز گرفته شده است. در سفری که غزل به شیراز داشت کافه‌ای به این اسم دیده بود که نظرش را جلب کرد. بعد از آنکه در مورد معنی این کلمه پرس و جو می‌کند متوجه میشود رس به معنی درخت انگور، خوشه‌ی انگور یا شاخه‌ی انگور است. 

دلیل دیگری که برای انتخاب این اسم داشتند، سادگی شکل نوشتاری بدون نقطه و تلفظ راحت آن بود. غزل می‌گوید میدانستم راحت بر سر زبان‌ها می افتد.  در ابتدا تمامی سفارشات توسط خود پارتنرهای گروه رس مدیریت میشده است، اما با گذشت زمان و بالا رفتن حجم سفارشات، خانم شکوفه ۲ نفر و خانم منیره ۳-۴ نفر دوزنده و نقاش برای ساخت محصولات رس را به کمک گرفتند. غزل به مدولادن گفت که پرفروش‌ترین آیتم گروه هنری رس بند عینک‌ها هستند و در اصل همین بند عینک‌ها فروش و سفارشات رس را به شدت بالا برده و تغییر دادند. البته جالب است بدانید که ما هم در مدولادن برای دیدن محصولات رس از نزدیک، چندتا بند عینک از آن‌ها خریداری کردیم که واقعا از عکسایشان هم قشنگتر هستند. 

گروه هنری رس یک کارگاه کوچک دارد که خود پارتنرها به همراه ۱-۲ نفر دیگر در آن کارگاه مشغول هستند. سایر نیروها در کارگاه دوزنگی خودشان سفارشات رس را انجام می‌دهند و برای کار چاپ و نقاشی به کارگاه اصلی رس که اتاق کوچکی است و البته در حال گسترش، می‌فرستند. 

گروه هنری رس در زمینه فروش اکسسوری و زیورآلات دیگری هم فعالیت دارند و همانطور که بالاتر گفتیم به ۲-۳ زیرشاخه از رس تقسیم می‌شوند. زیورآلاتی که در حال حاضر توسط رس در معرض فروش قرار گرفتند ورشو هستند اما شکوفه با توجه به علاقه‌مندی خود، کار واردات زیورآلات  دیگری و به ویژه گوشواره‌های جالب توجهی را پیگیری می‌کند که برای سال جدید تصمیم دارند در این زمینه فعالیت خود را گسترش دهند. 

بافت بند عینک‌ها توسط یکی از نیروهای فعال در رس که در زمینه‌ی مکرومه مشغول است، انجام میگیرد. درواقع مجموعه رس انواع مختلفی از بند عینک‌ها ارائه می‌دهد. یک نوع آن به شکل نقاشی روی همان پارچه‌های کتان پنبه‌ای کرم رنگ است که در کنار ست‌های سایر محصولات هم، قرار می‌گیرد، نوع دیگر آن به شکل بند عینک‌های بافته شده هستند که در آن پارچه یا نخ توسط دست درهم بافته می‌شوند و نوع دیگر هم به کمک سنگ‌ها و مرواریدها روی هم مونتاژ و بند عینک را می‌سازند. اما ترکیب این مدل‌ها هم در رس برای فروش ارائه شده است. 

از مشکلاتی که در زمینه فروش در حال حاضر با آن مواجه هستند، فیلترینگ اینستاگرام هست به این دلیل که بخش عمده‌ی برقراری ارتباط رس با مخاطبان دقیقا از طریق اینستاگرام صورت می‌گرفته است. غزل به مدولادن گفت: (( گاهی برای به اشتراک گذاشتن یک پست یا استوری ممکن است ۴ ساعت زمان بگذارم و قطع و وصل شدن اینترنت و فیلترشکن‌ها خیلی آزاردهنده هستند.)) به همین دلیل کانال تلگرامی خود را در چندماه اخیر دایر کردند تا بتوانند تصاویر محصولات و کارهای جدید را به شیوه‌ی کم‌دردسرتری به اشتراک بگذارند. 

از اهداف بلند مدت گروه هنری رس ایجاد یک کارگاه بسیار بزرگ است که علاوه بر تولید محصولات بسیار متنوع در حجم بالا، بتواند کار آموزش در زمینه‌های مختلف هم ارائه دهد. غزل به مدولادن گفت این یکی از رویاهایش است که بتوانند در کنار فروش کالا، کار آموزش و ارائه خدمات در زمینه‌ی فعالیت‌هایی که رس دارد را هم داشته باشند. او گفت که به تدریج به این هدف خواهند رسید و ما هم برای این گروه هنری تلاشگر و با افتخار، برآورده شدن همین رویا را آرزو می‌کنیم.  

مهشاد / Mahshad

نویسنده و تولید کننده محتوا برای یوتیوب و اینستاگرام / Author

۲ thoughts on “مصاحبه با گروه هنری رس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مصاحبه با گروه هنری حانیکو

در این مقاله مصاحبه با یک بانوی ایده پرداز خلاق و موفق ایرانی، از روند شکل گیری ایده اولیه تا طراحی و اجرای محصولات جالب توجه برند ایرانی حانیکو را می‌خوانید. حانیکو برند مرتبط با انواع اکسسوری‌های شامل پیکسل، مگنت و حتی گوشواره و گردنبند اما به شیوه‌ی خاصی است که به شما معرفی می شود.

<<< ادامه

مصاحبه با گروه هنری حریر-قسمت دوم

برخی از طرحان مدوفشن معتقدند که زیورآلات و اکسسوری هایی که در استایل روزانه استفاده می‌کنید، درست مثل امضای شخصی شما و نماد کوچکی از نوع نگاه و طرز فکر شماست. در این مقاله، مدولادن با خانم جوان و موفقی صاحب یک برند مرتبط با زیورآلات آینه‌کاری مصاحبه کرده است. با خواندن این مقاله علاوه بر آشنایی با مسیر طراحی محصولات اینچنینی از ایده تا اجرا، در مورد آینه‌کاری ایرانی و معماری دوره‌ی قاجار هم آگاهی پیدا می‌کنید.

<<< ادامه

مصاحبه با گروه هنری حریر-قسمت اول

برخی از طرحان مدوفشن معتقدند که زیورآلات و اکسسوری هایی که در استایل روزانه استفاده می‌کنید، درست مثل امضای شخصی شما و نماد کوچکی از نوع نگاه و طرز فکر شماست. در این مقاله، مدولادن با خانم جوان و موفقی صاحب یک برند مرتبط با زیورآلات آینه‌کاری مصاحبه کرده است. با خواندن این مقاله علاوه بر آشنایی با مسیر طراحی محصولات اینچنینی از ایده تا اجرا، در مورد آینه‌کاری ایرانی و معماری دوره‌ی قاجار هم آگاهی پیدا می‌کنید.

<<< ادامه