ده راه برای داشتن “پوست شیشه‌ای” کره‌ای‌ها

مقدمه 

داشتن پوستی صاف، سالم و شفاف تقریبا خواسته هر فردی ست که به زیبایی و سلامت خود اهمیت میدهد.اما این موضوع در کره جنوبی فراتر از یک خواسته شخصی است که در مورد آن رویا  پردازی میکنیم چراکه در جامعه و فرهنگ کره پوست صاف و درخشان نشان دهنده سطح اجتماعی و مادی فرد است و یکی از راه های تشخیص طبقه اجتماعی فرد می باشد. هر چند که این موضوع گاهی در بعضی موارد آزاردهنده و افراطی ست اما پوست شفاف و درخشانی که بازیگران و خواننده های اهل کره جنوبی به نمایش میگذارند، توجه همه مردم دنیا را به خود جلب کرده و یک خواسته عمومی در تمام دنیا شده. هر چند اهالی کره جنوبی ادعا میکنند که تنها از محصولات تولید کشور خودشان استفاده میکنند که با توجه به کیفیت بالا و قیمت مناسب این محصولات ادعای دور از ذهنی نیست اما باز هم میتوان بدون دسترسی به این محصولات یک روتین منظم برای پوستی شفاف تنظیم کرد. ما هم تصمیم گرفتیم تا در دو قسمت، برای شما توضیح دهیم که کره ای ها چگونه به پوست خود رسیدگی میکنند. 

قدم اول اصلاح سبک زندگی 

شاید بتوان عامل ژنتیک را برای داشتن پوستی شفاف کنار گذاشت اما غیرممکن است بدون داشتن سبک زندگی سالم و تنها با تکیه بر محصولات بهداشتی به نتیجه دلخواه رسید. بنابراین در اولین قدم باید چند نکته اساسی را برای همیشه رعایت کنید. اولین نکته خواب کافی ست، بزرگسالان به حدود 7 الی 8 ساعت خواب با کیفیت مناسب در شبانه روز احتیاج دارند و پوست شما نیز بشدت وابسته به خواب خوب است. حتی شاید خودتان هم متوجه شده باشید روزهایی که خواب خوب و کافی نداشته اید پوستتان کدرتر و خسته تر از روزهای عادی به نظر میرسد. نکته دوم نوشیدن آب به میزان لازم است. نظرات زیادی برای مقدار مناسب آب وجود دارد، اما برای یک فرد با فعالیت بدنی کم این عدد حدود دو لیتر آب در روز است. آبی که از نوشیدن مستقیم مایعات وارد بدن میشود برای شادابی پوست بسیار ضروری ست و با هیچ کرم آبرسان و سرمی جبران نخواهد شد. نکته سوم نیز پرهیز از مواد غذایی فراوری شده است که همه مان به خوبی از عوارض آن آگاهیم. 

رعایت کردن این موارد شاید در وهله اول خیلی آسان به نظر برسد، اما به شما قول میدهیم که اصلاح سبک زندگی بزرگترین چالش رسیدن به پوستی سالم و شفاف باشد. برای اینکار میتوانید از اپلیکیشن ها، کانال های یوتیوب و کتاب هایی که در این زمینه نوشته شده اند استفاده کنید. 

قدم دوم تمیز کردن پوست 

سطح پوست ما حاوی منافذ متعددی ست که برای تنفس و تعریق پوست لازم اند. این منافذ در طول شبانه روز با انواع آلودگی، گرد و غبار و مواد آرایش اشباع میشوند و اگر به درستی آن ها را پاکسازی نکنیم، پوست ما توانایی تنفس خود را از دست داده و انواع جوش ها روی پوست ما پدیدار خواهند شد. بنابراین اولین قدم هر روتین پوستی پاکسازی است. کره ای ها ابتدا صورت خود را با یک پاک کننده روغنی به خوبی تمیز میکنند و سپس با یک شوینده به خوبی پوست را شستشو میدهند. این مرحله که به شستشوی دوگانه شهرت دارد، گام اولیه و مهمی ست که دو بار در روز، صبح و شب انجام میشود. دقت کنید پاک کننده و شوینده ای که انتخاب میکنید کاملا با نوع پوست شما مطابقت داشته باشه 

قدم سوم لایه برداری 

پوست ما متشکل از میلیون ها سلول است که مانند هر موجود زنده دیگری تکثیر شده و میمیرند.  هر چند که ما متوجه نمیشویم اما باید بدانید که در هر دقیقه بین 30 تا 40 هزار سلول پوستی میمیرند و این معادل چیزی حدود 4 کیلوگرم در سال است! این پوست های مرده روی پوست باقی میمانند و به مرور میریزند، باقی ماندن آنها روی پوست موجب کدر شدن آن میشود، بنابراین لازم است که هفته ای دو الی سه بار لایه برداری را با محصولات خانگی و یا شیمیایی انجام دهید تا سلول های مرده را پاکسازی کرده و منافذ را از آلودگی خالی کنید. 

قدم چهارم استفاده از تونر 

بعد از پاکسازی پوست نوبت به آماده سازی آن برای مراحل بعدی میرسد. تونر، همانطور که از اسمش پیداست، وظیفه تنظیم کردن Ph پوست را دارد. Ph پوست معمولا عددی بین 4.7 تا 5.75 است و این عدد با شستشو تغییر میابد که مشکلات متعددی را ایجاد میکند. البته امروزه این موضوع با وجود پاک کننده ها و شوینده های ملایمی که در دسترس است، مسئله بسیار مهمی به شمار نمی‌آید. 

با توجه به اینکه امروزه تونرها دارای آنتی‌اکسیدان و دیگر مواد مفید هستند می‌توانند به‌عنوان یکی از محصولات مراقبتی پوست به‌کار روند 

در کره استفاده از تونرها به منظور آبرسانی و افزایش انعطاف‌پذیری پوست رایج است؛ و بدین طریق پوست را آماده استفاده از سایر محصولات در مراحل بعدی می‌کنند. در اینجا بهتر است با قانون محبوب کره ای ها معروف به قانون ده ثانیه آشنا شوید، این قانون در خصوص سرعت استفاده محصولات بهداشتی از جمله تونر (Toner)  و کرم ها می باشد که بارها در مجلات زیبایی کره ای درباره ی این روش مطالب زیادی چاپ شده است. پس از پاکسازی صورت، حتما تونر خود را ظرف 10 ثانیه به پوست تان بمالید، زیرا هر چه مدت این زمان طولانی تر شود، رطوبت رسانی کمتر و در نتیجه خشکی پوست بیشتر می شود. بنابراین هرچه سریع تر این روند را انجام دهید، بیشتر از رطوبت پوست خود محافظت خواهید کرد. 

 تونر نه تنها وضعیت پوست را به حالت عادی برمیگرداند بلکه آن را برای مراحل بعد آماده و پوست را نرم و لطیف میکند. دقت کنید که تونر را با توجه به نوع پوست خودتان انتخاب کنید. این مرحله هر صبح و شب و پس از شستشو انجام میشود. 

5. قدم پنجم استفاده از اسانس و سرم 

به طور کلی یک سرم دارای مقدار کمی از مواد فعال کلیدی و مهم است که مشکلات پوستی مشخصی مانند تیرگی پوست، لک های پوستی، چین و چروک و غیره را برطرف می‌نماید. 

مواد فعال موجود در سرم ها نسبت به کرم های مرطوب کننده، به طور هدفمندتری فرموله شده‌اند. سرم ها از نظر بافت کمی غلیظ تر هستند، مانند روغن ها؛ و معمولاً هم در بطری‌هایی قرار می‌گیرند که کوچک و تیره رنگ هستند تا مواد موجود در آنها تخریب نشود. برخی از این سرم ها با یک قطره چکان همراه هستند تا به راحتی محصول قابل استفاده باشد. اما سرم های دیگری نیز وجود دارند که به صورت پمپی و یا به شکل لوسیون در دسترس می‌باشند. 

به طور کلی، اسانس و سرم یک چیز هستند، تنها  تفاوت آنها در غلظتشان است که اسانس ها بافت آبکی و سبک تری دارند، اما به طور کلی این تفاوت در اسم ها بیشتر جنبه بازاریابی دارد.  

اسانس ها و سرم ها، هر دو در یک مرحله از روتین مراقبتی پوست به کار می روند.از آنجا که بافت اسانس سبک تر و بر پایه آب است این محصول را هم صبح و هم شب میتوانید استفاده کنید اما سرم ها را بهتر است تنها شب ها مصرف کنید تا هم تاثیر بیشتری داشته باشند و هم بافت سنگین آن اذیتتان نکند. 

استفاده از ماسک ورقه ای 

در حال حاضر ماسک نقابی به دلایل زیادی یکی از بزرگترین رازهای زیبایی کره ای محسوب می شود از جمله باعث آبرسانی پوست (هیدراته پوست :  hydrate)  شده و از پیری زودرس پوست جلوگیری می کند. همچنین با لایه‌برداری پوست باعث رسیدن اکسیژن بیشتر به لایه های زیرین پوست می گردد که منجر به پوست شفاف و روشن تر خواهد شد و در واقع می توان با استفاده از این ماسک ها به صورت منظم و صحیح خیلی از مشکلات پوستی را به سادگی حل کرد. این ماسک ها انواع مختلفی دارند که میتوانید با توجه به نوع پوست و حتی شرایط آب و هوایی برای نتیجه هر چه بهتر از آن استفاده کنید  

در ضمن برای تاثیر ایده آل این ماسک ها، حتما روش زنان کره ای را امتحان کنید. آن ها ماسک نقابی شان را با خود به سونا  یا سالن اسپا (spa) می برند تا از این فرصت طلایی نهایت استفاده ببرند. زیرا در واقع این حالت  دقیقا مشابه  زمانی است که متخصص زیبایی پیش از انجام هر کاری پوست شما را با بخار رطوبت می دهد تا منافذ پوست تان باز شود و در این حالت پوست قادر است تا تمام مواد لازم را به خود جذب کند.   

استفاده از ماسک ورقه ای کاملا اختیاری و طبق نیاز و سلیقه خودتان است. ماسک های ورقه ای به دلیل حجم کمی از مواد که روی خود دارند معمولا بیش از تاثیر واقعی تاثیر روانی و آرامبخش دارند، اگرچه بعضی از برندهای کره ای ادعا میکنند که ماسک های ورقه ای شان حاوی سرم و مواد مغذی فراوانی ست. هر چند این مرحله ضروری نیست اما تاثیر لحظه ای مناسبی روی پوست خواهد داشت و حداقل کاری که برای پوست میکند آبرسانی ست. بنابراین هفته ای دو الی سه بار آن را در روتین شبانه خود بگنجانید. 

کرم دور چشم 

پوست دور چشم نازک ترین و حساس ترین ناحیه سر و گردن است. بنابراین به مراقبت و توجه ویژه ای نیاز دارد. این ناحیه اولین قسمتی ست که اثرات خستگی و استرس در آن پدیدار میشود و میتواند کل چهره را تحت تاثیر قرار دهد. در این قسمت از پوست، غدد تولید طبیعی سبوم (چربی) وجود ندارد؛ بنابراین رطوبت و آبرسانی به این ناحیه از چشم در تمام روز، برای جلوگیری از چروک و پیری پوست اطراف چشم، اهمیت بسیار زیادی دارد. از یک کرم چشم مناسب با نوع پوست و سنتان استفاده کرده و صبح و شب به آرامی، مقداری از کرم را بین ابرو و استخوان حدقه‌ی چشم بزنید و از درون به سمت بیرون چشم با انگشت حلقه و با حرکات ضربه ای ماساژ دهید 

مرطوب کننده 

مهم ترین و اصلی ترین نکته در روتین پوست به سبک کره ای رطوبت کافی و حتی زیاد پوست و حفاظت از آن است. در واقع آب بنای اصلی این روتین است. بنابراین بر استفاده از مرطوب کننده بسیار تاکید میشود. مرطوب کننده باید با توجه به نوع پوستتان تعیین شود. اگر پوست چربی دارید از کرم های آبرسان که فاقد چربی هستند استفاده کنید اما به هیچ عنوان این مرحله را حذف نکنید. صبح و شب پوست صورت و گردن خود را با مقدار کافی از کرم، مرطوب کنید 

ضد آفتاب 

ضد آفتاب شاید آخرین مرحله از این روتین پوستی باشد، اما قطعا کم اهمیت ترین آن نیست. در واقع اگر این مرحله را انجام ندهید تمام مراحل قبل را بی اثر کرده اید. اشعه خورشید چه در یک روز آفتابی تابستان باشد و چه در یک روز ابری زمستانی، به پوست شما برخورد خواهد کرد و اثر خود را خواهد گذاشت. این اشعه موجب ایجاد پیری زودرس، لک ها قهوه ای، پر رنگ شدن لک های پوستی و همچنین کاهش قابل توجه رطوبت پوست میشود. بنابراین حتما از یک ضد آفتاب مناسب پوست خود استفاده کنید و در صورت خارج شدن از منزل هر دو ساعت یکبار آن را تجدید کنید. 

تغذیه مناسب 

تغذیه ما و هر آنچه که مصرف میکنیم روی ظاهر پوست ما تاثیر زیادی بدنبال دارد. بنابراین تغذیه نیز یک عامل مکمل و بسیار مهم بشمار میرود. در این قسمت به طور خلاصه چند ماده غذایی مفید برای پوست را به شما معرفی میکنیم. 

 ماهی های آب سرد : به علت چربی فراوان و مفیدی که در خود دارند برای کلاژن سازی و شادابی پوست بسیار مفید هستند.  

شکلات تلخ:  شکلات تلخ حاوی مقادیر زیادی آنتی اکسیدان است که پوست را شاداب کرده و آن را در برابر اشعه خورشید حفاظت و رطوبت را حفظ میکند.  

تخم کتان:  حاوی مقادیر زیادی امگا3 است که برای پیشگیری از چروک شدن پوست بسیار مفید است. 

 به طور کلی سبزیجات و هر ماده غذایی ای که چربی مفید، آب فراوان و آنتی اکسیدان داشته باشد برای پوست مفید خواهد بود. 

Ala

منابع 

https://www.lorealparisusa.com/beauty-magazine/skin-care/skin-care-essentials/how-to-do-glass-skin-trend.aspx

https://indianexpress.com/article/lifestyle/life-style/korean-beauty-how-to-achieve-glass-skin-skincare-glowing-skin-6191751/

https://theskinfood.us/blogs/featured/how-to-achieve-glass-skin

https://www.lorealparisusa.com/beauty-magazine/skin-care/skin-care-essentials/how-to-do-glass-skin-trend.aspx

https://www.stylecraze.com/articles/korean-glass-skin-routine/

https://indianexpress.com/article/lifestyle/life-style/korean-beauty-how-to-achieve-glass-skin-skincare-glowing-skin-6191751/

https://www.dermstore.com/blog/what-is-glass-skin/

https://www.healthline.com/health/beauty-skin-care/home-remedies-for-glowing-skin#hydrate

آلا / Ala

نویسنده و تولید کننده محتوا برای یوتیوب و اینستاگرام / Author

آینده فشن: نقش تکنولوژی و هوش مصنوعی در تغییر دنیای مد و لباس

همواره صنعت مد همگام با صنایع دیگر و حتی جلوتر از آن‌ها، از فناوری‌های جدید استقبال می‌کند، پیشرفت‌هایی که می‌تواند به  این صنعت در ایجاد طرح‌های خلاقانه و هیجان‌انگیز کمک کند. با ظهور هوش مصنوعی (AI) و سایر فناوری های پیشرفته، امکانات پیش رو برای دنیای مد بی پایان به نظر می رسد؛ از نمایش های […]

<<< ادامه
طراحان لباسی که از معماری الهام گرفته اند

طراحی با الهام از معماری

طراحان لباس مشهور زیادی از معماری شاخص برای طراحی لباس الهام گرفته‌اند. ریزبینی و جذابیت کار آنها بسیار قابل توجه است. در این مطلب برخی از این طرح‌ها را معرفی کرده‌ایم.

<<< ادامه
تاریخ پوشاک ایران در دوران قاجار و پهلوی

تاریخ پوشاک ایران معاصر، از دریچه عکاسی

با توجه به فرهنگ، اقتصاد و سیاست پوشاک مردمان ایران در دوران‌های مختلف تغییر زیادی کرده است. در این مقاله نگاهی به تاریخ پوشاک ایران معاصر کرده‌ایم.

<<< ادامه