پنج نکته برای انتخاب بهترین هدیه

مقدمه

تاریخچه هدیه دادن، به انسان پیش از تاریخ و غارنشین بازمیگردد. اجداد ما برای ابراز محبت و برقراری ارتباط، اشیا و غذا به هم هدیه میدادند. شادی ناشی از هدیه دادن و هدیه گرفتن آنقدر عمیق و اثرگذار بود که در DNA ما حک شده و هنوز در تمام دنیا این تمایل وجود دارد. هدیه در طول تاریخ و با تغییرات فرهنگی، اجتماعی و سیاسی شکل های مختلفی به خود گرفته. برای مثال مصری ها بیشترین هدیه را به فراعنه میدادند تا برای زندگی پس از مرگ خود ذخیره کنند و یا مردم رم باستان عادت به هدیه دادن نمادی از موفقیت به هم داشتند. هدیه دادن میتواند با اهداف مختلفی مثل ابراز علاقه، ادای احترام، تشکر کردن، تقدیر کردن و یا حتی درخواست کردن چیزی در ازای هدیه باشد!

آداب این رفتار در هر کشور و فرهنگی متفاوت است، برای مثال همانقدر که در چین باز کردن هدیه مقابل فردی که آن را تقدیم کرده بی ادبی محسوب میشود، در فرانسه این حرکت، مودبانه و زیباست. اما از همه این تفاوت ها که بگذریم، لذتی که با هدیه دادن و گرفتن در انسان ایجاد میشود بین همه افراد مشترک است. همه ما تجربه هدیه گرفتن برای فرد دیگری را داریم و حس شور و شعفی که در ما ایجاد میکند را به یاد می آوریم، اما قبل از رسیدن به این مرحله، خلایی استرس زا وجود دارد و آن هم انتخاب هدیه ست! بخصوص اگر برای مادر همسرمان باشد که از قبل گفته امسال به هیچ چیز احتیاجی ندارد و تنها حضورمان در مهمانی سال نو برای او کافیست. یا برای فردی که از طریق انتخاب تصادفی اینترنتی با او آشنا شدیم و هیچ شناختی از ظاهر و سلیقه او نداریم. بنابراین ما امروز تصمیم گرفتیم تا این انتخاب سخت و دلهره آور را با چند نکته برای شما راحت تر کنیم تا از تهیه یک هدیه مناسب لذت ببرید.

آماده شوید

به یاد داشته باشید که در طی سال مناسبت های مختلفی وجود دارد که باید در آنها برای اطرافیانتان هدیه بگیرید. هر چند که هدیه های بی دلیل گاهی از هدیه های مناسبتی هم جذاب ترند اما به مناسبت ها هم بسنده کنیم حداقل سالی دو الی سه بار برای نزدیکانمان هدیه تهیه میکنیم.

 اگر میخواهید که تهیه هدیه دیگر برای شما استرس آور و چالش برانگیز نباشد بهتر است همیشه گوش به زنگ علامت ها باشید. به نیازهایی که افراد خودآگاه یا ناخودآگاه آنها را بیان میکنند توجه کنید و آنها برای خود یادداشت کنید. همچنین میتوانید یک لیست از تمام آنچه فرد مورد نظر را به وجد می آورد تهیه کنید. از فیلم و سریال و موسیقی مورد علاقه گرفته تا کشوری خاص یا یک فعالیت ورزشی. سپس روبروی هر علاقه یک یا چند کالای مرتبط را یادداشت کنید. مثلا تیشرتی با عکسی از سریال مورد علاقه، یا وسایل ورزشی . حال شما گنجینه ای از پیشنهادات جذاب برای فردی که دوستش دارید تهیه کرده اید که میتوانید در مناسبت های مختلف آن را استفاده کنید.

 

حلال مشکلات باشید

به یاد داشته باشید که هدف شما از هدیه دادن در وهله اول خوشحال کردن فرد مورد نظر و سپس نشان دادن علاقه تان و سلیقه و ظرافت انتخابتان است بنابراین همیشه به چیزهایی فکر کنید که شخص مورد نظر شما به آنها نیاز دارد و برایش کاربردی ست. کادوهای زرق و برق دار فانتزی خیلی زود جذابیت خود را از دست میدهند و بی استفاده میشوند.

یکی از راه های انتخاب یک هدیه کاربردی پیدا کردن راه حل مشکلی ست که فرد مورد نظرتان هم اکنون از آن رنج میبرد. مثلا اگر خستگی مفرطی را تجربه میکند، هدیه دادن چند جلسه ماساژ و اسپا و یا اگر علاقه به یادگیری فن یا زبانی تازه دارد کلاس آموزشی را برایش خریداری کنید. این هدیه ها نه تنها فرد مورد نظر را بسیار خوشحال میکند، بلکه تا مدتی طولانی تاثیری مثبت در رابطه تان ایجاد میکند، چرا که آنان میفهمند که شما متوجه مسائل و دغدغه هایشان هستید و به آن ها توجه میکنید.

 

مشکل اضافی خلق نکنید

توجه کنید که نیاز ندارید برای افرادی که به شما نزدیک نیستند هم وقت صرف پیدا کردن هدیه بکنید. اینکار باعث میشود که کیفیت هدیه ای که برای افراد نزدیکتان میگیرید افت کند، همچنین بودجه تان نیز کمتر خواهد شد. بنابراین اگر فردی با تعاملات اجتماعی زیاد هستید، ابتدا افراد را به سه دسته تقسیم کنید.

دسته اول افرادی که صرفا جهت ادب و احترام میخواهید یک مناسبت را بهشان تبریک بگویید. از کارت پستال های حقیقی یا مجازی با چند جمله خلاصه که خودتان نوشته اید استفاده کنید. دسته دوم دوستان و همکارانی که کمی به شما نزدیک تر هستند اما در حلقه صمیمی ها قرار ندارند، برای این دسته میتوانید هدیه هایی که برای همه خوشایند است، مثل یک جعبه شکلات، یک ماگ و یا یک نوشیدنی هدیه دهید. سپس به سراغ دسته سوم که افراد بسیار نزدیک به شما هستند بروید و برای انتخاب هدیه برایشان زمان بگذارید. هدیه هایی مانند کارت اعتباری هدیه تنها بی حوصلگی شما را نشان میدهد و برای آن ها نیز مشکلی جدید خلق میکند، اینکه با این کارت چه کنند. و البته به شما قول میدهیم که هر گز هم یادشان نمیماند کالایی را که خریده اند شما هزینه اش را داده اید. پس با بی حوصلگی، برای فردی که دوستش دارید و برایتان مهم است مشکل اضافه خلق نکنید، این بی حوصلگی میتواند هدیه دادن یک کارت اعتباری باشد و یا هدیه دادن کالایی که اصلا به درد فرد مورد نظرتان نمیخورد و حال باید به این فکر کند که با این شی جدید اضافه در خانه اش چه کند. شاید هم مجبور شود آن را ببخشد یا به فرد دیگری هدیه دهد.

به علایق جمعی تکیه کنید

گاهی اوقات ممکن است واقعا نتوانید یک لیست از علایق و سلیقه فرد مورد نظرتان تهیه کنید، از طرفی هم ندانید که اکنون به چه خدمت یا کلاسی احتیاج دارد، به طور خلاصه ممکن است اصلا طرفتان را نشناسید! و میخواهید برای اولین بار او را تحت تاثیر قرار دهید. اگر به راستی هیچ علاقه و خاطره مشترکی ندارید، به علایق جمعی اعتماد کنید. هیچکس نیست که به ماگ های گرم نگهدارند نیازی نداشته باشد. یا یک مجسمه زیبا، تابلویی زیبا و یا شمعی معطر. اما اگر فرد مورد نظرتان را میشناسید اما از علایق و نیازهایش بی خبرید نیز ما باز هم برای شما راه حل داریم! میتوانید از گذشته و خاطرات بهره ببرید. برای این کار میتوانید از قاب عکسی با کلاژ چند عکس قدیمی خاطره انگیز که برای هر دویتان با ارزش است استفاده کنید و یا جمله ای محبت آمیز را روی یک تیشرت یا لیوان حک کنید. همچنین میتوانید مبلغی را از طرفشان به خیریه ای اهدا کرده و رسید آن را به ایشان هدیه دهید.

اگر هم در نوشتن نامه، درست کردن کاردستی و یا آثار هنری مثل نجاری، نقاشی و غیره مهارت دارید، یکی از بهترین گزینه ها اثری ست که با دستان خودتان خلقش کرده اید.

فراتر از اشیا فکر کنید.

گاهی اوقات افراد مهمی در زندگی ما تاکید فراوانی بر نگرفتن هدیه میکنند. این اتفاق بیشتر از همه از جانب مادران پیش می آید و گاهی آنقدر جدی ست که واقعا ممکن است خرید هدیه تاثیر معکوس نیز داشته باشد. این افراد معمولا به شما خواهند گفت که هیچ چیز نیاز ندارند و تنها وجود و حضور شما برایشان کافی ست. توصیه ما این است که به حرفشان عمل کنید و بجای خرید یک کالا یا خدمت، با ارزش ترین دارایی تان، یعنی زمانتان را به ایشان هدیه دهید. میتوانید یک یا چند روز کامل را برایشان خالی کنید و با آنها به سفر یا کمپ بروید،  با هم وقت بگذرانید و خاطرات زیبایی را خلق کنید. مطمئن باشید که عکس ها و خاطرات وقتی که برایشان گذاشته اید بیشتر از هر هدیه ای در یادشان خواهد ماند.

 

سخن آخر

هدیه دادن نمادی از عشق، محبت و احترام به یکدیگر است بنابراین نباید آن را فراموش کنید و یا با بی حوصلگی انجامش دهید. همچنین به یاد داشته باشید که هدیه دادن محلی برای فخر فروشی و یا رقابت با دیگران نیست. همیشه دست نوشته ای از خود را همراه هدیه تان بگذارید چرا که حسی از محبت و دلگرمی را به طرف مقابلتان القا میکند. به عنوان نکته آخر نیز حتما بدانید که هدیه را چند هفته قبل از روز موعود سفارش دهید تا در صورت هر گونه مشکل فرصت تعویض آن را داشته باشید.

Ala

 

منابع

https://holidappy.com/gift-ideas/What-Is-a-Gothic-Novel-A

https://www.redditgifts.com/blog/view/12-ways-find-perfect-gift-anyone/

https://www.streetdirectory.com/travel_guide/34348/gifts_for_loved_ones/6_simple_tips_for_finding_great_gifts.html

https://www.lifehack.org/articles/communication/how-to-choose-the-perfect-gift.html

آلا / Ala

نویسنده و تولید کننده محتوا برای یوتیوب و اینستاگرام / Author

بهترین کتاب‌ها برای یادگیری مد و فشن

کتاب برای فشن دوست‌ها

برای آنکه در صنعت مد پیشرفت کنید باید مدام اطلاعات خود را تکمیل کنید. یک روش عالی برای دسترسی به اطلاعات درست و مناسب خواندن کتاب است. در این مطلب 5 کتاب برای فشن‌دست‌ها معرفی کردیم.

<<< ادامه

روز جهانی پرستار

امروز 12 می روز جهانی پرستار است و به همین مناسبت تصمیم گرفتیم نگاهی به فشن‌شوهایی بیندازیم که در آنها از لباس‌های پرستارها برای طراحی لباس الهام گرفته شده است.

<<< ادامه

روز مطبوعات

سوم می روز مطبوعات است. مجلات مد از جمله محبوب‌ترین مجلات در سراسر دنیا هستند. این مجلات چه تابوشکنی‌هایی داشتند و چه طور از جامعه تاثیر گرفتند و بر آن تاثیر گذاشتند؟

<<< ادامه