تحصیل در رشته طراحی لباس در ایران

رشته طراحی لباس در ایران

دنیای مد و لباس سال‌های زیادی است که علاقمندان زیادی را در سراسر دنیا به سمت خود جذب می‌کند و این موج بزرگ حدود یک دهه پیش علاقمندان در ایران را هم درگیر خود کرد. به همین جهت است که امروزه هنرجویان فراوانی تمایل به تحصیل در این رشته به صورت آکادمیک دارند، با ما در این مقاله همراه باشید تا بهترین مراکز یادگیری طراحی لباس در ایران و نحوه ورود به آن‌ها را به شما معرفی کنیم.

چه توانایی‌هایی برای ورود به این رشته مورد نیاز است؟

قبل از آنکه به دنبال یافتن مرکزی برای تحصیل در این رشته باشید، باید مطمئن شوید که توانایی و روحیه حضور در این دنیای پرهیجان را دارید. مهارت‌هایی که در ادامه مطرح می‌کنیم، توانایی‌هایی است که باید بعنوان طراحی لباس داشته باشید:

  • علاقه به طراحی

طراح لباس باید علاقه و توانایی طراحی را داشته باشد. هر چند که در حرفه تخصصی این مهارت محدود به طراحی آناتومی و لباس‌ها خواهد شد اما به صورت کلی باید این توانایی را داشته باشید.

  • توجه به جزئیات

یک طراح لباس باید بسیار جزئی نگر باشد تا بتواند نقاط قوت و ضعف طراحی‌های خود را پیدا کند.

  • مهارت‌های تجسم قوی

تجسم قوی یک پیش نیاز بسیار مهم برای طراحی و خلاقیت به شمار می‌رود که باید آن را داشته باشید.

  • مهارت‌های ارتباطی

طراحی لباس اساسا یک کار تیمی است و نیاز به شبکه سازی بسیار قوی دارد، اگر فردگرا هستید و روابط اجتماعی زیاد ناراحتتان می‌کند، باید در انتخاب این رشته تجدید نظر کنید.

  • مهارت بازاریابی و فروش

شاید تصور کنید این رشته تنها مختص طراحی و آماده سازی لباس است، اما باید بدانید که شما به مهارت‌های بازاریابی و فروش نیز احتیاج دارید.

  • روحیه رقابتی

روز به روز رقابت در این دنیای سریع و پرهیجان بیشتر از قبل می‌شود، اگر از استرس و هیجانات این چنینی احساس خوشحالی و رضایت نمی‌کنید، طراحی لباس رشته مناسب شما نیست.

  • آشنایی با نرم افزارهای کامپیوتری

مسلما امروزه بدون مهارت‌های نرم افزاری نمی‌توانید در این رشته فعالیت کنید. از طراحی اولیه تا کشیدن الگوها، شما به نرم افزارها نیاز پیدا خواهید کرد.  برای آشنایی بیشتر با این نرم افزارها به مقاله آشنایی با نرم افزارهای طراحی لباس مراجعه کنید.

  • آشنایی با مهارت خیاطی

هرچند شاید نیاز نباشد در ادامه مسیر حرفه‌ای خود، قسمت ترسیم الگو و دوخت را خودتان بر عهده بگیرید، اما به هر حال باید به این مهارت‌ها تسلط کافی را داشته باشید.

چگونه می‌توانم در این رشته تحصیل کنم؟

اولین راه برای تحصیل در این رشته انتخاب آن در هنرستان است، علاقه مندان به این رشته می توانند در سال نهم تحصیلی خود، آن را انتخاب و در هنرستان ها اقدام به ادامه تحصیل کنند. رشته طراحی لباس در هنرستان زیر مجموعه رشته هنر در بخش فنی و حرفه ای است. افرادی که وارد این رشته می‌شوند لازم است  سه سال را در این رشته تحصیل نموده و دیپلم خود را دریافت نمایید. پس از آن برای ورود به دانشگاه هم در زیرگروه هنر و هم در دانشگاه‌های فنی و حرفه‌ای می‌توانند اقدام به ادامه تحصیل کنند.

دومین راه برای تحصیل در رشته طراحی لباس این است که یکی از گرایش‌های نظری را انتخاب نموده و بعد از دریافت دیپلم، در کنکور دانشگاه سراسری امتحان داده و وارد دانشگاه شوید. در نظر داشته باشید که در این صورت دیگر نمی‌توانید در کنکور مربوط به دانشگاه‌های فنی و حرفه‌ای شرکت کنید.

رشته طراحی لباس از زیرمجموعه‌های کنکور هنر در کنکور سراسری است. طبق دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری،  پذیرش در رشته طراحی لباس، در دانشگاه های دولتی روزانه، غیرانتفاعی و دانشگاه آزاد اسلامی صورت می‌گیرد. برای قبولی در رشته طراحی لباس علاوه بر شرکت در آزمون کتبی کنکور سراسری ، باید در یک آزمون عملی با ضریب 4 شرکت کرد.

چه دروسی در دانشگاه برای این رشته تدریس می‌شود؟

رشته‌ طراحی پارچه و لباس یک‌ رشته‌ هنری‌ کاربردی‌ است‌ که‌ دارای‌ سه‌ گرایش‌ طراحی‌ لباس‌، طراحی‌ چاپ‌ پارچه‌ و طراحی‌ بافت‌ پارچه‌ است. علاوه بر دروس عمومی که برای تمام رشته‌های دانشگاهی مشترک است، دروس تخصصی طراحی لباس عبارتند از:

مبانی‌ هنرهای‌ تجسمی‌، کارگاه‌ طراحی‌ چاپ‌ مقدماتی‌ ، کارگاه‌ عکاسی‌ پایه‌، کارگاه‌ طراحی‌ لباس‌ مقدماتی‌، کارگاه‌ طراحی‌ پایه‌، هنر و تمدن‌ اسلامی‌، آشنایی‌ با هنر در تاریخ‌ ، طبیعت‌ و طراحی‌، خوشنویسی‌ و طراحی‌ حروف‌، آشنایی‌ با پارچه‌ و لباس‌های‌ سنتی‌ ایران‌، پارچه‌شناسی‌، کارگاه‌ طراحی‌ بافت‌ مقدماتی‌، هندسه‌ نقوش‌ در صنایع‌ دستی‌ ایران‌، آشنایی‌ با هنرهای‌ سنتی‌ ایران‌، آشنایی‌ با رشته‌های‌ هنری‌ معاصر، تاریخ‌ لباس‌ در ایران‌ و جهان‌، کارگاه‌ دوخت‌، کارگاه‌ طراحی‌ تخصصی‌، کارگاه‌ طراحی‌ لباس‌، کارگاه‌ طرح‌ و تهیه‌ الگو، انسان‌، طبیعت‌ و طراحی‌، تحقیق‌ (طراحی‌ لباس‌)، طرح‌ و رساله‌ نهایی.‌

هر چند که طبق اعلام وزارت علوم کشور ممکن است این سیلابس هر ساله دچار تغییراتی شود.

در چه دانشگاه‌هایی این رشته ارائه می‌شود؟

این رشته در دانشگاه‌های:

آﻣﻮزﺷﻜﺪه ﻓﻨﻲ و ﺣﺮﻓﻪ ای دﺧﺘﺮان ﺷﻴﺮاز

 آﻣﻮزﺷﻜﺪه ﻓﻨﻲ و ﺣﺮﻓﻪ ای دﺧﺘﺮان ﻛﺮج

 آﻣﻮزﺷﻜﺪه ﻓﻨﻲ و ﺣﺮﻓﻪ ای دﺧﺘﺮان ﮔﺮﮔﺎن

 آﻣﻮزﺷﻜﺪه ﻓﻨﻲ و ﺣﺮﻓﻪ ای دﺧﺘﺮان ﻧﺠﻒ آﺑﺎد

داﻧﺸﻜﺪه ﻓﻨﻲ و ﺣﺮﻓﻪ ای دﺧﺘﺮان ﺗﻬﺮان-ﺷﺮﻳﻌﺘﻲ

دانشگاه  الزاهرا

ارائه دهنده این رشته در ایران هستند. اگر هم قصد ادامه تحصیل در این رشته، در کشوری دیگر را دارید، مقاله بهترین دانشگاه‌های طراحی لباس در دنیا را از دست ندهید.

آیا تحصیل در این رشته باید به صورت آکادمیک باشد؟

تحصیل رشته طراحی لباس در دانشگاه یک انتخاب و تصمیم فردی است، اما تنها راه به دست آوردن این مهارت و موفقیت در این رشته نیست. شاید برخی از رشته‌های آکادمیک را نتوان بدون ورود به دانشگاه آموخت، اما رشته طراحی لباس بیشتر از علم به مهارت و خلاقیت افراد وابسته است بنابراین می‌توانید با شرکت در کلاس‌های آموزش آزاد این مهارت را کسب و در هر شاخه‌ای که بیشتر علاقه دارید توانایی‌های خود را گشترش دهید.

از بهترین مراکز آموزش تخصصی این رشته می‌توان به:

انجمن طراحان پارچه و لباس ایران

موسسه روحی

مجتمع فنی تهران

مدرسه اینورس

اشاره کرد.

همچنین محتواهای آموزشی فراوانی را می‌توانید در یوتیوب، مسترکلاس، کورسرا و لیندا پیدا کنید.

آلا / Ala

نویسنده و تولید کننده محتوا برای یوتیوب و اینستاگرام / Author

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کیم کارداشیان

کیم و معشوقه هایش

کیم کاداشیان در ابتدا به عنوان استایلیست و دستیار وارد دنیای هالیوود شد و توسر پاریس هیلتون استخدام شد اما به سرعت پس از پخش شدن یک ویدیو جنسی از او، توانست توجه‌ها را به خود جلب کند. در این میان با کمی خوش‌شانسی به او خانواده‌اش، ساخت یک نمایشی به نام keeping up with Kardashians پیشنهاد شد. اکنون او یکی از مشهور ترین و ثروتمندترین زنان جهان با 1.6 میلیارد دلار دارایی است و مالک برندهایی در حوزه پوشاک و لوازم آرایشی نیز می‌باشد. در این مقاله نگاهی به روابط شخصی او انداخته‌ایم.

<<< ادامه
کایلی جنر و جوردین وودز

بزرگترین خیانتکارها

دنیای هالیوود همیشه پر از داستان‌های خیانت بوده. خیانت اعضای خانواده، دوستای صمیمی و یا عشق‌های سابق داستان همیشگی صنعت پرستاره آمریکا است. اما برخی از این خیانت‌ها قلب طرفداران را شکست و احساسات آن‌ها را جریحه دار کرده است. در این مقاله به تعدادی از آن‌ها خواهیم پرداخت.

<<< ادامه

گرانترین عروسی‌های تاریخ

همه ما می‌دانیم عروسی‌ها ارزان نیستند، اما می‌دانید هزینه عروسی برخی افراد مشهور با درامد ناخالص برخی کشورها برابر است؟ چه کسانی در دنیا می‌توانند در دنیا چنین هزینه‌ای پرداخت کنند؟ در این مطلب به معرفی آن‌ها خواهیم پرداخت.

<<< ادامه