چگونه ناخن‌هایمان را در خانه درست کنیم؟

مقدمه

می‌دونستید که برای داشتن ناخن‌هایی تمیز و مرتب حتما لازم نیست که به سالن‌های زیبایی مراجعه کنید؟ چه بخاطر رعایت پروتکل‌های بهداشتی باشد و چه برای صرفه جویی در هزینه مادی و زمان، یاد گرفتن مانیکور  در خانه یک مهارت کاربردی محسوب می‌شود. مسلما ممکن است فکر کنید که نتیجه کارتان با سالن‌های زیبایی تفاوت زیادی خواهد داشت یا ممکن است حتی به انگشتانتان آسیب بزنید. اما نگران نباشید، ما با راهنمایی مانیکوریست‌های سلبریتی‌ها به شما کمک می‌کنیم تا با چند مرحله ساده و البته تمرین کافی بتوانید در خانه ناخن‌هایتان را درست کنید.

وسایل لازم

قبل از هر چیز باید مواد لازم برای ناخن‌هایتان را مهیا کنید. این موارد عبارتند از:

1.ناخن گیر

2.سوهان ناخن (برای شکل دادن به ناخن)

3.بافر ناخن (برای نرم و هموار کردن ناخن)

4.روغن کوتیکول (برای نرم کردن و عقب راندن کوتیکول ها)

5.لاک پایه

6. هر رنگ لاکی که علاقه دارید.

7.لاک تاپ کوت

8.پاک کننده لاک بر پایه روغن (استون، ناخن و پوست شما را به شدت خشک و شکننده میکند)

9.عقب زننده کوتیکول ناخن

تمیز کردن

ابتدا ناخن‌های خود را به خوبی با یک محلول پاک کننده بر پایه چربی تمیز کنید. این کار را حتی روی ناخن‌هایی که لاک ندارند هم برای پاک کردن چربی و آلودگی انجام دهید. بعد از آنکه ناخن‌هایتان تمیز شد، حتما با آب و صابون به خوبی دستانتان را بشویید. اگر ناخن‌های بلندی دارید می‌توانید با استفاده از یک برس یا مسواک زیر ناخن‌هایتان را هم تمیز کنید.

فرم دادن

اگر ناخن‌های بلندی دارید ابتدا با ناخن گیر ناخن‌هایتان را کوتاه کنید. دقت کنید که هرگز کوتاه کردن ناخن را از وسط شروع نکنید، همیشه از کنار ناخن شروع کنید. مانیکوریست‌ها به شما قانون 90-10 را پیشنهاد می‌کنند، به این معنی که شما باید فرم ناخنتان را 90 درصد به وسیله ناخن گیر و 10 درصد به وسیله سوهان درست کنید. بعد از این مرحله نوبت به سوهان کشیدن می‌رسد. ناخن‌هایتان را به هر فرمی که دوست دارید در بیاورید، مانیکوریست ها می‌گویند که اگر نظر ما را برای فرم مناسب ناخن هایتان بپرسید، همیشه به الگوی رویش کنار ناخن‌های خودتان توجه می‌کنیم، مثلا اگر ناخن‌هایتان به صورت گرد رشد می‌کنند، همان فرم برای شما بهترین است. البته بیش از 10 فرم متفاوت برای ناخن وجود دارد که می‌توانید برای تنوع از آن ها استفاده کنید. دقت کنید که برای سوهان کشیدن همیشه سوهان را در یک جهت حرکت دهید و از حرکت رفت و برگشتی پرهیز کنید، اینکار باعث زبر شدن ناخن می‌شود، همچنین اگر ناخن‌های ضعیف و نازکی دارید میتوانید بجای کشیدن سوهان روی آن‌ها سوهان را با شیب بسیار کم روی ناخن ها قرار دهید و با کمترین فشار ممکن آن ها را سوهان کنید یا سوهان کشیدن را انجام دهید.


.

براق کردن

با استفاده از یک بافر و حرکت رفت و برگشتی، سطح ناخن‌هایتان را برای لاک زدن آماده کنید. اگر عجله دارید می‌توانید این مرحله را رد کنید اما در نظر داشته باشید که تفاوت بافر کردن و نکردن ناخن‌ها کاملا مشهود خواهد بود، بویژه اگر بخواهید از لاک ناخن هم استفاده کنید، با کمک بافر لاک یکدست و براقی خواهید داشت. مانیکوریست ها بافر کردن را به مسواک کردن دندان‌ها تشبیه کرده و آن را ضروری می‌دانند. ضمنا توصیه می‌کنند که برای نرمی بیشتر هفته‌ای دوبار با یک اسکراب بدن دست و ناخن‌های تان را لایه برداری کنید.

مراقبت از کوتیکول ها

به قسمت سفید رنگ در ابتدای رویش ناخن‌ها که تغذیه اصلی برای رویش و رشد ناخن از این ناحیه انجام می‌گیرد، پوستک یا کوتیکول گفته می‌شود.

 باید دقت کنید که روغن کوتیکول و روغن پاک کننده کوتیکول دو محصول متفاوت هستند، البته شما میتوانید از هر کدام استفاده کنید. روغن کوتیکول برای مرطوب نگه داشتن و تغذیه کوتیکول ها استفاده می‌شود و روغن پاک کننده کوتیکول، کوتیکول‌های شما را لایه برداری کرده و پاک می‌کند.

 روغن را روی کوتیکول‎‌های خود با حرکت دورانی ماساژ دهید و با انگشتانتان سعی کنید آن‌ها را عقب بزنید، اگر مهارت کافی را دارید با یک عقب زننده کوتیکول این کار را انجام دهید. می‌توانید از انواع فلزی یا چوبی یک بار مصرف استفاده کنید. دقت کنید که کوتیکول ها را نچینید، شاید که برخی مانیکوریست‌ها این کار ر ا برای شما در سالن انجام دهند، اما شما هم ممکن است به کوتیکولتان آسیب بزنید و هم اینکه به طور کلی کوتیکول، ناخن ها را در برابر انواع باکتری ها محافظت کرده و ناخن‌ها را سالم و مرطوب نگه ‌می‌دارد بنابراین بهتر است چیده نشود. دقت کنید که محلول از بین برنده کوتیکول ها را فقط موقع مانیکور استفاده کنید، اما روغن تقویت کننده کوتیکول ها را مرتبا استفاده کنید تا ناخن‌های سالمی داشته باشید.

شستشو و تمیز کردن

بعد از انجام این مراحل نوبت به شستشوی دست‌ها می‌رسد. دقیقا کاری که مانیکوریست شما در سالن بعد از رسیدگی به ناخن‌هایتان از شما می‌خواهد. دستانتان را به کمک یک شوینده مناسب یا لایه بردار به خوبی تمیز کنید. دقت کنید که باقی ماندن روغن ها به مدت طولانی روی ناخن موجب شکننده شدن آن می‌شود.

مرطوب کننده

بعد از تمیز کردن دست‌هایتان باید از یک مرطوب کننده مناسب پوست دست و ناخن استفاده کنید تا از خشک شدن دستتان جلوگیری کنید. هر چند که شما در سالن اسپا نیستید اما باز هم می‌توانید چند دقیقه ای بیشتر برای خودتان وقت بگذارید و در این مرحله و هنگامی که دستتان مرطوب از کرم است با ماساژ دادن انگشتان هم جذب کرم را تسریع کنید و هم کمی ریلکس کنید. (اگر می‌خواهید ناخن هایتان را لاک بزنید این کار را بعد از لاک زدن انجام دهید.)

استفاده از لاک پایه

اگر می‌خواهید ناخن‌هایتان را لاک بزنید ابتدا با یک پاک کننده لاک ناخن، تمام چربی ها را از ناخن‌تان پاک کنید. سپس حتما از یک لاک پایه که ترجیحا مواد مغذی هم داشته باشد استفاده کنید تا ناخن‌های شما را در برابر لاک اصلی محافظت کند.

لایه اول لاک ناخن

بعد از طی کردن همه مراحل حالا به قسمت جذاب رسیدگی به ناخن‌ها می‌رسیم. رنگ دلخواهتان را برداشته و مقدار کمی از لاک را روی ناخن خود بزنید. مانیکوریست ها به شما پیشنهاد می‌دهند که از برداشتن مقدار زیادی لاک و همچنین کشیدن چندین باره برس روی ناخن پرهیز کنید. آن‌ها می‌گویند که لاک زدن برای هر ناخن را تنها در سه حرکت انجام دهید، یک بار از انتهای میانه ناخن به سمت بالا و یک بار از هر گوشه ناخن.

لایه دوم لاک ناخن

حداقل دو دقیقه صبر کنید و به همین شیوه لایه دوم لاک خود را نیز بزنید. برخی از لاک ها که ماهیت کمرنگی دارند ممکن است به سه دور لاک احتیاج داشته باشند.

لایه تاپ کت

بعد از خشک شدن لاکتان، حتما از یک تاپ کت استفاده کنید. تاپ کت طول عمر لاک شما را افزایش داده و ناخن‌هایتان را براق می‌کند. مانیکوریست ها توصیه می‌کنند به هیچ عنوان این مرحله را رد نکنید چرا که زحمتی که برای ناخن‌هایتان کشیدید را از بین می‌برید. حتما در زدن تاپ کت همان دقتی را داشته باشید که در لاک اصلی تان به خرج دادید. تاپ کت رنگی ندارد اما اگر مقداری زیاد یا نامتعادل از آن را استفاده کنید، بعد از خشک شدن، حباب‌هایی ریز یا خطوط چروکیده روی ناخن تان پدیدار می‎‌شود.

منابع

https://www.glamour.com/gallery/10-steps-to-the-perfect-at-home-manicure

https://www.allure.com/story/at-home-manicure-tips

آلا / Ala

نویسنده و تولید کننده محتوا برای یوتیوب و اینستاگرام / Author

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انواع خط چشم گرافیکی

خط چشم گرافیکی

خط چشم‌های گرافیکی می‌توانند به طور کلی چهره افراد را تغییر دهند. اگر دوست دارید در مکانی متفاوت و خلاق دیده شوید بد نیست این مدل از خط چشم‌ها را امتحان کنید.

<<< ادامه
جلوگیری از پیری پوست دست

چه طور از پیری پوست دستانمان جلوگیری کنیم؟

پوست دست نسبت به خیلی موارد حساس است. اگر دوست دارید پوست دستتان همیشه جوان و شاداب باشد بهتر است به فکر مراقبت از آن باشید.

<<< ادامه

روز جهانی ایدز

18 می روز جهانی واکسن ایدز است. این روز برای آگاهی‌رسانی درباره این بیماری، ویروس HIV و کمک برای ساخت واکسن و ریشه‌کن کردن بیماری ایدز است. بیماری که در ایران هم تعداد زیادی از افراد را درگیر کرده است.

<<< ادامه