پنج نکته که قبل از طراح لباس شدن باید بدانید!

مقدمه: 

اگر شما هم شیفته ی  زرق و برق، جذابیت و زیبایی دنیای مد هستید باید بدانید پشت این جلوه ی رنگارنگ، ساعت ها شب بیداری، سخت کوشی، عزم راسخ و تلاش های بی وقفه پنهان است. برای تبدیل شدن به یک طراح لباس موفق در حباب شیشه ای دنیای مد باید انگیزه داشته باشید و برای رسیدن به اهداف خلاقانه خود روزها تلاش کنید که در مهمترین قدم شما برای ورود به دنیای طراحان موفق، تحصیلات آکادمی در زمینه مد و فشن میتواند از موارد بسیار تاثیرگذار باشید. با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید تا ببینید برای تبدیل شدن به یک طراح لباس موفق، چه خصوصیاتی را باید در خود تقویت کنید و چه نکاتی را رعایت کنید. 

۱.قدرت خلاقیت را در خود پرورش دهید. 

اولین نکته ی مهمی که باید در موردش بدانید و یاد بگیرید، پرورش قدرت خلاقیتتان است. خلاقیت یعنی از یک <هیچ مطلق> یک <شاهکار هنری> بسازید. مثلا صف طولانی صدف های دریایی که روی ساحل هستند را در نظر بگیرید که چه طور میتوانند تبدیل به یک گوشواره، گردنبند و یا حتی طراحی های دست دوز روی لباس ها شوند. خلاقیت دقیقا یعنی توانایی ساخت یک اثر هنری که باید در طراحان لباس موفق، این ویژگی چندین برابر باشد. شما باید یک طرح دو بعدی را روی پارچه یا کاغذ ببینید و با قدرت خلاقیت خود از آن یک تصویر سه بعدی ویژه بسازید. به طور مثال شما باید خلاقیت این را داشته باشید که با دیدن یک پارچه ی طرح دار، راه راه و یا ساده، لباسی را در ذهن خود به تصویر بکشید که بدانید قطعا برای این پارچه مناسبترین آیتم است. پس اولین قدم برای تبدیل شدن به یک طراح لباس ایده آل و بزرگ، خلاقیت است. 

۲.ذهن شما باید چشم سوم شما باشد. 

شما باید برای تبدیل شدن به یک طراح لباس موفق، بتوانید با ذهن خود ببینید. مهمترین نکته ای که در این مورد باید بدانید این است که استالیست بودن با طراح بودن متفاوت است. مثلا اگر به خرید میروید و میدانید که کدام رنگ دامن را بخرید تا با کدام تاپ بپوشید، خب شما یک استالیست خوب هستید اما الزاما یک طراح خوب خیر! یک طراح لباس ایده آل وقتی به خرید میرود دائما با خود میگوید : ای کاش آستین این بلوز بلندتر بود، ای کاش دکمه ی این کت پایین تر بود، ای کاش پاچه ی این شلوار یک طراحی متفاوت تر داشت و تمام این <ای کاش هایی> که از ذهن خلاق او سرچشمه میگیرد. شما برای تبدیل شدن به یک طراح، باید با ذهن خود تمام آیتم ها را در بهترین حالت خود ببینید، باید بتوانید با چشم ذهن خود حتی لباس ها را اندازه کنید. لباس مورد نظرتان را در تن فردی که میخواهید برایش طراحی کنید تصور کنید و حتی باید بتوانید ببینید که مثلا کدام بند یک بلوز را پایین تر طراحی کنید تا بهتر به نظر برسد. شما باید یک چشم ذهن داشته باشید تا بتوانید حتی رنگ ها را از هم تمیز دهید، نباید بگویید زرد تر یا قرمزتر باید بگویید این لباس با این پارچه باید ۱۰٪ رنگ قرمز بیشتری داشته باشد و ۳۰٪ رنگ زرد کمتری تا ایده آل شود. پس قدم دوم این است که بتوانید با چشم ذهن خود تمام جزئیات را کنترل کنید و ببینید.  

۳.از هرآنچه میبینید الهام بگیرید.  

شما باید بتوانید قصه گویی کنید. اگر هر سال یک نگاهی به کالکشن های کوتور برند های بزرگ و مطرح دنیای مد بیاندازید، میبینید که چگونه از منابع الهام خود قصه گویی میکنند. اگر جز آن دسته از افرادی هستید که از کنار آیتم های متفاوتی که در روزمره میبینید ساده نمیگذرید، پتانسیل تبدیل شدن به یک طراح خوب را دارید. این منابع الهام میتوانند حیوان خانگی شما، خاطرات کودکی شما، طرز لباس پوشیدن مادربزرگ یا پدربزرگ شما، یک رویداد تاریخی، سینما، شعر، موسیقی، طبیعت و حتی در و دیوار اتاق شما باشد. نکته ی قابل توجهی که میتواند شما را از بقیه طراحان لباس متمایز کند این است که در هرآنچه با چشمتان میبینید، تفکر کنید و از آن ها الهام بگیرید تا به کمک قدرت خلاقیتی که گفتیم، یک طراحی متفاوت در ذهن خود بسازید.  

۴.به خط فکری خود هویت ببخشید.  

باید بتوانید خط فکری خود را به امضای خود تبدیل کنید. دنیای طراحی لباس الزاما هماهنگ کردن رنگ ها و لباس ها کنارهم نیست، گاهی شما میخواهید با طراحی های خود مفهومی را که روزها به آن فکر میکردید به شکل یک لباس در معرض نمایش بگذارید. طراحی های شما باید بخشی از هویت شما شود که روز های زیادی به آن ها فکر کرده اید و به نحوی دغدغه ی ذهنی شما بوده است. باید قدرت خود در کشف سبک امضای خود را به کار گیرید تا یک هویت منحصر به فرد به طراحی های خود القا کنید و این از نکاتی است که طراحی های شما را از سایر طراحی ها متمایز میکند. از روش هایی که در این مورد میتواند به شما کمک کند تحصیل در این زمینه است، شما میتوانید در آن دوران خط مشی خود را پیدا کنید، همه ی مواردی که به سمت آن ها جذب می شوید را جمع آوری کنید و ویژگی های رایج آن ها را یادداشت کنید تا بتوانید سبک امضا و هویت طراحی های خود را پیدا کنید.  

۵.از احساسات و استایل شخصی خود فاصله بگیرید. 

باید بتوانید خارج از چهارچوب فکر کنید و همه موارد را شخصی نکنید. احساساتی عمل نکنید و فقط روی استایل و طراحی هایی که مورد علاقه ی خودتان هست اصرار نکنید. یک طراح لباس موفق و بزرگ باید بتواند احساسات خود را از کار خود جدا کند چون در غیر این صورت به اهداف بزرگ خود نخواهد رسید. البته این نکته به آن معنی نیست که سرچشمه طراحی های شما از ذهن و فکر شما نباشد، بلکه به این مفهوم است که بدانید برای کار کردن در دنیای بی رحم مد، همیشه قرار نیست تمام طراحی های شما مورد پسند رؤسای شما باشد، مخصوصا اگر با شیطان هایی کار کنید که پرادا میپوشند(اشاره به فیلم سینمایی Devil wears Prada). از طرفی الزاما سبک و سلیقه ی شخصی شما ممکن است مورد پسند عموم مردم نباشد و اتفاقا با مطالعه زندگینامه ی طراحان موفق بسیاری، به ما ثابت شده است که در مواردی زیادی همینطور بوده است و طراحی ها مورد تایید عموم نیست. پس کمی خارج از چهارچوب فکری خود عمل کنید، تمام طراحی های خود را مطابق سبک لباس پوشیدن خودتان بنا نکنید و برای کار کردن در حباب شیشه ای مد احساسات را درگیر نکنید. 

منابع:  

https://www.indiatoday.in/education-today/jobs-and-careers/story/7-things-to-know-before-you-decide-to-be-a-fashion-designer-1233096-2018-05-14

https://www.missmalini.com/2014/07/01/so-you-want-to-be-a-fashion-designer-10-things-you-should-know-about-before-you-get-into-the-game/

https://medium.com/@scmkhargar/10-tips-to-become-a-successful-fashion-designer-38251e99de30

مهشاد / Mahshad

نویسنده و تولید کننده محتوا برای یوتیوب و اینستاگرام / Author

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کیم کارداشیان

کیم و معشوقه هایش

کیم کاداشیان در ابتدا به عنوان استایلیست و دستیار وارد دنیای هالیوود شد و توسر پاریس هیلتون استخدام شد اما به سرعت پس از پخش شدن یک ویدیو جنسی از او، توانست توجه‌ها را به خود جلب کند. در این میان با کمی خوش‌شانسی به او خانواده‌اش، ساخت یک نمایشی به نام keeping up with Kardashians پیشنهاد شد. اکنون او یکی از مشهور ترین و ثروتمندترین زنان جهان با 1.6 میلیارد دلار دارایی است و مالک برندهایی در حوزه پوشاک و لوازم آرایشی نیز می‌باشد. در این مقاله نگاهی به روابط شخصی او انداخته‌ایم.

<<< ادامه
کایلی جنر و جوردین وودز

بزرگترین خیانتکارها

دنیای هالیوود همیشه پر از داستان‌های خیانت بوده. خیانت اعضای خانواده، دوستای صمیمی و یا عشق‌های سابق داستان همیشگی صنعت پرستاره آمریکا است. اما برخی از این خیانت‌ها قلب طرفداران را شکست و احساسات آن‌ها را جریحه دار کرده است. در این مقاله به تعدادی از آن‌ها خواهیم پرداخت.

<<< ادامه

گرانترین عروسی‌های تاریخ

همه ما می‌دانیم عروسی‌ها ارزان نیستند، اما می‌دانید هزینه عروسی برخی افراد مشهور با درامد ناخالص برخی کشورها برابر است؟ چه کسانی در دنیا می‌توانند در دنیا چنین هزینه‌ای پرداخت کنند؟ در این مطلب به معرفی آن‌ها خواهیم پرداخت.

<<< ادامه